Şans bazen sadece başkalarının yüzüne gülüyormuş gibi görünebilir. O insanların her yaptıkları şeyin başarılı olduğunu, işlerinin de her zaman yolunda gittiğini düşünebilirsiniz ancak gerçekler o kadar da basit değil…

sans84844

Şans hep belli insanların yüzüne gülüyor, talih kuşu her daim onlardan yana diye düşünebilirsiniz. Ancak şansın aslında bakış açınızı değiştirmenizle, becerilerinizi geliştirmenizle ve fırsatları görebilmenizle ilgili olduğunu fark ettiğinizde, kendi şansınızı kendiniz yaratabilirsiniz…

İşte kendi şansınızı artırmanın 7 yolu:

Batıl inançlarınızı geride bırakın

Kendi şansınızı kendiniz yaratmak istiyorsanız öncelikle işe batıl inançlarınızı geride bırakarak başlayabilirsiniz. Çok şanslı olduğunu düşündüğünüz kişilerin yanlarında ya da evlerinde at nalı taşıdığını, parmaklarına sürekli uğur böceği konduğunu ya da şansını kaçırmasın diye merdiven altından yürümediğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Başarılı insanların, aslında bulundukları konuma gelmeleri için azımsanmayacak ölçüde çaba sarf ettiklerini ve doğru zamanda doğru yerde bulunduklarını kısa bir gözlemle görebilmeniz mümkün.

Sosyal olun ve “ihtimallerinizi” genişletin

Sosyal çevrenizi genişleterek profesyonel ağınızı oluşturun. Eski arkadaşlarınızı yeni tanıştığınız insanlarla tanıştırmaya, yeni bağlantılar kurmaya ve bağlantılarınızı da sürekli olarak geliştirmeye açık olun.  Yeni insanlar, bağlantılar ve bağlantılar da fırsat getirir. Ne kadar geniş bir çevreye sahip olursanız şansınızı da o kadar artıracağınızı unutmayın. Ayrıca network oluşturmanın en önemli anahtar kurallarından biri olan eski bağlantıları güçlü tutma kuralına dikkat edin. Böylece her iki yönde de sağlam adımlarla ilerlediğinizden emin olun.

Başarınızı hayal edin

Başarınızı ve şansınızı hayal etmek, hedeflediğiniz noktaya ulaşmanıza yardımcı olur. Bunu yaparken başarıya giden yolunuzu (Bundan sonraki bir ayda, bir yılda nereye gitmek istediğinizi) ve başarınızı (Başarınız neye benziyor?) aklınızda imgeleyin. Sonrasında ise bulunduğunuz yere dönün. Bu imgelediğiniz şey için neler yapmanız gerekiyor, hangi adımları atmalısınız? Bunu planlayın ve harekete geçin. İmgelerinizin başarınızı destekleyen, size yolunuzu hatırlatan en önemli güç olduğunu unutmayın.

Başkalarına yardım edin ve şansınızı artırın

Ne ekerseniz onu biçersiniz. Şanslı insanlar kaynaklarını bencil insanlar gibi yalnızca kendileri için kullanmayıp başkaları için de harcarlar. Böylelikle çevresine karşı daha duyarlı, cömert ve yapıcı bir hale gelirken, aynı zamanda da şanslarını artırmış olurlar.

Akışına bırakın

Kimi zaman bazı şeyleri akışına bırakmak, tesadüflere, rastgeleliğe yer vermek, sıkışıp kalmaktan daha iyidir. Yeni şeyler yaşamaktan, yeni şeyler deneyimlemekten çekinirseniz bir süre sonra sıkışmış ve boğulmuş hissetmeniz olası. Yeni şeylere açık olmanız, dünyayı merak etmeniz, ara sıra rastgele takılmanız size yeni bilgiler sunma ve keşfetme imkânı verir. Bu da hayatınıza şansı getirebilir.

Şansınızı denemekten çekinmeyin

Şansız insanların en önemli özelliklerinin başında çekingen olmaları, şansını denemekten kaçınmaları gelir. Eğer ortamın ve koşulların uygun olduğunu düşünüyorsanız şansınızı denemekten kaçınmamalısınız. Kendinizi rahat olduğunuz, alıştığınız korunaklı bölgenizden çıkarmazsanız yeteneklerinizin gerçek boyutunu asla bilemezsiniz. Uygun koşullardan yararlanın ve sizi nereye götürdüklerine bakın. Kendiniz için, farklı şapkalar giymekten çekinmeyin.

Başarısızlığı da kabul etmeyin öğrenin

Hayatta her zaman şanslı olmak diye bir şey yoktur. Başarısızlık da hayatın bir parçasıdır.  Bu nedenle havlu atmak isteyebileceğiniz zamanları da yaşayabileceğinizi düşünerek hareket edin ve başarısızlığı normal karşılayın. Ancak bu elbette başarısızlığın sizin kaderiniz olduğu anlayışına sığınmanız anlamına gelmemeli. Başarısızlığı sadece hayatın içinde var olan normal bir durum olarak kabul ederek yeni yollar öğrenmeye, pozitif bir bakış açısına sahip olmaya gayret edinin.