Her 10 yeni mezundan 7’sinin kariyerine “Piyasa şartları” yön veriyor!

0

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net’in CURIOCITY iş birliğiyle gerçekleştirdiği “Çalışma Hayatında Yeni Mezunlar” araştırmasının sonuçları yayınlandı. Her 10 yeni mezundan 6’sı kariyerini titizlikle planladığını belirtirken, 7’si kariyerlerinin akışının “Piyasa şartları ve fırsatlar” tarafından belirlendiğini ifade etti.

Kariyer.net üyesi 1.878 yeni mezun ve 223 işverenin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma; yeni mezunların üniversite & bölüm tercihlerindeki kriterlerini, iş & staj bulma süreçlerini ve iş hayatına bakış açılarını ortaya koydu. Araştırma ayrıca, yeni mezunlar ve işverenlerin karşılıklı beklentileriyle ilgili de iç görüler sundu.

Hayallerdeki meslek mi, hayatın gerçekleri mi?

Meslek seçiminde idealist davranan yeni mezunların kariyerlerinin hangi yöne gideceğini önlerine çıkan fırsatlar şekillendiriyor. Çalışan/staj yapan her 10 yeni mezundan 7’si “Piyasa şartları ve önüme çıkan fırsatlar kariyerimin akışını belirledi” ifadesine katıldığını belirtirken; “Kariyerimi titizlikle planladım”  ifadesine katılanların oranı %58. Yeni mezunlara kariyer hedefleri sorulduğunda; ilk sırayı %70 ile “İşinde uzmanlaşmak” alıyor. Bunu sırasıyla işte uzun süreli/istikrarlı şekilde çalışmak (%54), iyi bir lider/yönetici olmak (%53), yaratıcı/yenilikçi olmak (%50), uluslararası bir kariyere sahip olmak (%40), her zaman iş yaşam dengesine sahip olmak (%40) ve girişimci olmak (%37) gibi hedefler izliyor.

Staj, gerekli olduğu için değil zorunlu olduğu için yapılıyor!

Araştırmaya katılan yeni mezunların neredeyse tamamı (%96) okurken staj yaptığını belirtiyor. Ne var ki katılımcıların %80’i stajlarını zorunlu olduğu için yaptığını dile getirirken, kendi isteği ile staj yapanların oranı %16’da kalıyor. Söz konusu stajlar ağırlıklı olarak üniversitenin 2. ya da 3. yılında yapılıyor. Gençlerin kendilerini iş hayatına hazırlayan staj yerlerini ortalama 3 ayda buldukları görülüyor.

Raporun tamamını okumak mı istiyorsunuz? Gelin, tanışalım!

Teşekkürler!

Formda paylaştığınız e-posta adresine, raporu indirebileceğiniz bir link gönderdik. Gelen kutunuzu kontrol etmeyi unutmayın!