Ebeveynler işverenlerden esneklik bekliyor

0

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net’in, HR Pulse araştırma serisi kapsamında CURIOCITY iş birliğiyle gerçekleştirdiği “Çalışan Anne/Baba ve İş Hayatı” araştırması sonuçlandı. Araştırma, koronavirüs salgının çalışan annelerin ve babaların iş ve özel hayatlarına olan etkilerini çarpıcı sonuçlarla ortaya koydu.

Ebeveynler okullar fiziken açılana kadar esneklik bekliyor

Çalışan anne ve babalar; okulların fiziken kapalı olduğu dönem boyunca işverenlerinin evden çalışma, ücretli/ücretsiz izin gibi opsiyonlar sunarak kendilerine esneklik sağlanmasını bekliyor.

Diğer yandan, çalışan annelerin %50’si evden çalışma esnekliği beklerken, bu oranın çalışan babalarda %33’te kaldığı görülüyor. Bu veri de çalışan babaların, durumun çözümünde kendi işverenlerinden bir beklentide olmadıklarını, anneler üzerinden konunun çözülmesini bekledikleri algısını yaratıyor.

Anne ve babaların ortak kararı: Evde çocukla çalışmak zor oluyor

Araştırma sonuçlarına bakıldığında, evden çalışmanın anne ve babaları kutuplaştırdığı da görülüyor. Evden çalıştığını belirten her 10 anne/babadan 3’ü evden çok daha verimli çalıştığını belirtirken; 3’ü ise daha az verimli çalıştıklarını ifade ediyor.

Evden çalışmayı daha az verimli bulan annelerin (%35) ve babaların (%32) sebeplerinin başında; “Evde çocukla çalışmak zor oluyor” ve “Evde bölünüyorum” seçenekleri geliyor. Annelerin babalara kıyasla “Evde çocukla çalışmak zor oluyor” sebebini daha fazla dile getirmesi, çocukların ve ev işlerinin sorumluluğunun kendilerinde olmasının doğal bir sonucu olarak yorumlanabilir.

Raporun tamamını okumak mı istiyorsunuz? Gelin, tanışalım!

Teşekkürler!

Formda paylaştığınız e-posta adresine, raporu indirebileceğiniz bir link gönderdik. Gelen kutunuzu kontrol etmeyi unutmayın!