Bilgisayara bakarken uyuklayacak kadar işten sıkılmış bir çalışan için istifa zamanı gelmiş olabilir mi? Her gün aynı işi yaptığını düşünen bir çalışansanız veya bilgisayarın karşısında neredeyse uyuya kalıyorsanız belki de bir şeyleri değiştirmenin zamanı gelmiştir. Siz bu durumda değilseniz; ekibinizde bunu yaşayanların olduğunun farkında mısınız? 

İstifa etme kararı aniden ve kendinden çok emin bir şekilde alınabileceği gibi, çalışanı çok zorlayan ve strese sokan bir süreci de yaşatabilir. Artık çalışmak istemediği bir yerde sadece paraya ihtiyacı olduğu için çalışmak zorunda kalan çalışanlar bir iş yerinde ne kadar yer alıyor?

Eğer şartlar uygunsa hayatı akışına bırakmak  bazen güzel sonuçları beraberinde getirebiliyor. Her son yeni bir başlangıç sözünü kulak ardı etmemek gerek. Bu nedenle, istifa etmek ile etmemek arasında gidip gelenler mutlaka bir durup değerlendirme yapmalı.

İşte hem kendinizi keşfetmek hem de ekibinizdeki işaretleri görebilmek için;  istifa etmekle etmemek arasında kalanları fark ettirecek bir nevi durum tespit rehberi:

İşaretleri görebilmek

Learndirect’in yaptığı bir araştırmaya göre iş tatminsizliği en büyük ortak sorun. Örneğin İngiliz çalışanların yüzde 31’i yeni bir başlangıç yapmak için fırsat kolluyor. Kariyer Koçu Marianne Craig bu durumu şöyle özetliyor: “Sıkıntı, bıkkınlık ve öfke, odaklanma sorunu, potansiyelini kullanamadığını hissetmek o işin sonuna geldiğinizin işaretleri”. Mutsuz bir çalışan ise verimsiz çalışan demek. Aynı araştırmaya göre, yüzde 38’lik bu dilim zaten işyerinde zamanlarının çoğunu sohbet ederek, oyalanarak geçiriyor. Durum değerlendirmesi yaparken bu işaretlerin sizde olup olmadığını değerlendirmeyi unutmayın.

sikilmak-kucuk

Sağlığım nasıl?

Hayatımızın çok önemli bir bölümünü işte geçiriyoruz. Bu nedenle yaptığımız işten mutsuz olmak tüm günümüzü ofiste geçirdiğimizi düşünürsek sağlığımızı da olumsuz etkiliyor. Fiziksel ve ruhsal olarak sorun yaşayabiliyoruz. Bunların başında elbette stres, panik atak gibi panik bozukluklar geliyor. Lancaster Üniversitesi ve Manchaster Business School araştırmalarına göre mutsuz çalışan; depresyon, özgüven eksikliği ve anksiyete ile baş başa. Kendinize dönüp sormanız gereken en önemli sorulardan birisi de bu. Biricik yaşamınız bu kadar yoğun bir stres ile mi geçmeli?

anksiyetekucuk

Tebdil-i mekan ferahlığı

Bu sayılanlardan herhangi biri ya da birkaçını yoğun bir şekilde yaşıyorsanız belki de artık değişim zamanı gelmiştir. Yola devam etmek zor olsa da yeni yollar yeni fırsatlar demek. Bu durumda Kariyer Koçu Marianne Craig kendinize: “Başka ne yapabilirim? Ne yapsam mutlu olurum?” diye sormanızı öneriyor. Bu durumda bir kariyer koçuna danışmak, iyi bir arkadaşla konuşmak da iyi gelecektir.

Şüpheleriniz varsa mutlaka değerlendirme yapın ve kariyerinizi yeni sulara yönlendirin deriz. Unutmayın ki tebdil-i mekanda mutlaka ferahlık vardır.

yeni-is

İşten sıkılma işaretleri:

  • Toplantıda uyuyakalmak
  • İşyerinde yöneticiye veya meslektaşa nedensiz öfke
  • Odaklanamamak

Tehlike yaratan işaretler:

  • Anksiyete, stres, depresyon
  • Çok alkol almak
  • İş dışında çok fazla para harcamak

İstifa etme fikri olanlara öneriler:

  • Kendinize karşı dürüst olun.
  • Kariyer koçuna veya arkadaşlarınıza danışın
  • Yeteneklerinizi ve güçlü yönlerinizi listeleyin.