En yüksek maaşı veren 10 ülke

16

Dünyada en yüksek maaşları veren ülkeleri hiç merak ettiniz mi? Maaşım hak ettiğimden çok daha az mı diyorsunuz? O halde bu liste çok ilginizi çekecek.

Ülkelerin refah düzeyi, gelişmişlikleri kısacası ekonomilerinin durumu çalışanların aldığı maaşlar ortaya çıkınca kendini bir kez daha gösteriyor. OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) ülkeleri arasında çocuksuz bekar çalışanlar esas alınarak yapılan bir araştırma maaşların en yüksek olduğu 10 ülkeyi belirliyor. Bu ortalamaya göre vergiler dışında elde kalan maaş standardı temel alındığında ferah ferah yaşayan ve çalışanların imrendiren maaşlara sahip olduğu ülkeler karşımıza çıkıyor. (2017 Micheal Page Maaş Analizi Raporu için tıklayın)

İşte bir gün ulaşılmak istenen maaş ortalamaları:

10. Fransa

Fransa 10 numaradan listeye giriyor. Dünyanın en gelişmiş 7. ekonomisi olduğunu düşünürsek bu tahmin edilebilir bir sonuç. Fransa aynı zamanda son derece imrendiren çalışma koşullarına da sahip. Örneğin 1999’da çıkan bir yasaya göre ortalama haftada 35 saat gibi bir çalışma süresi mevcut. Yani Fransızlar hem çok kazanıp hem de az çalışıyorlar, diyebiliriz. Yıllık ortalama ücret vergiler dışında $28,799.

Fransızlar hem çok kazanıp hem de az çalışıyorlar.
Fransızlar hem çok kazanıp hem de az çalışıyorlar.

9. İsveç

Bu güzel İskandinav Krallığı dünyanın en zengin 6. ülkesi. Önemli bir bölümü ihracata dayalı olan İsveç ekonomisinde özellikle mühendislik sektörünün yüzde 50’si ihracattan oluşuyor. Nordik sosyal refah düzeyinin en güzel özelliği ise eğitim ve sağlık hizmetlerinin tamamen ücretsiz olması. Buna karşılık insanlar gelirlerinin yüzde 42’sini vergi olarak vermek zorunda. Tüm bunlara rağmen İsveç en yüksek maaş veren ülkelerden bir tanesi. Bir İsveçlinin ortalama yıllık geliri $29,185.

İsveç Krallığı dünyanın en zengin 6. ülkesi
İsveç Krallığı dünyanın en zengin 6. ülkesi

 

8. Kanada

Kanada, Venezuela ve Suudi Arabistan’dan sonra dünyanın en büyük petrol rezervine sahip ülke. Ayrıca ülkede nikel, uranyum, alüminyum gibi değerli çok fazla maden de var. Bir Kanadalı yıllık ortalama $29,365 gelire sahip ve yüzde 30 oranında vergi ödüyor. Buna karşılık eğitim ve sağlık hizmetleri ücretsiz. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi haftada sadece 36 saat çalışıyorlar.

Kanada'da eğitim ve sağlık hizmetleri ücretsiz.
Kanada’da eğitim ve sağlık hizmetleri ücretsiz.

 

7. Avusturya

Bu küçük, tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü ülke dünyanın en büyük 12. ekonomisi ve gelirinin yüzde 9’u turistlerden geliyor. Avusturyalıların yüzde 49 oranında vergi ödediklerini düşünürsek $31,173 gibi bir gelirlerinin olması şahane bir durum.

Avusturya dünyanın en büyük 12. ekonomisine sahip.
Avusturya dünyanın en büyük 12. ekonomisine sahip.

 

6. Almanya

Avrupa’nın en büyük ve gelişmiş ekonomisi Almanya. Çok dikkat çekici bir durum da şu ki Almanlar gelirlerinin yarısını, yanlış duymadınız tam anlamıyla yarısını vergi olarak veriyor. Fakat en eski uluslararası sağlık sistemine sahip Almanya’da sağlık hizmetlerinin ve eğitimin her aşaması tamamen ücretsiz. Üstelik yıllık gelir ortalaması da $31,252.

Avrupa'nın en büyük ve gelişmiş ekonomisi Almanya
Avrupa’nın en büyük ve gelişmiş ekonomisi Almanya

 

5. Avustralya

Özellikle yiyecek, petrol ve çeşitli yan ürünleri ile ilgili ciddi bir ihracatı olan Avustralya’nın refahı çok iyi biliniyor. Genel refah seviyesi olarak 2013’te İsviçre’nin ardından gelen Avustralya’da yıllık ortalama gelir $31,588 ve çalışma süresi sadece 36 saat.

