Liderlik, Motivasyon, Başarının 100 Değişmez Kuralı, Siz Değerlisiniz ve At Bu Golü! başta olmak üzere pek çok kitabın yazarı Brian Tracy, çok başarılı insanların göze çarpan alışkanlıklarını sıralıyor.

Brian Tracy International’ın Kurucusu, Başarı ve Liderlik Uzmanı Brian Tracy pek çok insanın başarılı olmanın sırlarını merak ettiğini fakat çok azının gereken her şeyin aslında içlerinde olduğunu bildiğini söylüyor. Tracy’ye göre başarılı lider olmada en önemli etken alışkanlıklar. Araştırmalara göre davranışları yüzde 95 oranında alışkanlıklar belirliyor. Bugün kişinin iş hayatında yaşadıklarının kalitesini çoğunlukla yapılandırdığı alışkanlıkları yönetiyor. Başarılı olmak için alışkanlıkları yönetmek ve doğru alışkanlıklar geliştirmek önemli. Tracy, bununla ilgili kısa bir liste hazırlamış.

İşte çok başarılı insanlarda dikkat çeken alışkanlıklar:

Hedef odaklı

Başarılı insanlar net hedefler belirler ve adımlarını bu hedeflere göre atar. İstediklerini elde etme yolunda her zaman bir A ve B planları vardır. Yolda önlerine çıkan engeller olsa da yılmazlar, hedeften şaşmazlar.

Sonuç odaklı

Başarılı insanlar aksiyonların ucunda beliren sonuçlar üzerine çok fazla kafa yorar. Bunda özellikle iki pratik etkilidir:

– Yapılan işte daha iyi olmak için sürekli öğrenmek

– Öncelikleri iyi bilmek ve zaman yönetimini doğru yapmak

Aksiyon odaklı

Aksiyon odaklı olmak, söz konusu iş için harekete geçildiğinde tüm süreci doğru yönetmek anlamına gelir. İşi zamanında tamamlamak, hızlı ama hatasız olmaya özen göstermek, zorluklar noktasında gereken yardımı almak ve ertelememek süreçleri çok önemlidir.

İnsan odaklı

Başarılı liderin asla kaybetmemesi gereken bir davranış da insan odaklı olmaktır. Yöneticiler, arkadaşlar veya çalışanlar söz konusu olduğunda liderin anlayışlı, açık iletişim kuran, empatik ve sabırlı olması çok önemlidir. Bu özelliklerini pozisyonunun çekiciliğine kaptıran, egosuna yenilen lider eninde sonunda başarısız olur.

Sağlık odaklı

Başarılı lider için sağlık bilinci her şeyin üstündedir. Kendi sağlığına spor, beslenme ve stres noktalarında dikkat ederken çalışanlarının da bu açılardan iyi olması için gerekli önlemleri alır, destekleyici uygulamaları hayata geçirir. Her şeyin başında sağlık olduğunu bilir.

Dürüst

Dürüstlük kişinin kendisi ve etrafıyla tamamen barışık olması, objektif olması ve açık bir iletişimi de beraberinde getirmesi gibi nedenlerle sadece liderler için değil herkes için olmazsa olmaz bir özellik. Kendisine ve etrafına dürüst davranan liderlerin başarılı olmalarının yanı sıra daha çok sevildiklerini de belirtmek gerek.

Disiplinli

Kişinin kendisini disipline edebilmesi, kontrol edip eğitebilmesi başarı açısından en önemli özelliklerden biri. Dışarıdan bir etkene ihtiyaç duymadan disiplinli olabilen kişi eninde sonunda hayata geçireceği süreç nedeniyle başarılı olacaktır.