Olumlu/olumsuz geri bildirim vermek, doğru zamanda ve doğru üslupla yapıldığında hem iş sonuçlarında hem de çalışan bağlılığında iyileşme sağlayan önemli bir eylem. Bir işveren olarak geri bildirim vermek için doğru zamanın geldiğini nasıl anlarsınız? Uzmanından öneriler bu yazımızda!

Geri bildirim vermek iş hayatında en çok kullanılması gereken anahtarlardan biridir. Fakat unutulmamalıdır ki her bildirim bir geri bildirim değildir. Geri bildirim vermenin en önemli püf noktası doğru zaman ve konumda verilmesi gerekliliğidir. Aksi takdirde ne yazık ki olumlu veya olumsuz bir karşılığı olmayacaktır.

Özellikle aşağıda bahsedeceğimiz zamanlamalar geri bildirim için önemli anlar…

  • İyi çalışma, başarılı projeler ve becerikli davranışlar kutlanmayı hak ettiğinde,
  • Ekibinizdeki kişilerin becerilerini geliştirme olasılığı yüksek olduğunda, potansiyelini keşfetmesi için fırsat sağlamak gerektiğinde,
  • Ekibinizdeki kişiler belirli bir durum, olay veya konu hakkında zaten geri bildirim vermenizi beklediğinde veya talep ettiğinde,
  • Bir sorun göz ardı edilemiyorsa, kişinin davranışının bir iş arkadaşını, ekibi veya kuruluşu olumsuz etkilemesi nedeniyle…

Yukarıda belirtilen durumlarda geri bildirim, en kısa sürede doğru bir liderlik duruşuyla verilmeli, şeffaf ve geliştirici bir yol haritası oluşturulmalıdır. Eğer geri bildirim verme konusunda bir gereklilik görüyorsanız, özellikle aşağıdaki durumlarda bir durup düşünmenizde fayda var.

Şu durumlarda geri bildirim vermekten kaçının:

  • Belirli bir olayla ilgili tüm bilgilere sahip olmadığınız durumlarda; örneğin; belirli bir olay karşısında durumu tek taraflı dinleyip, olayı detaylıca ele alamadığınızda beklemeli ve konu hakkında derinleşmeniz gerektiğini kendinize hatırlatmalısınız.
  • Sunabileceğiniz tek geri bildirimin alıcının kolayca değiştiremeyeceği veya kontrol edemediği faktörlerle ilgili olduğunda; örneğin geri bildirim şirket iş yapış modeli, şirket kültürü, ekip tutumu vb. gibi kişinin bire bir elinde olmayan konuları içeriyorsa atılabilecek adımlar ile ilgili önce sizlerin bir yol haritası oluşturması gerekir.
  • Geri bildirime ihtiyaç duyan kişi, zor bir olaydan hemen sonra çok duygusal veya özellikle savunmasız göründüğünde; unutmayınız ki insan en kıymetli sermayenizdir. Bu nedenle onların yetenek ve becerileri kadar duygularına da özenle yaklaşmalı, hassasiyet noktasında daha empatik olmaya önem vermelisiniz.
  • Geri bildirimi sakin ve eksiksiz bir şekilde iletmek için zamanınız veya sabrınız olmadığında; tepki ve duygularınızı kontrol edemeyeceğiniz, kendinizi doğru ifade edebileceğinize inanmadığınız bir andaysanız kendinizi toparlayacak bir zaman dilimi bırakmanız faydalı olacaktır.
  • Geri bildirim kişisel tercih ve taleplerinize etki eden niteliklere dayandığında; kendinize dürüst ve şeffaf olamadığınız, bireysel ve kurumsal çıkarların birbirine ters düştüğünü hissettiğiniz durumlarda kesinlikle sürece veya duruma zaman tanımalı, tekrar sakin kafayla değerlendirmelerde bulunmalısınız.

Geri bildirim doğru bir zamanlama içerisinde verilmiyorsa, çoğu zaman faydadan çok zarar getirir. Bu kuralı göz ardı etmeden süreçte şeffaf, akılcı, efektif ve pozitif olmaktan uzaklaşmamayı kendinize hedef olarak koymalısınız. Bu sayede daha efektif geri bildirimler verebilir, sonuca pozitif etki edebilirsiniz.

Konuk Yazar: Gizem Topsakal Acet / Talent Recruitment Partner

Yazara ait diğer yazıları okumak için buraya tıklayabilirsiniz.