Son birkaç yılda iş hayatıyla ilgili birçok konuda hızlı değişimler yaşandı. Global çapta uzun zamandır konuşulan, hatta pilot uygulamalarla denenen haftalık çalışma süresinin kısaltılması konusu ara ara gündeme gelmeye devam ediyor. Peki, haftalık mesai süresi kısalacak mı?

Türkiye’de haftalık çalışma süresi, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 63. maddesine göre en çok 45 saat olabiliyor. Daha esnek ve dengeli bir çalışma ortamı sağlamak amacıyla ara ara bu sürenin kısalması gerektiği konuşuluyor. Son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada;

“SGK’da sürdürülebilirliği güçlendirmek amacıyla sosyal güvenlik sisteminde kişilerin daha çok istihdamda kalmasını teşvik eden, hakkaniyeti ve aktüeryal dengeyi önceleyen yaklaşımla esnek çalışma biçimlerini yaygınlaştıracağız. Sosyal güvenlik mevzuatı ve uygulamalarını değişen iş gücü piyasası koşullarına ve yeni nesil esnek çalışma şekillerine daha uyumlu hale getireceğiz.” dedi. Bu açıklamayla birlikte haftalık mesai süresinde bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı yeniden merak konusu oldu.