DORinsight’ın 8 Mart kadınlar günü öncesinde yayınladığı ve erkeklerin kadınların iş hayatındaki konumlarıyla ilgili fikirlerini açıkladığı araştırması eski düşüncelerin çok geride kaldığı ile ilgili umut verici bilgiler ortaya çıkarıyor.  

free

Değişen dünya koşulları, ekonomik zorluklar ve elbette kadınların eğitim seviyesinin giderek yukarılara taşınması erkeklerin iş hayatındaki kadınlarla ilgili düşüncelerinin değişmesini beraberinde getirdi. Son olarak DORinsight’ın Türkiye’de yaklaşık 13 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırma erkeklerin “kadının yeri evidir” algısıyla ilgili Türkiye’de de  olumlu gelişmeler olduğunu gösteriyor.

Araştırma, “erkekler eşlerinin çalışmasını istemez”, “erkekler kadın yöneticiyle çalışmayı tercih etmez”, “erkekler ev işlerinde eşlerine yardım etmez” gibi yaygın düşüncelerin artık değiştiğini gözler önüne seriyor. Evin ekonomik yükünün erkeklerde olduğu düşünülse de, erkeklerin çoğunluğunun bu yükü eşleriyle paylaşmak adına onların da çalışmasını istiyor. Yapılan bu araştırmaya katılan kadınların yüzde 64’ü eşlerinin ev işlerinde onlara yardımcı olduklarını belirtirken, “Yöneticinizin kadın olmasını ister misiniz?” sorusuna verilen cevaplara göre kadınların yüzde 55’i, erkeklerin ise yüzde 53’ü yöneticisinin kadın olmasını istiyor.

Kadınların yüzde 64’ü eşlerinin ev işlerinde onlara yardımcı olduklarını söylerken, 45 yaş üstü kadınların verdiği yanıtlara bakıldığında ise bu oranın daha düşük olduğu görülüyor. Bu sonuca göre, 45 yaş üstü erkeklerin, 45 yaş altı erkeklere oranla eşlerine daha az yardımcı oldukları ortaya çıkıyor.

Sadece kadınlara sorulan sorular ve verilen yanıtların oranı şu şekilde:

Eşiniz ev işlerinde size yardımcı oluyor mu?

esiniz-ev-isleri

Yöneticinizin kadın olmasını ister misiniz?

yoneticiniz-kadin

Araştırma kapsamında sadece erkeklere de iki soru yöneltildi. Araştırmaya katılan erkeklerin yüzde 53’ü yöneticilerinin kadın olmasını istediklerini belirtirken, yüzde 74’ü “eşinizin çalışmasını istiyor musunuz?” sorusuna “Evet” yanıtını veriyor.

Sadece erkeklere sorulan sorular ve verilen yanıtların oranı ise şu şekilde:

Yöneticinizin kadın olmasını ister misiniz?

yonetici-kadin2

Eşinizin çalışmasını istiyor musunuz?

esinizincalismasi

Katılımcıların yüzde 63’ü evin ekonomik yükünün erkeklerde, yüzde 3’ü ise kadınlarda olduğunu belirtiyor.

Evin ekonomik yükünün erkeklerde olduğu söylenir. Sizce bu doğru mu?

 

evinekonomik

Evin ekonomik yükü kimdedir?

son