Etkili ve başarılı bir lider olmak için öncelikli olarak eski liderlik özelliklerini  hafızanızdan silin ve her gün günün sonunda liderlik becerilerinizi kendinize sorduğunuz 3 soruyla sınayın.

lider8347574

Y ve Z kuşağının iş hayatına girmesiyle liderlik anlayışı da değişime uğradı. Tek başına insanları yöneten, kurumun hedefleri doğrultusunda insanların ilerlemesini sağlayan bir liderlik tanımı artık akla gelmiyor. Hatta bunun aksine liderlerin insanları yönetmekten çok onların gelişimleri için çabalama, motivasyonlarını sağlama, onlara rol model olma, ilham verme gibi amaçları öne çıkıyor. Bugünün iş hayatında bu tür hedefleri olan liderler, “başarılı liderler” olarak tanımlanıyor. Sunucu, blog yazarı ve yönetim danışmanı Ryan Estis, liderlik bilincini yükseltmek ve liderlik farkındalıklarını artırmak için liderlerin kendilerine her gün 3 soru sorması gerektiğini belirtiyor.

İşte Ryan Estis’e göre liderlerin kendilerine sormaları gereken 3 soru:

Bugün kimi etkiledim?

Bu lider olarak bu soru başarının en büyük ölçütlerinden biri. Gerek iş dünyasında gerekse kişisel hayatta eğer kimseyi etkilemiyorsanız bu durum sizin yol gösterici olmadığınıza işaret edebilir. Ryan Estis’e göre bu soruyu her gün kendinize sormanızda fayda var, çünkü liderler yakınındaki kişilerin gelişimlerini sürekli kılar ve onları pozitif olarak etkiler.

Bugün çalıştığım insanlar tarafından nasıl hatırlanacağım?

Ryan Estis, liderlerin kendilerine her gün sorması gereken bir diğer sorunun, “Bugün birlikte çalıştığım insanlar tarafından nasıl hatırlanacağım?” sorusunu olduğunu söylüyor. Buna göre, sizce bugün yaptığınız çalışmalarla kim sizi “en iyi liderler” listesine ekler? Bugün herhangi bir kişinin listesinde yer edinebilir misiniz? Bu soruyu düne kadar kendinize sormamış olsanız bile, bundan böyle sorarak liderliğinizde fark yaratabilirsiniz.

Bugün ve her gün ne hediye veriyorum?

Ryan Estis, en iyi liderlerin her zaman paylaşan liderler olduğunu söylüyor. Buna göre birlikte çalıştığı kişilere her zaman vakit ayıran, bilgisini paylaşan, akıl veren liderler, iyi liderlerdir. Estis, “İyi liderler, liderliğini takip edenlerin çıkarlarını, kendi çıkarlarının üstüne koyar” diyerek bu sorunun amacını açıklıyor.