kahvaltı

HSBC’nin 100 ülkede gerçekleştirdiği “The Expat Explorer” anketine göre, Türkiye’de çalışan yabancılar, en çok Türk mutfağını ve iklimi seviyor. Anket sonuçlarına göre, Türkiye’de çalışan yabancıların yüzde 85’i yerel mutfağa, yüzde 82’si iklime kolaylıkla uyum sağladığını söylüyor.

kahvaltıHSBC tarafından, 100 farklı ülkede çalışan 9 bin 288 yabancı arasında yapılan “The Expat Explorer” anketinin sonuçlarına göre, yabancıların çalışmak için tercih ettikleri ülkeler listesinde ilk sırayı İsviçre alıyor. İsviçre’yi Singapur, Çin, Almanya ve Bahreyn’in izlediği araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de çalışan yabancılar, Türkiye’de en çok Akdeniz mutfağını ve iklimi beğeniyor.

“The Expat Explorer” anketinin sonuçlarına göre, Akdeniz ülkelerinde çalışan yabancıların yerel mutfak başta olmak üzere yerel kültürü ve iklimini cazip bulduğu Türkiye bu konuda başı çekiyor. Alışverişlerini yerel dükkan ve marketlerden yapan yabancıların oranı yüzde 68 iken, Türkiye bu alanda yüzde 84 ile 100 ülke arasında ilk sırada yer alıyor. Türkiye’yi; yüzde 77 ile İtalya, Meksika ve Fransa izliyor. Akdeniz ülkelerinde çalışan yabancılar yerel mutfağa kolaylıkla alışıyor. Anket sonuçlarına göre Türkiye, bu alanda ilk sırada yer alıyor. Türkiye’de çalışan her 5 yabancıdan dördü yerel mutfağa kolaylıkla alıştıklarını söylüyor. Bu oran İtalya için yüzde 83, Fransa için yüzde 80 olurken dünya ortalaması ise yüzde 73’te kalıyor. Türkiye’yi cazip kılan bir diğer özellik olan iklim ise yabancıların yeni yaşamlarına alışmalarına yardımcı olan unsurlardan biri olarak dikkat çekiyor. Türkiye’de bulunan her 10 yabancıdan 8’i yerel iklime alışmanın çok kolay olduğunu ifade ediyor.

Anket sonuçlarında, Türkiye’de çalışan yabancı bir üst düzey yöneticinin “Türkiye yabancılara çok şey sunuyor, yemekleri mutlaka deneyin, ülke içinde seyahat edin ve çok sayıda dost edinin” yorumu öne çıkarken, anketle ilgili bilgi veren HSBC Expat Grup Başkanı Dean Blackburn, “Yurt dışında çalışmaya karar vermek çok önemli bir karar. Böyle bir karar verirken finansal koşullardan, gideceğiniz ülkeye uyum sağlamaya, çocuklarınızın eğitimine kadar her şeyi dikkate almak gerekiyor. Bu yılki anket, ülkelerin yabancılara sundukları olanakların değerlendirdiği, kendi ülkesi dışında çalışanlar ve çalışmayı düşünenler için deneyime dayalı ilham verici sonuçlar barındırıyor” dedi.

En çok maaş Asya bölgesinde

Anket sonuçlarına göre, İsviçre yabancıların çalışmak istediği ilk ülke olurken, maaş konusunda en iyi fırsatları sunan bölgenin ise Asya olduğu görülüyor. Bu bölgeden ankete katılanların yüzde 19’u yılda 200 bin doların üzerinde para kazanırken, ankete katılanların yüzde 38’inin 200 bin dolar ve üzeri gelir elde ettiği Çin ilk sırada yer alıyor. 200 bin dolar ve üzeri gelir oranı Hindistan’da yüzde 24, Hong Kong’da ise yüzde 23 olarak belirlendi.

HSBC Expat Explorer anketine göre, Orta Doğu’da çalışanların yüzde 56’sı kariyer fırsatı nedeniyle bu bölgeyi tercih ediyor, daha yüksek gelirin bu tercihte rol oynadığını ifade edenlerin oranı ise yüzde 35.

Yaşam deneyimi ve yurt dışında aile ile birlikte yaşam açısından ilk sırayı ise Yeni Zelanda alıyor. Anket sonuçlarına göre bu ülkede iş/yaşam dengesi yüzde 71 oranında, iklim, dost yerel halk gibi konularda da yüksek oranlarda tercih edilen Yeni Zelanda sağlık, eğitim fırsatları ve güvenlik açısından da üst sıralarda yer alıyor.

HSBC’nin The Expat Explorer anketi, küresel olarak kendi ülkeleri dışında çalışan yabancılar arasında gerçekleştirildi. Ankete katılan 9 bin 288 kişi, bulundukları ülkeleri yaşam kalitesi, finansal yeterlilik, kültürel-sosyal çevre ve aileleri ile birlikte yaşayabilme gibi kriterler açısından değerlendirdi.