Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net, insan kaynakları alanında dünyanın en prestijli organizasyonlarından Great Place to Work Enstitüsü (GPTW) tarafından açıklanan “Kadınlar için En İyi İş Yerleri” 2022 listesinde 250-499 Çalışan Sayısı Kategorisinde birinciliği aldı.  

Yeni nesil teknolojileri kullanarak Türkiye’nin istihdam piyasasına yön verme vizyonuyla çalışmalarına devam eden Kariyer.net, insan odaklı, kapsayıcı ve çeşitliliği özendirici yaklaşım ve uygulamalarıyla da çalışanlarına değer katıyor. Kariyer.net; kadınların desteklenmesi, işe alım, terfi ve yetenek yönetiminde cinsiyet dengesinin gözetilmesi gibi konuları şirket politikasının bir parçası haline getiren uygulamalarıyla 250-500 çalışan sayısı kategorisinde, “Kadınlar için En İyi İşyerleri” listesine de adını ilk sırada yazdırmayı başardı.   

Kariyer.net bu yıl, Great Place to Work Enstitüsü’nün farklı kategorilerdeki değerlendirmeleriyle Harika İş Yeri Sertifikası‘nı ve Well-Being Özel Ödülü’nü almış; ayrıca 2022 Sosyal Sorumluluk ve Gönüllülük Listesi’ne girmişti. Sektörel olarak yapılan değerlendirmede de Bilişim ve Yazılım Sektörünün En İyi İşverenleri 2022 Listesi‘nde yer almıştı.

 “Kadının iş hayatındaki varlığının önemini biliyor ve sonuna kadar destekliyoruz’ 

Kariyer.net İnsan Kaynakları ve Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Çağlayan Karalar: “Çeşitliliğin bir parçası olan tüm çalışma arkadaşlarımızı önemsiyoruz. Kısa ve uzun vadede işe alım süreçlerimizde hiçbir önyargıya yer vermeksizin tüm adaylarımıza eşit şekilde yaklaşıyoruz. Açık pozisyonlarımız için kısa listeye alınacak adayları belirlerken, ilgili rol için hem kadın hem erkek aday çıkarma hedefi ile ilerliyoruz. Yüzde 60’ı kadın çalışanlardan oluşan bir şirket olarak kadının iş hayatındaki varlığının önemini biliyor ve sonuna kadar destekliyoruz. Kadın çalışanlarımızın kendilerini daha rahat ve güvende hissettikleri bir çalışma ortamı yarattığımız ve bu uygulamayla böylesine önemli bir ödüle layık görüldüğümüz için mutlu ve gururluyuz” dedi.  

 “Bitsin bu sorular! ile iş dünyasında yeni bir hareket başlattık” 

Kariyer.net olarak “Bitsin bu sorular” projesi kapsamında işe alım mülakatlarında kadınlara sorulan tüm cinsiyetçi sorulara karşı başlattığımız hareketin ev sahibi olarak, ekosistemimizdeki her şirketi de kadınların özel hayatlarına değil iş yaşamlarına odaklanmaya davet ediyoruz. YenidenBiz Derneği ile çeşitli nedenlerle istihdama katılmayan kadınların tekrar iş hayatına dönmesine destek olmak amacıyla başlattığımız ‘Kariyere Devam’ hareketiyle de #kariyeredevam diyen kullanıcıların CV’lerini yaklaşık 55 bin firma ile paylaştık. Bu öneriler içerisinde 8885 bin tekil aday yer alıyor. Proje kapsamında hayata geçirilen kariyere devam sayfamızda, şimdiye kadar 170 bin ziyaretçi, 250 bine yakın ziyaret gerçekleştirdi. ‘Kariyere Devam’ ve ‘Bitsin Bu Sorular!” hareketlerinin, iş dünyasında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve “Cam tavanlar”ın kalkması açısından büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Kadın istihdamını ve girişimlerini destekleyen STK’lar ile çalışarak desteğimizi bu kanaldan da devam ettiriyoruz”.