Şirketlerin İngilizce bilen çalışan arayışı nedeniyle İngilizce mülakatlar, İK uzmanları tarafından son yıllarda sıklıkla kullanılan mülakat yöntemleri arasında yer alıyor. Peki, İngilizce mülakatı yapacak olan uzmanların nelere dikkat etmesi gerekiyor? Uzmanlar mülakat sırasında adaylara nasıl davranmalı? İşte İK uzmanlarının göz önünde bulundurması gereken 5 önemli ayrıntı. 

ingmulakat534

İngilizce dil becerisi son yıllarda birçok şirketin iş ilanında aranan temel kriterler arasında bulunuyor. Hâl böyle olunca giderek yaygınlaşan İngilizce mülakatlarda doğru adayı bulabilmek için İnsan Kaynakları uzmanlarına büyük görev düşüyor. Adaylara mülakat öncesi hazırlık yapabilmeleri için fırsat tanımak ve mülakatla ilgili bilgi vermek yapılabilecekler arasında ilk sırada yer alıyor.

Mülakat nedeniyle zaten stresli olan adaylara mülakat esnasında “Şimdi de mülakata İngilizce devam edelim” demek, adayları daha da strese sokuyor ve böyle bir durumda aday da kendini ifade etmekte zorlanıyor. Mülakata girmeden önce nasıl bir süreçten geçeceğini bilen aday hem psikolojik hem de teorik hazırlıklarını tamamlıyor.

Aslında yetenekli olduğu halde hazırlıksız olarak mülakata gelen bir adayı kaçırmamak için İK uzmanlarının dikkat etmesi gereken kritik beş konu bulunuyor.

Güler yüzlü olun

Mülakatların her türlüsü zordur, İngilizce mülakat ise adaylar için daha da zordur. Mülakat sürecinde adayları sağlıklı bir şekilde değerlendirebilmek için adayın kendisini iyi bir şekilde ifade etmesine imkan tanımak gerekiyor. Bu nedenle mülakat esnasında soğuk, sert görünümden kaçının. Adaylara güler yüzlü yaklaşarak, adayların daha da strese girmelerine engel olun. Onlara kendilerini bir başka dilde ifade edecek  zamanı tanıyın.

Hızlı başlangıçlardan kaçının

Çok iyi İngilizce bilen en kalifiye adayların dahi mülakat sırasında heyecanlanabileceğini ve söyleyeceklerini unutabileceğini göz ardı etmeyin. Bu nedenle İngilizce mülakat yaparken hızlı başlangıçlardan kaçının. Soru sormak yerine kısa bir sohbet konusu açabilir, hobileri, iş dışında neler yaptıkları gibi konularda konuşarak adayların sakinleşmesine yardımcı olun.

isgorusmesi23

Kolaydan zora geçin

İngilizce mülakatta temel hedef adayın dil becerisini ölçmek ve pozisyona olan uygunluğunu saptamaktır. İngilizce bilen adayların dahi kendilerini İngilizce ifade etmekten kaçındığı düşünüldüğünde İK uzmanlarının soruları sorarken kolaydan zora doğru gitmesi büyük önem taşıyor. Bunun için mülakata basit sorularla başlayabilir, adaydan kendini tanıtmasını, eğitimi ve deneyimi hakkında konuşmasını isteyebilirsiniz. Sonrasında sormak istediğiniz sorulara geçebilirsiniz. Bu yöntem adayı daha sağlıklı değerlendirmenizi sağlayacaktır.

Sektöre hakim olun

Adaylar kadar İngilizce mülakatı yapacak olan İnsan Kaynakları uzmanlarının da çalışılan sektöre, sektöre özgü yabancı terimlere, kısacası sektörün jargonuna hakim olması gerekiyor. İngilizce görüşmeyi yapacak olan uzmanın adayı doğru değerlendirmesi ve firmanın imajını düşürmemesi için görüşmeye çağırılan adaylardan çok daha iyi bir dil seviyesine sahip olması ise büyük önem taşıyor.

Pozisyona göre mülakat

Türkçe mülakatlarda olduğu gibi İngilizce mülakatlar da pozisyonuna göre farklılık gösterebiliyor. Örneğin uzman ve uzman yardımcısı pozisyonları ile üst düzey yönetici pozisyonlarında aranılan özellikler farklı olabileceği için İK uzmanlarının da bunu göz önünde bulundurması gerekiyor. Üst düzey yönetici pozisyonunda işe alım yaparken adayın kıdeminin getirdiği deneyim ile mülakatını yapacak olan İK uzmanının deneyiminin örtüşmesi; İK uzmanın üst düzey yönetici adayların pozisyonuna uygun sorular sorabilmesi ve adayı doğru değerlendirebilmesi gerekiyor.