Google için hayellerin ofisi diyebiliriz.

Maaşım yattı mı, yol param var mı, yemeğimi karşılıyor mu gibi basit beklentileri bir kenara bırakın. Hayallerin ötesinde şartlarıyla dudak uçurtan 2015’in en iyi 100 şirketini Fortune dergisi son sayısında açıklıyor. Listeye girmiş ve Türkiye’de de ofisleri bulunan 10 şirketi sizler için derledik.

Bazı şirketler çalışma koşulları, sosyal hakları, yapılan işin içeriği ve de tabii ki özellikle maaşları konusunda hayal edilen şartlara sahip. Bu şirketlerin çoğu sağlık hizmetleri söz konusu olduğunda hemen hemen tüm sağlık sorunlarını kapsayan poliçeler sunuyor. Esnek çalışma saatleri, izin süreleri ve maaş ortalamaları ile de dikkat çeken şirketlerin çalışanları için akla hayale gelmeyecek sürprizleri de mevcut.

İşte keşke ben de orada çalışsam diyeceğiniz şirketler:

1. Google

Elbette bir numarada Kaliforniya’daki Googleplex merkezinde konumlanan Google yer alıyor. Google şirket içi memnuniyet verilerine göre genel atmosfer, yöneticilerle iletişim, ücret, ödüllendirme, kişisel gelişim gibi konularda çalışanlarından yüzde 97’nin üzerinde oy alıyor. Gün boyunca bedava atıştırmalıkların bulunduğu dinlenme alanları, etkinlik biletlerinde indirim, kuaför, araba yıkama, ücretsiz kahvaltı ve yemek, masaj, banka, fitness diye başlasak da fırsatların sonu gelmiyor. Hayaller Google.

Google için hayellerin ofisi diyebiliriz.
Google için hayellerin ofisi diyebiliriz.

 

2. The Boston Consulting Group, Inc.

Şirket, şirket içi memnuniyet verilerine göre genel atmosfer, ücret, yöneticilerle iletişim, ödüllendirme, kişisel gelişim gibi konularda çalışanlarından yüzde 97 ve üstünde oy alıyor. Tüm dünya üzerinde 7 bin 738 çalışanı var. Merkezi Boston, Massachusetts’te yer alan bu danışmanlık şirketindeki avantajlar arasında gün boyunca bedava atıştırmalıkların bulunduğu dinlenme alanları, etkinlik biletlerinde indirim, ücretsiz içecekler de yer alıyor.

Şirketin tüm dünya üzerinde 7738 çalışanı var
Şirketin tüm dünya üzerinde 7738 çalışanı var

 

3. Four Seasons Hotels & Resorts

Ünlü oteller grubu, şirket içi memnuniyet verilerine göre genel atmosfer, ücret, yöneticilerle iletişim, ödüllendirme, kişisel gelişim gibi konularda çalışanlarından yüzde 90 ve üstünde oy alıyor. 1960 yılında kurulan şirketin tüm dünyada yaklaşık 34 bin 638 çalışanı var. Şirketteki avantajlar arasında gün boyunca bedava atıştırmalıkların bulunduğu dinlenme alanları, ücretsiz kahvaltı ve yemek, etkinlik biletlerinde indirim, fitness, kuru temizleme ve ücretsiz içecekler gibi seçenekler yer alıyor.

1960 yılında kurulan şirket sosyal haklarıyla çok cazip.
1960 yılında kurulan şirket sosyal haklarıyla çok cazip.

 

4. PricewaterhouseCoopers LLP

PwC Türkiye: Denetim, Vergi ve Danışmanlık Hizmetleri olarak Türkiye’de de hizmet veren kurumun ana merkezi New York’ta bulunuyor. Şirketin tüm dünyada çalışan sayısı 199 bin 486 ve bu çalışanların hepsi özel sigortaya sahip. Şirket maaş ve çalışma şartları konusunda çalışanlarından yüzde 90 oranında memnuniyet oyu alıyor. Avantajları arasında gün boyunca bedava atıştırmalıkların bulunduğu dinlenme alanları, etkinlik biletlerinde indirim, fitness, kuru temizleme, masaj terapi, banka, diyetisyen gibi seçenekler yer alıyor.

Şirkette size özel bir diyetisyen de var desek yeterli olur heralde.
Şirkette size özel bir diyetisyen de var desek yeterli olur herhalde.

