Kariyer.net, dokuz yıldır her ay düzenli olarak açıkladığı İstihdam Endeksi ile istihdam piyasasına ilişkin güncel verileri paylaşmaya ve yeni iç görüler ortaya çıkarmaya devam ediyor. İstihdam Endeksi Ağustos verileri, istihdam piyasasında Satış Gücü Etkinliği Yöneticisi, Fiyatlandırma ve Kampanya Uzmanı, Bilgi Teknolojileri Süreç Yönetimi Uzmanı, Proje Jeoloğu, Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Uzmanı gibi farklı ve yeni pozisyonlara ihtiyaç doğduğunu ortaya koydu.

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu olan Kariyer.net’in, istihdam piyasasına güncel verilerle ışık tutan çalışması İstihdam Endeksi’nin Ağustos sonuçları açıklandı. Buna göre Ağustos ayında toplam iş ilanı sayısı 59.428 olurken; iş günü sayısı baz alınarak yapılan değerlendirmeye göre, geçen aya oranla yüzde 10, geçen yıla oranla da yüzde 22 oranında artış yakalandı.

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal: “Dönüşen dünyayla birlikte yeni yetenek ihtiyaçları ortaya çıkıyor”

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, İstihdam Endeksi Ağustos 2018 verilerini değerlendirdi. Uysal, “İstihdam Endeksi’nin Ağustos 2018 sonuçları; Ağustos ayında yayınlanan 59.428 iş ilanının; işgünü bazında geçtiğimiz yılın yüzde 22, geçtiğimiz ayın yüzde 10 üzerinde olduğunu ve istihdam piyasasının hareketliliğini koruduğunu gösteriyor. İş arayanlar için İstanbul halen en çok iş ilanı yayınlanan il olsa da şehirler bazında değerlendirmeler dikkate değer bazı sonuçlar ortaya koyuyor. Örneğin, İstanbul Avrupa yakası, Anadolu yakasına göre yüzde 35 daha fazla iş fırsatı barındırıyor. Diğer yandan bazı işletmelerin üretim, yönetim ya da çağrı merkezi fonksiyonlarını taşıdıkları İzmir ve Kocaeli; yayınlanan iş ilanı sayısında geçtiğimiz yıla göre %30 ve üzerinde artış gösteriyor. İstihdam Endeksinin bir diğer önemli çıktısı da ihtiyaç duyulan yeni iş alanlarını ve meslekleri ortaya çıkarması. Dünya Ekonomik Forumu’nun ‘Geleceğin Meslekleri Raporu’na göre, bu yıl ilkokula başlayacak çocukların yüzde 65’inin henüz var olmayan mesleklerde çalışacağı ön görülüyor. Kariyer.net’in İstihdam Endeksi de bu görüşü doğrulayan veriler ortaya koyuyor. Kariyer.net’te ilk kez ilan çıkılan pozisyonlara bakıldığında, farklı ve yeni pozisyonlara ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkıyor. Buna göre Satış Gücü Desteği Yöneticisi, Fiyatlandırma ve Kampanya Uzmanı,  Bilgi Teknolojileri Süreç Yönetimi Uzmanı, Proje Jeoloğu, Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Uzmanı, SAP BPC Danışmanı, Kariyer Merkezi Yönetici Yardımcısı gibi kamuoyunun bugüne kadar pek işitmediği pozisyonlara ihtiyaç duyulduğu görülüyor” açıklamasını yaptı.

İnşaat mühendisliğine başvurular yükselişte

İş arayanların en çok başvuruda bulunduğu pozisyonların, geçen yıla göre değişimi incelendiğinde, İnşaat Mühendisliğinin yüzde 66,5’le başvurularını en fazla artan pozisyon olduğu görülüyor. İnşaat Mühendisi pozisyonunu yüzde 48.3 ile Mimar, yüze 44,6 ile AR-GE Mühendisi, yüzde 26,2 ile İş Güvenliği Uzmanı ve yüzde 13,5 ile de Avukat takip ediyor.

Turizm geçen yılın üstünde bir performans gösterdi

Ağustos 2017’ye göre iş günü sayısı baz alınarak yapılan sektörel değerlendirmeye göre; yayınlanan ilan sayısı Turizm sektöründe yüzde 47, Bilişim sektöründe yüzde 43, Tekstil sektöründe yüzde 34 artış gösterdi.

Kariyer.net verileri şehirler bazında incelendiğinde, en çok iş ilanı yayınlanan yerin İstanbul Avrupa yakası olduğu görülüyor. İstanbul Avrupa yakasında Anadolu yakasına göre % 35 daha fazla iş ilanı yayınlanması bir diğer dikkat çekici veri olarak ortaya çıkıyor. Diğer yandan yayınlanan iş ilanlarının geçtiğimiz yıla göre hangi şehirlerde arttığı incelendiğinde; İzmir’in  yüzde 37’lik oranla geçen yıla göre en yüksek artışı yakalayan şehir olduğu, onu yüzde 33 ile İstanbul Avrupa’nın, yüzde 31 ile Antalya’nın, yüzde 30 ile de Kocaeli’nin izlediği görülüyor.

Mavi yakada “Sekreter” ve “Garson” pozisyonlarına talepler yoğunlaştı

Kariyer.net’in mavi yaka çalışan arayan işverenlerle, evinin yakınında bir iş arayan mavi yaka çalışanları buluşturan mobil uygulaması İşin Olsun’un verilerine göre; Ağustos ayında uygulama içerisinden en çok başvuru alan pozisyonlar sırasıyla Sekreter, Garson, Temizlik Görevlisi, Çağrı Merkezi Elemanı ve Kasiyer oldu. Telefonla en çok başvuru alan pozisyonlar ise Garson, Sekreter, Temizlik Görevlisi, Şoför/Sürücü ve Aşçı olarak sıralanıyor.