Avustralya'da çalışma süresi sadece 36 saat.
Avustralya’da çalışma süresi sadece 36 saat.

 

4. İsviçre

İsviçre için ideal ülke diyebiliriz. İnsan hakları, yaşam kalitesi, ekonomik büyüme, eğitim derken pek çok konuda İsviçrelilerin çok şanslı olduğunu söylesek yanlış olmaz. İsviçre sanayisi Avrupa’nın en güçlüsü ve sağlık hizmetleri, eczacılık ve müzik ülkedeki güçlü sektörler arasında yer alıyor. Yıllık ortalama gelir $33,491 ve haftalık çalışma süresi 35 saat.

İsviçre'de sosyal şartlar ve yaşam kalitesi son derece yüksek.
İsviçre’de sosyal şartlar ve yaşam kalitesi son derece yüksek.

 

3. Norveç

Balıkçılık, madencilik, petrol dendiğinde ilk akla gelen ülkelerden olan Norveç doğal kaynaklarının zenginliği ile en güçlü ülkeler arasında yer alıyor. Ülkedeki sağlık ve eğitim sisteminin kalitesi de çok yüksek. Ortalama yıllık gelir $33,492 ve çalışma süresi haftada 33 saate denk geliyor.

Norveç'te sağlık ve eğitim sisteminin kalitesi çok yüksek.
Norveç’te sağlık ve eğitim sisteminin kalitesi çok yüksek.

 

2. Lüksemburg

Bank of America, Citibank ve Chase eğer bir ülke olsaydı bu muhtemelen Lüksemburg olurdu. Öyle ya da böyle Lüksemburg’a Avrupa’nın finans merkezi diyebiliriz. Yüzde 37 oranında vergi ödeyen ülke vatandaşlarının ortalama yıllık kazandıkları maaş $38,951.

Lüksemburg Avrupa'nın finans merkezi.
Lüksemburg Avrupa’nın finans merkezi.

 

1. ABD

Gelelim bir numaraya. Fazla söze gerek yok, ABD dünyanın tartışmasız en güçlü ülkesi. Dünyada ithalatta bir, ihracatta iki numara. Bir Amerikalının yıllık ortalama geliri $41,355. Rakam her ne kadar yüksek olsa da unutmayalım ki sağlık sistemi hâlâ büyük bir sorun. Devlet sağlık giderlerini karşılamıyor, aile desteği de yok. Yine de en büyük ABD.

Amerika, dünyada ithalatta bir, ihracatta iki numara.
Amerika, dünyada ithalatta bir, ihracatta iki numara.

Kaynak:http://www.oecd.org/

YORUMLAR

 1. Avusturya Dünya’nın en büyük 12. ekonomisi değil 28. ekonomisi. 12. olan Avustralya’dır. Avustralya ile Avusturya’yı karıştırmayı, ilkokul 3 sonrası mazur görmeyen ya da şaka konusu yapmayan “içerik yöneticileri”? umuduyla.

 2. Cok basarili bir liste gercekten cok yardimci ben yurtdisinda okumak istedim icin bu arada abd de yaptiginiz ironi tebessum ettirdi

 3. öncelikle hazırlamış olduğunuz liste için teşekkür etmek isterim.ama aşina olup kulağa hoş gelen ingiltere gibi bir ülkenin bulunmaması açıkçası beni üzmüştür. İngiltere
  Ortalama kişi başı yıllık gelir: 34,920 Dolar.Birleşik arap emirliklerini de görmemek ne kadar acı veriyor.Dubai gibi dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan bir şehri barındıran Birleşik Arap Emirlikleri. Ülke 7 emirlikten oluşuyor ve 8.26 milyon nüfusu var. Ülkede kişi başına düşen milli gelir 57.744 dolar ve geçimlerini petrol, petrokimya, alüminyum ve çimento endüstrileriyle sağlıyorlarmış

 4. […] çalışma koşulları, sosyal hakları, yapılan işin içeriği ve de tabii ki özellikle maaşları konusunda hayal edilen şartlara sahip. Bu şirketlerin çoğu sağlık hizmetleri söz konusu […]

 5. Ben Norveç de yaşıyorum ama sağlık sektörü nerde o veya ikinci bir Norveç mi var acaba. Gelir düzeyi yüksek ama gider de bir okadar yüksek. Bunlar ruslardan misli ile komünist. Burda yaşayanlar yazsin yamuk ayna ekibi olmasın. Bunlar almanlar dan daha da rasist. Yüzüne gülüp arkandan yapacakları yaparlar

 6. yok ya nerde bu avrupa ülkeleri,
  ben avrupanin bircok ülkesini görüyorum ve vasifsiz iscinin aldigi net maas 900-1100 €.
  onunda yarisindan fazlasi kiraya gidiyor.

  iyi meslegi olanlar farkli tabi ama genelde tek calisan 1 cocuklu ailenin eline hersey dahil 1100-1300 gibi para geciyor.
  kira ve yan giderlere 600-700 gitse 600€ gibi bir parayla yasiyor cogu aile.

  yani göründügü gibi degil.

