İŞKUR imalat sektöründeki kadın istihdamını arttırmak için işverenlere 25 bin TL destek sağlayacağı projesini başlattı. Başvuru şartlarını sağlayan işverenler, ilan yayınlayarak destekten yararlanabilir.

Kadınların iş gücüne katılımlarını artırmak, üretimde daha fazla kadın istihdamını sağlamak için yeni bir proje başlatan İŞKUR, bu kapsamda kadın çalışan istihdam eden iş yerlerine 25 bin TL destek verecek.

Destek verilecek işverenin sahip olması gereken şartlar

  • İmalat sektöründe faaliyet göstermek,
  • En az iki sigortalı çalışana sahip olmak,
  • İŞKUR’a kayıtlı olmak,
  • Destek ödemesi yapılan sürenin en az iki katı kadar süreyle istihdam etmeyi taahhüt etmek.

Kadın İstihdamı için Pozitif Ayrımcılık Projesi (KİPAP) ile ilgili detaylar

KİPAP desteği; 18-35 yaş arasındaki kadınlara iş imkânı sağlayan imalat sektöründeki iş yerlerine, istihdam ettiği her kadın çalışan için 3 ay süreyle verilecek.

İş yerinin, imalat sektöründe en az 2 sigortalı çalışanı olması gerekiyor. Destekten yararlanan iş yerlerinin, destek ödemesi yapılan sürenin en az 2 katı kadar süreyle kadın çalışan istihdam etmeyi taahhüt etmesi bekleniyor.

Ayrıca işverenler çalıştırdıkları sigortalı sayısının %10’una kadar katılımcı talep edebilecek. Proje çerçevesinde çalışan kadın işçiye 0-66 ay aralığında çocuk sahibi olması durumunda, aylık 3 bin TL çocuk bakım desteği de verilecek.

Gerekli şartları sağlayan işverenler, ilan yayınlayarak kadın istihdamını destekleyebilir.

Kaynak: 12