İş yerindeki günlük aktivitelere yeni bir kavrayış getirerek, çalışanların yaratıcı ve yenilikçi olmasını sağlayan yeni nesil çalışma alanlarında ayakta çalışma için uygun masa sistemleri, gün ışığından maksimum faydayı sağlayan büyük camlar ve pilates stüdyosu gibi farklı eğlence alanları öne çıkıyor. 

ofisss

Ofis tasarımın çalışan verimliliği üzerindeki etkisinin fark edilmesi ve teknolojinin getirdikleriyle birlikte yeni nesil çalışma alanları dönüşüme uğruyor. Çalışma alanları artık sadece ofis tabirinin akla getirdiği iş ve toplantı alanlarını değil; küçük telefon odalarını, gayri resmi toplantı alanlarını ve günümüzde gereklilik haline gelen kafeterya alanlarını da içeriyor. JLL’in proje yönetimi uzmanları tarafından hazırlanan, önümüzdeki bir yıl boyunca ofis tasarımına yön verecek trendler şöyle:

– Ayakta çalışmak daha sağlıklı

oturarakABD’li romancı Ernest Hemingway, I. Dünya Savaşı’nda İtalya’da bacağından yaralandığı için oturmakta zorlanıyor, bu nedenle yazılarını ayakta yazıyordu. Ancak hiçbir problemleri olmamasına rağmen Leonardo Da Vinci, Benjamin Franklin, Thomas Jefferson, Charles Dickens ve Winston Churchill de ayakta yazı yazmayı tercih ediyordu.
18’inci ve 19’uncu yüzyıllarda, varlıklı kişilerin evlerinde ayakta çalışmaya elverişli masaların kullanımı yaygınlaşmıştı. Yakın tarihlerde ise pek çok araştırma, ayakta çalışmanın, uzun süre oturarak çalışmaktan çok daha sağlıklı ve verimli olduğunu ortaya koyuyor. Ayakta çalışma imkanı sunan masaları kullanan çalışanlar, enerjilerinin ve yaratıcılıklarının daha fazla, duruşlarının daha iyi, sırt ağrılarının ise daha az olduğunu söylüyor. Ofislerde hem oturarak hem de ayakta çalışma imkanı sunan şirketlerin sayısı da hızla artıyor. Çalışanlar böylece daha rahat edecekleri çalışma şeklini seçme imkanı buluyor.

– Gün ışığından faydalanmak şart

gunisigiTabandan tavana cam kullanımının günden güne yaygınlaştığı açık ofislerde, artık bireysel odalar pencere kenarından alınarak, yine pencereyi görecek şekilde iç alana taşınıyor. Açık ofis ortamı ise pencere çizgisinde konumlandırılıyor. Bu çalışma düzeni sayesinde, bireysel odası bulunup bulunmadığına bakılmaksızın, daha çok çalışan pencereden gelen gün ışığından faydalanma imkanı buluyor. Böylece çalışan memnuniyeti artıyor. 2014’te ABD’deki Northwestern Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre gün ışığı, çalışanların enerjisinin ve verimliliğinin daha yüksek, sağlığının daha iyi olmasını sağlıyor. Bu ofis düzeninin bazı Avrupa ülkelerinde zorunlu olduğunun altını çizmekte fayda var.

– Toplantılar kiralanan alanlarda yapılıyor

kiralikGeleneksel ofis düzeninde toplantılar şirketin konferans salonunda ya da konferans salonu yoksa bireysel ofislerde gerçekleşir. Başta teknoloji sektörü olmak üzere, hemen her sektör artık kiralanan alanlarda daha çok konferans salonu ve daha az bireysel ofis istiyor. Tüm çalışanların ihtiyaçlarını karşılamak için iki kişilik toplantı odaları ve tek kişilik telefon odaları hazırlanıyor. Odalar resmi ve özel görüşmeler için ofisin çeşitli alanlarına yayılıyor. Bu ofis düzeni, mevcut alanı daha verimli kullanmayı, klostrofobik his yaratmadan daha küçük alanlara daha fazla çalışan yerleştirmeyi sağlıyor.

– Uzun çalışma saatleri eğlence alanlarını gerektiriyor

uzuncalismaÇalışanların iş-özel yaşam dengesini sağlayabilmek, hem şirketin işe alımlarında hem de iş gücünün genel sağlığı için çok önemli. Teknoloji şirketleri için iş gücünün ofiste uzun saatler geçirmesi hayati önem taşıyor. Bu noktada, iş-özel yaşam dengesini sağlayacak bir çalışma ortamı yaratmanın da gerekliliği ön plana çıkıyor. Ancak böyle durumlarda ihtiyaç duyulan eğlence alanları langırt ve masa tenisi masasının çok daha ötesinde. Bugünün ofislerinde, fitness, yoga ya da pilates salonları, spa, karaoke bar, müzik stüdyosu, kaydırak, tırmanma duvarı, yeşil alan ve hatta golf simülatörü bile görmek mümkün.

“Mobil düzene evriliyoruz” 

Doğru ofis tasarımıyla çalışanların verimliliğini artırmak için somut adımlar atılabileceğini söyleyen JLL Türkiye Kurumsal Çözümler Yardımcı Direktörü Gökçe Erkaya ise, “Şu an trendlerin esneklik teması yönünde olduğunu söyleyebiliriz. Eskinin tanımlı ve sabit ofis düzeninden, ofis içinde esnek bir yapı sağlayan hareketli/mobil düzene evriliyoruz. Genel müdür seviyesi dahil, kimsenin sabit bir masasının olmadığı, tamamı açık planlanmış, hemen her noktasında toplantılar yapılabilecek, öğle arası yemek yerken oyun oynanabilecek ofisler bile planlıyoruz. Rekabetçi iş ortamında, hem en iyi yetenekleri çekmek hem de çalışan motivasyonunu üst seviyelerde tutmak için ofis tasarımı şirketlerin önceliği olmalı” diyor.