Kariyerinin en iyi dönemini yaşayan bir lider olabilirsiniz. Peki, ekibinizle en doğru şekilde nasıl iletişime geçmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İyi bir liderde bulunması gereken en önemli iletişim özelliklerini sizin için sıraladık…

Bir liderin sahip olması gereken özelliklerin başında farklı durumlara uygun iletişim dilini bilmesi ve bunu yerinde kullanabilmesi geliyor. İletişim dili güçlü olan liderler, ekiplerinin de motivasyonunu yüksek tutmayı başararak gücüne güç katıyor!

İletişimde ilk kural: İyi bir dinleyici olun

Sadece bir lider için değil iş hayatında ya da gündelik hayatta diyalogda olduğumuz kişiyi anlayabilmek için öncelikle iyi bir dinleyici olmamız gerekiyor. İyi bir dinlemeden kastettiğimiz sadece söylenenler değil söylenmek istenenlere de odaklanmak. Yani çalışanınızın sadece söylediklerine değil söylemek istediklerine de odaklanın; ancak bu şekilde etkin bir dinleme gerçekleştirebilirsiniz.

Olumlu noktaları görün ve motive edin

Motive etme konusunda iyi olabilmeniz için öncelikle her çalışanınızı iyi tanıyor olmanız gerekiyor; çünkü her insanı motive eden noktalar farklıdır. Bu konuda herkes için geçerli tek bir kuraldan bahsetmek zor. Bu nedenle ekibinizi iyi tanıyın ve kimi nasıl motive edeceğinizi bilin. Siz nasıl bir rota çizerseniz çalışanlarınız da o yönde şekil alacaktır. Söylemlerinizde her zaman cesaretlendirici olmayı tercih edin!

Gerçek bir takım koçu gibi davranın

Günlük süregelen işler ya da yeni bir projeye başlarken ekibinizle iletişime geçtiğinizde doğru bir yol haritasıyla karşılarında olmalısınız. Bu noktada eldeki işi, o işi yapmanız için size verilen süreyi vb. başlıkları iyi analiz etmeniz gerekiyor. Öncelikle doğru bir planlama yapıp, daha sonra kendinden emin bir şekilde planınızı ekibinizle paylaşmalısınız. Bu tavrınız gelecekteki projelerinizde de sizi oldukça rahatlatacaktır; çünkü ekibinizde sizinle ilgili olumlu bir izlenim uyanmış olacaktır.

Öğrenin ve öğretici olun

Siz de biliyorsunuz ki öğrenmenin sonu yok. Bu nedenle öğrenmeye karşı istekli olun ve öğrendiğiniz şeylerden işinize ve ekibinize faydası olacağını düşündüğünüz bölümleri çeşitli yollarla çalışanınızla paylaşın. Tabii bu süreçteki aktarımlarınızı karşı tarafı kendine kötü hissettirecek şekilde değil doğal akışında fayda odaklı olarak paylaşın.

Bu başlıkları temel alarak iletişim dilinizde geliştireceğiniz her yöntemin hem sizi hem de ekibinizi daha ileriye taşıyacağını unutmayın!