paraVlerick Business School tarafından yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, Avrupa’nın en çok kazanan CEO‘ları İngiltere’de bulunuyor.

İngiltere, Belçika, Fransa, Almanya, Hollanda’daki şirketlerin yıllık raporlarına bakılarak yapılan araştırmada İngiltere’de bulunan CEO’lara diğer ülkelerle kıyasla daha çok ödeme yapıldığı ortaya çıktı. Toplam varlıkları 1 – 5 milyar pound ve bunun daha üzerinde olan şirketlerin ayrı ayrı analiz edildiği çalışmada, İngiliz bir şirketin CEO’sunun toplam ücretinin neredeyse 5 milyar pound olduğu gözlendi. Sonraki en iyi ücretli CEO’ların Almanya’da olduğu bildirilirken, en düşük CEO ücretlerinin Fransa ve Belçika’da bulunduğu açıklandı.

Araştırmaya göre tüm FTSE 100 şirketlerinin yüzde 99’unun kendi üst yönetimini ödüllendirmek için nakit ikramiyeler kullandığı fakat bu rakamın 2010 yılından beri yüzde 20 düştüğü ortaya çıktı. Vlerik Business School’dan profesör Xavier Beaten, “Elimizdeki verilere göre şirketler, CEO’ları motive etmek için artık onlara finansal teşvikler sunmaktan uzaklaşıyorlar. Bu şirketlerin maddi teşvikler haricinde insanları neyin motive edebileceğinin arayışı içinde olduklarını gösteriyor.” diye konuştu.