Aday hakkındaki ilk izlenimin işe alımın anahtarı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Google’a göre durum hiç de böyle değil. Google’da uzman danışman olarak çalışan, Work Rules! kitabının yazarı Laszlo Bock, İnsan Kaynakları uzmanlarına çarpıcı önerilerde bulunuyor.

google2

Google Danışmanı ve çok satan Work Rules! kitabının yazarı Laszlo Bock, işe alımda ilk izlenimin dengeli bir değerlendirmeye kaynak olamayacağını, bu durumda işe alım yapan kişinin adayın yeteneklerine, pozisyona gelecekte neler katabileceğine değil, dış görünümüne ve ifadeyle ilgili noktalara odaklandığını vurguluyor. İşe alım yapan kişinin ilk izlenim dolayısıyla sınırlı bir tutum içerisine girdiğini, devamında da “Bana kendinden bahseder misin?”, “En zayıf yönün nedir?” ya da “En güçlü yönün nedir?” gibi sıradan ve işe yaramayan soruların geldiğini söylüyor.

Bock, iş görüşmesinin işlevsel ve dinamik olması için işin içine bazı aracılar katmanın faydalarına değiniyor:

Kıdemsiz çalışanlar

Bock, “Hemen hemen her iş görüşmesinde yöneticilerle, direktörlerle tanışır ama bizim altımızda çalışacak ya da etkileşimde olacağımız kıdemsiz çalışanlarla tanıştırılmayız” diyor. Bock’a göre görüşmede bu çalışanların da bulunması adayı daha geniş bir perspektiften değerlendirme fırsatı sunuyor.

Görevler arası etkileşim

Bock’a göre iş görüşmesine başka departmanlardan kişileri davet etmek başka açılardan görüş edinmek için son derece değerli.

google1

Bock’un en parlak ve doğru çalışanı bulmak için 4 aşamalı planı:

Kalite çıtasını yüksek tut

İşe alım yapmadan önce öncelikli kriterleri belirle ve amacın senden daha yetenekli ve nitelikli bir kişiyi işe almak olsun. Sakın uzlaşmaya çalışma.

Adaylarını kendin bul

Google+, kariyer.net, forumlar, sosyal medya gibi pek çok araç varken adayların sana gelmesini bekleme. Adayını kendin bul ki süreç daha keyifli ve faydalı olsun.

Objektif bir değerlendirme yap

İş görüşmelerinde adayı farklı kişilerle görüştür, bol bol not al ve bu notları karşılaştır. Karar vermeden önce pek çok kişinin fikrini almış olmaya dikkat et. Objektif olmak için birden çok kişinin fikir birliği şart.

Adaylara katılım için bir neden var

Yapılan işin önemini iyi aktar ki hedefler iyi anlaşılsın ve adayın kendisi takıma hevesle katılsın. Hevesle işe başlayan adayın farkı her zaman ortadadır.