Seda Kaplan

Media-Saturn çalışanları Kişisel Gelişim Eğitmeni Yogesh Sharda’dan eğitim aldı. Media-Saturn İK Direktörü Seda Kaplan; bu eğitimle özellikle motivasyonu artırmayı ve çalışanlar arasında da sinerji oluşturmayı hedeflediklerini anlatıyor.

Media-Saturn olarak Yogesh Sharda eğitimleri verme fikriniz nereden çıktı, neden böyle bir eğitimi tercih ettiniz?

Media-Saturn Holding, insanı ve çalışanlarını odağına alan ve çalışanlarına değer veren bir şirket. Çalışanlarımızın işlerini yaparken mutlu olmaları şirketimizin iş sinerjisi açısından da çok önemli. Yogesh eğitimleriyle birlikte yoğun iş temposundan kısa süre uzaklaşarak, kişisel gelişimlerine de ayrıca katkı sağlamayı hedefledik.

Yapılan bu eğitimlerle neler amaçlıyorsunuz? Eğitimlerden kimler yararlanabilecek?

Çalışanlarımızın motivasyonu ve çalışma ortamlarındaki huzurları da özen gösterdiğimiz konular arasında. Biz çalışanları, şirketlerin elçileri olarak görüyoruz ve onların şirketlerin birer yansıması olduklarını düşünüyoruz. Türkiye’deki çalışan sayımız 2.500. Tüm çalışanlarımızın şirkete olan bağlılıklarını kuvvetlendirmek ve motivasyonlarını en üst seviyede tutmak, bizlerin en önemli görevleri arasında. Yoğun iş temposunda biraz mola vermenin her çalışanın hakkı olduğunu düşündüğümüz için Yogesh eğitimlerini organize ettik. Hedefimiz, tüm Media Markt çalışanlarımızın bu eğitimden faydalanmalarını sağlayarak, olumlu düşünme, kendini keşfetme, içsel liderlik, duygusal zeka ve öfke yönetiminin yanı sıra doğru nefes alma, rahatlama ve meditasyon tekniklerini kullanarak fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlıklarının bilincini artırmak.

Eğitimler ne zaman ve nerede gerçekleşti?

Öncelikle iki pilot mağazamızı hedefledik, üç ayrı seans şeklinde gerçekleşti. Çalışanların hangi bölümlere daha çok katılacağı ve ilgi göstereceğine anlayıp uygulama mağaza sayımızı artırmayı planlıyoruz.

Eğitimci seçimini nasıl yaptınız, ne kadar süre eğitim verilmesi planlanıyor?

20 yılı aşkın bir süredir Kişisel Gelişim Eğitmenliği ve atölye çalışmaları yöneticiliğinin yanı sıra kıta Avrupası, İngiltere, ABD ve Hindistan gibi ülkelerde üniversite, yerel yönetimler, şirket ve gençlik organizasyonları için binin üzerinde seminer ve atölye çalışmaları gerçekleştirmiş olan Yogesh Sharda’nın bilgi ve birikiminden faydalanmak istediğimiz için  birlikte çalışmaya karar verdik. Bundan sonra birçok projede kendisiyle çalışmayı hedefliyoruz.

Farklı benzer organizasyonlar olacak var mı?

Media-Saturn İnsan Kaynakları olarak, önümüzdeki günlerde de yeni projelerimiz olacak. Çalışanlarımızla birlikte hem eğlenmeyi hem de iş hayatımızdaki motivasyonumuzu artırmayı, çalışanlarımız arasında da sinerji oluşturmayı hedefleyerek önümüzdeki günlerde de farklı projeler uygulamayı hedefliyoruz.