Kariyer.net İnsan Kaynaklarının duayen isimlerini değerli İK profesyonelleriyle bir araya getirme amacıyla Meetup etkinliklerini düzenlemeye başladı. İlk Kariyer.net Meetup’a konuk olan Vodafone Türkiye İK’dan Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalay, “Yaşam Evreleri” sunumuyla Vodafone’da farklı çalışan segmentlerine özel olarak yürüttükleri çalışmaları dinleyicilerle paylaştı.

Türkiye’de iş arayanların ve işverenlerin en çok tercih ettiği online insan kaynakları platformu Kariyer.net tarafından; İnsan Kaynakları dünyasındaki güncel konuları ele almak ve iyi örnekleri paylaşmak amacıyla düzenlenen Kariyer.net Meetup etkinliğinin ilki Ümraniye merkez ofiste gerçekleştirildi. Konuşmacı olarak Vodafone Türkiye İK’dan Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalay’ın yer aldığı etkinlikte İK dünyasından profesyoneller bir araya geldi.

İK dünyasının başarılı örnekleri ele alınacak

Etkinlik, Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal’ın açılış konuşmasıyla başladı. Uysal, “Kariyer.net Meetup etkinliğimizde İK dünyasından son gelişmeleri, şirketlerin farklı uygulamalarını ve dijitalleşme sürecindeki başarılı çalışmalarını ele almayı planlıyoruz. Düzenli olarak gerçekleştireceğimiz bu etkinliğimizin ilk konuğu şirketinde çarpıcı dönüşümlere imza atmış değerli isimler arasında yer alan Pınar Kalay. Gelecek dönemde farklı isimlerle yine bir araya geleceğiz” dedi.

meetup2

“Her yaşın ihtiyacı ve beklentileri farklı”

Uysal’ın ardından söz alan Kalay, “Her yaşın ihtiyacı ve beklentileri farklı” düşüncesinden yola çıkarak tasarlanan ve Vodafone’a yetenek yönetiminde farklı bir açılım sağlayan “Yaşam Evreleri” projesinden ve bu projenin İnsan Kaynakları alanındaki çalışmalarını zenginleştiren yönlerinden söz etti. Günümüzde yaş gruplarının çeşitli olması dolayısıyla ihtiyaçların ve zorlukların farklılaştığını ifade eden Kalay, İK olarak herkese eşit olmak amacından yola çıkarak “Yaşam Evreleri” projesini hayata geçirdiklerini belirtti. Projeye öncelikle çalışanları segmente ederek başladıklarını söyleyen Kalay, “Yaşam Evreleri yeni çalışma ortamına farklı bir perspektif sunmaya çalışıyor. Cinsiyet, yaş ve ebeveyn olarak üç farklılaşma noktası belirledik. Çalışanların kadın ve erkek olması, evli ya da çocuk sahibi olması ve yaş ve jenerasyon farkı evreler arası kırılımın oluştuğu ana noktalar olarak ortaya çıktı” şeklinde açıklama yaptı.

meetup

Genç çalışanlar mutsuz

Kalay, iş hayatına yeni başlayanlar, genç profesyoneller, ebeveynler, yöneticiler ve orta yaşlar şeklinde yaptıkları segmentasyonun sonucunda gençlerin mutsuz olduğunu ve iş yaşamında mutluluğun yaş ilerledikçe geldiğini gördüklerini ifade etti. Kalay, “İpsos’la farklı segmentlerin ihtiyaçlarını anlamak amacıyla bir pazar araştırması yaptık. Araştırma sonuçlarına göre hemen hemen tüm yaş gruplarındaki ortak sıkıntının zamansızlık ve iş-özel yaşam dengesinin olmaması olduğunu gördük. Özellikle kadınların iş yaşantısında ve anne olduktan sonraki işe dönüş süreçlerinde ciddi sıkıntılar var” dedi.

Kalay, Vodafone’da farklı yaşam evreleri için yaptıkları çalışmaları anlatarak, “Bu anlamda ‘Sen iyiysen, hepimiz iyiyiz’ sloganıyla esnek çalışma modeli, esnek lokasyon, esnek çalışma saatleri, ofiste film gösterimleri, kurumsal atlet programı ve akşam eve yemek servisi gibi farklı uygulamaları hayata geçirdik. 2017’de olduğu gibi 2018 yılında da çalışanlarımız esnek yan haklar uygulamamız Vflexy’den faydalanmaya devam edecek” şeklinde sözlerini tamamladı.

Sunum sonrası networking ile son bulan Kariyer.net Meetup etkinliği İnsan Kaynakları dünyasının başarılı çalışmalarını İK profesyonelleriyle paylaşmaya gelecek dönemde de devam edecek.

meetup3