İşinizi ne kadar iyi yaparsanız yapın, ne kadar çok çalışırsanız çalışın bazen kendinizi yetersiz hissedebilirsiniz. Yöneticiniz veya çevrenizdeki kişiler kimi zaman direkt olarak dile getirmese de işinizi iyi yaptığınızı gösteren bazı işaretler bulunuyor.

iyiis03939

Yaptığınız iş, çalışmanız, kısacası başarınız her zaman övgü toplamıyor olabilir. Ancak bu durum başarısız olduğunuz veya çabanızın görülmediği anlamına gelmiyor. Kimi zaman yöneticiniz veya çevrenizdeki insanlar direkt olarak dile getirmese bile işinizi iyi yaptığınızı gösteren bazı işaretler mutlaka var.

İşte takip etmeniz gereken o işaretler:

Daha çok geri bildirim alıyorsanız

Yapılan iş ne olursa olsun hemen herkes yaptığı işin görülmesini, sarf ettiği çabanın fark edilmesini ister. Çünkü insan yaptığı iş neticesinde kendisini değerlendiremez ve dışarıdan birilerinin görüşlerine ihtiyaç duyar. İş hayatında geri bildirim almak, yapılan işin dikkate alındığının bir göstergesidir. Eğer yaptığınız işle ilgili aldığınız geri bildirimler arttıysa ve siz de bu geri bildirimleri dikkate alıyor ve eksik yönlerinizi güçlendirmeye odaklanıyorsanız doğru yoldasınız demektir.

Sorular için başvuru kaynağıysanız

Meslektaşlarınız işleriyle alakalı bir sorun yaşadıklarında soluğu sizin yanınızda alıyor; bilemedikleri, takıldıkları bir konu olduğunda ilk sizin kapınız çalınıyorsa bu durum işinizi iyi yaptığınızın bir diğer işaretidir. İş hayatında bu tarz durumlar yaptığınız işle ilgili çevrenizdeki insanların güvenini kazandığınızı, hem bilginiz hem de becerinizle iyi bir başvuru kaynağı olduğunuzu gösterir.

Fikriniz soruluyorsa

Önemli konularda fikirlerinizin ne olduğunun sorulması ve düşüncelerinizin merak edilmesi çevrenizdeki kişilerde ve üstlerinizde olumlu bir izlenim bıraktığınızın bir başka göstergesidir. Unutmayın ki insanlar yalnızca fikirlerini değerli buldukları kişilerin görüşlerini bilmek ister.

İlk sizin kapınız çalınıyorsa

Yöneticinizin, “Bunu benim için halledebilir misin?” sorusunu haftada birkaç kez duyuyorsanız ve yöneticiniz bir şeye ihtiyaç duyduğunda ilk size dönüyorsa, bu durum onun takdirini ve güvenini kazandığınıza; iyi bir ekip olup başarılı bir iş çıkardığınıza işaret eder.

Şirketinizi temsil etmeniz isteniyorsa

Yaptığınız işteki başarınızla alakalı eskisi kadar iltifat almıyor olabilirsiniz. Ancak işvereniniz adına konuşma yapmanız, toplantılara katılmanız veya şirketinizi temsil etmeniz isteniyorsa ve bu tarz talepler tekrarlanıyorsa, bu durum iltifatın çok daha ötesinde bir şeyi, o iş yeri için taşıdığınız değeri ifade ediyor demektir.