İçe dönük mü yoksa dışa dönük mü insanlar daha iyi lider olur? Peki, bir kişiyi iyi bir lider yapan özellikler neler? Bu soruların cevabı ve daha fazlası bugünkü yazımızda!

Liderlerin, insanları bir araya toplamak ve herhangi bir işe odaklanmak için onları tutkulandırma gibi eşsiz yetenekleri vardır. Bu, kolay bir görev değildir. İyi bir lider olmak gerçekten zordur. Öyleyse, nasıl iyi bir lider olunur?

Liderlik gelişiminde, “Organizasyon nasıl daha başarılı olabilir?” şeklinde geliştirmeye yönelik düşünmek, odaklanacak en önemli konulardan biridir. Bu yazıda, birçok liderin nasıl seçildiğine, nelerin sizi iyi bir lider yaptığına ve liderlik yeteneklerinizi nasıl geliştireceğinize dikkat çekeceğiz.

Öncelikle liderliğin, işteki pozisyonunuzla hiçbir ilgisi yoktur. Sadece üst düzey yönetici olmak, sizi lider yapmaz. Liderliğin, hiyerarşideki yerinizle de ilgisi yoktur. Liderler organizasyon içinde her yerde, her seviyede olabilirler. Aynı zamanda, takımın müdürü olmanız sizi bir lider yapmaz. Birçok insan yönetimi liderlikle karıştırmaktadır; ancak bunlar birbirinden farklıdır. Liderlik tamamen insanlarla ilgilidir. İyi bir lider olmanın anahtar noktası, insanlarla nasıl başa çıkacağını anlamaktır. İnsanlara liderlik etmek tamamen onları nasıl motive ettiğinize, nasıl harekete geçirdiğinize, nasıl empati kurup onlara ilgi gösterdiğinize bağlıdır. Çalışanlarınızı dinleyerek, onların daha iyiye gitmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca yapılan araştırmalar gösteriyor ki duygusal olarak zeki olan liderler, çalışanlarla daha iyi bağ kuruyor. Araştırmalar, her ne kadar dışa dönük insanların daha iyi bir lider olduğu gösterse de liderlik pozisyonlarına gelme olasılığının içe dönük insanlarda daha fazla olduğunu da ortaya koymuştur.

İçe dönük insanlar genelde daha iyi dinleyicilerdir (liderlik için anahtar özellik). Hazırlıklar için daha çok zaman harcalar ve daha fazla öz yansıma yaparlar. Bunların hepsi iyi bir liderin özellikleridir. Ancak birçok lider pozisyonunda olan insan, aslında oraya ait değildir. Problem, çoğu firmanın takımlarını motive etmek için gerekli olan “Soft yetenekleri” olmamasına rağmen, teknik yeteneklerine göre yanlış insanları liderlik pozisyonlarına terfi ettirmesidir.

Konuk yazar: Burak Türkyılmaz / İnsan Kaynakları & İdari İşler ve IT Müdürü