 7. hani hep balon, hep fasa fiso. Devletler her zaman paranızın yarısını cebinizden alır. Diğer yarısı da dolar ve euro düşünülünce bize çok geliyor. orada yaşayanların yazdığı gibi giderler de dolar ve euro bazında ve bizdekine göre hayat pahalı. bu makaleyi yazanlar sanki hiç bunu görmüyorlar gibi ne kadar ilginç. Ben de Türkiye’de senede 35bin 50bin 100bin 150bin TL kazanan adamlar biliyorum. çok matah birşey değil avrupalının 40bin€ kazanması . Ancak bizim de ülkemizde yapmamız gereken tek şey günde azami 6 saat çalışma sınırlandırması getirmek ve yıllık izni de 1 aya çıkarmak.

 8. Türkiye’de çalışanlara tavsiyem senede 20-30-40 bin TL kazanıyorsanız. Siz de dünyanın birçok ülkesine göre lüks ve sefahat içerisindesiniz. Yani elin amerikalısına avrupalısına bakıp ağzınızın suyunu akıtacağınıza. Türkiye’de kazandığınız parayla gidin Vietman’da, Bangladeş’te vb. 3.dünya ülkelerinde göl kenarında güzel bahçeli, yeşillikler içinde villanızı yaptırın , çekin arabanızı altınıza, arsalarınızı , yatlarınızı katlarınızı edinin hepsini kiraya verin, TR’de kazanın oralar da yiyin. Eğer istediğiniz buysa.

 9. Aşırı saçma bir yazı.Sıralamalar zaten yanlış.Yazının en büyük saçmalığı da 1. sıraya ABD’nin konmasıdır. “Abd dünyanın tartışmasız en güçlü ülkesidir”.
  Abd nin yüzde 99 u fakirdir ve baraka gibi ufacık evlerde yaşamaktadır.Milyonlarca evsiz insan vardır.Dünyada evsiz insanların en çok oldugu ülkedir.Eğitim ve sağlık çok pahalıdır.Halkın yarısından çoğu obezdir.Ayrıca Abd halki çok egitimsizdir.
  İnsan haklarının i si bile yoktur.Suçu olmayanlar hapis yatabilmekte,polisler sivilleri vurabilmekte ve siviller de silah kullanabilmektedir.Polis her sene sokaklarda binlerce siyahiyi vurmaktadır.Abd de siyahilere soykırım uygulanmaktadır.
  Abd=Suudi Arabistan dır.
  Abd dünyanın en dandik ülkesidir.Eger gökdelenler gelişmişlik göstergesi olsaydı , şeriatla yönetilen Birleşik Arap Emirlikleri dünyanın en iyi ülkesi olurdu.

 10. […] 1.300 TL’ye yükseltilen asgari ücrete yapılan artış 104 lira olarak gerçekleşmiş oldu. Rakam bu yıl olduğu gibi 2017′de de yıl […]

 11. Bence Amerika icin yapilan istatistik kesinlikle gercekci degil. Orada restaurantta calisan vasifsiz bir isci en fazla 350-400 dolar kazanir haftada ve haftalik calisma saati 45 saattir. Eger fazla mesai yapmazsa kesinlikle yetersiz bir ucret gecer eline. O yuzden Amerika liste disinda kalir. Listedeki dogrular icinde Norvec gosterilebilir ama orada da vergiler yuzde 36 dir ve kira ve yasam cok pahalidir. Ustelik dusuk sermayeyle is yapabilme ozelligi sifirdir. Burada issizlik maasi 600 euro dur, yani 6050 kron. Issizseniz kira ve elektrik odemezsiniz. Diger ulkelerde bu rakkam 330 euroya kadar duser. Amerikadaysa sifirdir. Resisizm, kuzey ulkelerinde Almanya.dan daha yuksektir ve acikca hissedilir.

 12. Almanyada ortalama bir işçinin 3 bin euro civari kazanabilecegini pek dusunmuyorum. Ayrica isveç gibi bi ülkeyi neredeyse sıralamadan cikartacaksınız cok ilginç. Avrupa gezmis birisi olarak kesinlikle katılmıyorum bu sıralamaya. 1)norway 2)sweeden 3)swiss ilk 3 bu olmali sanirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here