 

5. Roche Diagnostics

Türkiye de içinde olmak üzere pek çok ülkede hizmet veren Roche toplamda 85 bin çalışana sahip. Sağlık sektöründe hizmet veren şirketin şirket içi memnuniyet verilerinde yüzde 90 oranında olumlu oy aldığını görüyoruz. Şirket içi fitness merkezi, şirketin karşıladığı laptoplar ve iPhone’lar, dinlenme alanları, şirket içi sağlık merkezi, 28 gün izin, 10 haftalık doğum izni gibi avantajlar çok çekici.

Şirket çalışanlarının 28 gün izin yapma hakkı var.
Şirket çalışanlarının 28 gün izin yapma hakkı var.

 

6. Ernst & Young LLP

Ernst&Young, şirket içi memnuniyet verilerine göre genel atmosfer, yöneticilerle iletişim, ücret, ödüllendirme, kişisel gelişim gibi konularda çalışanlarından yüzde 90’un üzerinde oy alıyor. Şirkette part time çalışanlar da tam zamanlı çalışanlarla aynı haklara sahip. Çalışma saatleri esnek, verimlilik ön planda. Eğer iş seyahatine çıkacaksanız şirket bakıcınızı ayarlıyor, yaşınız 60 ve üstü ise bakım hizmetleri mevcut. Sağlık hizmetleri ise dişten, ruh sağlığına, doğumdan, akupunktura kadar hemen hemen her tür hizmeti kapsıyor.

Şirkette part time çalışanlar da tam zamanlı çalışanlarla aynı haklara sahip.
Şirkette part time çalışanlar da tam zamanlı çalışanlarla aynı haklara sahip.

 

7. Hilti Inc

Şirketin ana merkezi Texas’ta ve tüm dünyada 22 bin 383 çalışanı var. Hilti içinde bir satış uzmanının ortalama yıllık maaşı $93,675. Şirket ayrıca çalışanlarına son derece kapsamlı da bir sağlık sigortası yapıyor. Bunun yanı sıra şirket içi fitness merkezi, kuru temizleme, masaj terapi, banka gibi hayatı kolaylaştıran özellikler de mevcut.

Hilti'de çalışırken fitness yapmak mümkün.
Hilti’de çalışırken fitness yapmak mümkün.

 

8. Deloitte

Deloitte  şirket içi memnuniyet verilerine göre genel atmosfer, yöneticilerle iletişim, ücret, ödüllendirme, kişisel gelişim gibi konularda çalışanlarından yüzde 97’nin üzerinde oy alıyor. Gelelim hayatınızı kolaylaştıracak avantajlara. Şirkette esnek çalışma saatleri var, emeklilik fırsatları, yaşlı bakımı, çocuk bakımı, kapsamlı sağlık sigortası, diyetisyen, gün boyunca bedava atıştırmalıklar, etkinlik biletlerinde indirim, fitness ve banka avantajları mevcut.

Şirkette esnek çalışma saati uygulaması var.
Şirkette esnek çalışma saati uygulaması var.

 

9. Allianz

Allianz şirket içi memnuniyet verilerine göre genel atmosfer, yöneticilerle iletişim, ücret, ödüllendirme, kişisel gelişim gibi konularda çalışanlarından yüzde 95’in üzerinde oy alıyor. Merkezi Minneapolis, Minnesota’da yer alan şirket oldukça eski, 1890 yılında faaliyete geçiyor. Şirketteki avantajlar arasında gün boyunca bedava atıştırmalıkların bulunduğu dinlenme alanları, ücretsiz kahvaltı ve yemek, etkinlik biletlerinde indirim, fitness, kuru temizleme, masaj ve ücretsiz içecekler gibi seçenekler yer alıyor.

Allianz 1890'da kurulmuş oldukça eski bir şirket.
Allianz 1890’da kurulmuş oldukça eski bir şirket.

 

10. Cisco Systems Inc

Cisco şirket içi memnuniyet verilerine göre genel atmosfer, yöneticilerle iletişim, ücret, ödüllendirme, kişisel gelişim gibi konularda çalışanlarından yüzde 93’ün üzerinde oy alıyor. Tüm dünyada 70 bin 911 çalışanı olan şirkette çalışmaya başladıktan bir  yıl sonra 30 günlük izni de hak etmiş oluyorsunuz. Şirkette esnek çalışma saatleri var, çocuk bakımı, yaşlı bakımı, dinlenme alanlarının yanı sıra fitness, banka, araba yıkama, gün boyunca bedava atıştırmalık, kuru temizleme, masaj gibi avantajlar da cabası.

Kimin hayali değil ki işte masaj yaptırmak?
Kimin hayali değil ki işte masaj yaptırmak?