Hafta sonu harikaydı, peki ya pazartesi? Haftanın ilk iş günü yaşanan sendromdan kaçabilmek mümkün mü? 

ezgif.com-resizeYine bir pazartesi… Hafta sonunun tadı damağınızdayken yoğun iş temposuna dönmek biraz sıkıntılı bir süreç değil mi? Üstelik takviminiz oldukça karışık ve konuşulacak konular hafta sonundan bu yana birikmeye devam etti. Hatta bugün yapılacaklar listeniz, aslında yapabileceklerinizin çok üzerinde bile olabilir. Her şey çok kolaymış gibi bir de hem kendi üzerinizde hem de iş arkadaşlarınız veya çalışanlarınız üzerinde yarattığınız etkiye önem vermek zorundasınız.

Pazartesi günü masanızın başına geçtiğinizde “Bugün ne yapıyoruz?” demek yerine gününüzü hatta haftanızı önceden planlamış olursanız pazartesi sendromunu tozlu raflara kaldırabilmeniz çok daha kolay olacaktır. Bu nedenle sizleri haftanın ilk gününden son gününe kadar daha üretken ve enerjik hale getirmesini dilediğimiz 5 öneriyi bir araya getirdik:

Güne başlarken 10 dakikanızı o günü hatta o haftayı planlamak için ayırmalısınız

kahve

Neleri tamamlamak istediğinizden, kimlerle irtibata geçeceğinize hatta nasıl hissetmek ve hissettirmek istediğinize kadar birçok şeyi belirleyebilirsiniz. Daha sonra bir toplantıya ya da görüşmeye girerken ayıracağınız bir iki dakikayla bu görüşme için belirlediğiniz hedeflerinizi kontrol edebilirsiniz. Hatta toplantı sırasında yazdıklarınızı gözden geçirmeniz hiçbir şeyi atlamamanızı sağlayacaktır.

 

Kendinize “Neleri kontrol edebilirim?” listesi hazırlayın

ezgif.com-optimizeÇünkü hayatta her zaman her şeyi kontrol edemezsiniz. Sizin bir lider, bir yönetici veya bir çalışan olarak yapabileceğiniz şey yönlendirmek ve olumlu görünmektir. Eğer kendinizi biraz fazla kaptırmış hissediyorsanız bu tip bir liste sizi çok rahatlatabilir. Çünkü aslında kontrol edilebilecek şeyler son derece basit: Ne kadar naziksiniz, ne yiyeceksiniz, telefonunuzu ne sıklıkta kontrol edeceksiniz, bir şey mi rica edeceksiniz ya da böyle bir liste mi hazırlayacaksınız… Kontrol edebileceğiniz beş madde belirleyerek bunlara ağırlık vermeye çalışın.

 

Anın içerisinde olun

geleceğe dönüşŞimdiyi yaşamak listenizin bir parçası olmalı. Eğer geçmişi ya da geleceği düşünüyorsanız aslında burada değilsiniz. Geçmiş çoktan bitti, gelecek ise tarafınızdan yaratılmayı bekliyor. Eğer şimdi burada olabilirseniz ne kadar güçlü olduğunuzu fark edebilirsiniz. Bizden duymuş olmayın ama geçmişten aldığınız derslerle anınızı şekillendirme ve geleceğinizi oluşturma fırsatı gerçekten sizin elinizde.

 

Kendinizi başarılarınız için hazırlamalısınız

makyajDüzgün beslenin, bol sıvı alın, hareket edin ve kendinize dikkat edin. Yani kendinizi planlayın. Ne kadar sağlıklı ve enerjik olursanız bu güzel pazartesi gününde (ya da herhangi bir günde) karşılaştığınız her şeyi o kadar kolay yönlendirebilirsiniz.

 

Öğrendiklerinizin ve deneyimlerinizin günlüğünü tutun

planlGüne başlarken, gün sonunda ya da ne zaman isterseniz beş dakika ayırarak ne öğrendiğinizi, ne için minnettar olduğunuzu, hatırlamak istediğiniz olayları yazabilirsiniz. Hatta şükrettiğiniz ve müteşekkir olduğunuz şeyleri yazmak size ertesi gün için müthiş bir doping olacaktır. Yani bir günü sizin için en iyi hale ne getirebilirse hepsinin listesi elinizde olsun. Hiçbir gününüzün sendrom olmasına izin vermeyin!