Deneyim kazanırken zorluklarla baş edebilme yeteneği geliştirmek büyük önem taşıyor. Kariyer yolunuzda karşınıza çıkan problemlerle mücadele edebilmek için öncelikle bakış açınızı değiştirmeniz kritik. İşte bunun için size özel birkaç adım…

Profesyonel hayatın içerisinde ne kadar hazırlıklı, planlı ya da stratejik olunursa olunsun zor konularla veya insanlarla baş etmek zorundayız. Böyle bir durumda aksiyon alınmadan önce ilk yapılması gereken ise durup, düşünmek ve sonrasına gerekli adımları atmayı başarmak.

Bunun ardından aşağıdaki birkaç adımı izleyerek iş hayatının içerisindeki zorluklarla daha kolay baş edebilirsiniz.

Asıl problemi tanımlayın

Bir problemi çözebilmek önce onu tanımlamakla başlar. Problemi tanımlayabilmek ise bu konuda doğru soruları sorabilmekle… Bu iki adımdan sonra problemi formülize edin ve yakın bir arkadaşınızla bu formülü paylaşın. Bir başkasıyla paylaşarak ve onun yorumlarını alarak asıl sorunun ne olduğunu daha kolay anlayabilirsiniz.

Konuyu veya sorunu daha küçük parçalara ayırın

Büyük bir problemle baş etmek her zaman çok daha zordur. Bunun yerine çözmeye uğraştığınız sorunu daha küçük parçalara bölün. Çünkü genellikle büyük problemler içerisinde daha küçük problemler barındırır. Bu nedenle bu küçük problemleri bulmaya ve onları çözmeye vakit ayırın. Üstelik bu küçük problemleri çözerken kendinize olan güveniniz artacak ve daha büyük sorunları çok daha rahat görebileceksiniz.

Başka birinden yardım alın

Herhangi bir sorun karşısında başkasından destek almak ya da onun fikirlerini almaktan çekinmeyin. Bu yardımı çalıştığınız iş yerinden birinden almak sizin için zorsa daha önce buna benzer bir sorunu yaşamış bir arkadaşınızdan destek alabilirsiniz. Böylece bu tür zorluklarla baş etmek zorunda olan tek kişi olmadığınızı anlayacak ve ardından konuyu çok daha rahat çözebileceksiniz.

Her zorluk size deneyim olarak geri dönecektir

Unutmamak gerekiyor ki hayatın her alanında yeni zorluklar olmasaydı hayat çok sıkıcı olabilirdi. Karşılaştığınız her yeni zorluk daha fazla deneyim ve kendini geliştirme fırsatı anlamına da geliyor. Başarılı bir kariyer için gideceğiniz yol boyunca yeni zorluklar olacağını aklınızda tutmalısınız. Bu nedenle problemleri kariyer yolunuzun bir parçası olarak görebilirsiniz.