Sahip olduğunuz en iyi patronu ve onu neden “en iyi” olarak değerlendirdiğinizi düşünün. Büyük olasılıkla size saygı duyduğunu hissediyor ve yöneticinizin görüşlerinize değer verdiğini anlıyordunuz. Peki, siz nasıl bir yöneticisiniz?

calisanlararkanizdan1Çalışanların işlerini sevmelerinde, işverenlerinin tavır ve eylemlerinin önemli bir etkisi var. Güçlü liderler ekiplerinde yüksek motivasyon, sürekli bağlılık ve başarılı bir iş gücü oluştururken; liderlik becerileri yetersiz kalan yöneticilerin takımlarında düşük verimlilik yaşanması ihtimali çok yüksek. Çalışanlarınızın hakkınızda ne düşündüğünün farkında olur ve onların davranışları üzerinde bıraktığınız etkiyi hissedebilirseniz daha uyumlu bir takım olabilirsiniz.

Peki, çalışanlarınızın hakkınızda söylediklerini biliyor musunuz? Daha iyi bir patron olmak için bu ipuçlarını göz önünde bulundurun.

Çalışanlarınızla arkadaşlık kurun ve etkileşimi teşvik edin

Önce sahip olduğunuz en iyi patronu düşünün… İlginizi çeken liderlik özellikleri nelerdi? Ofiste takımıyla kurduğu iletişim nasıldı? Kendinizi geliştirmeniz için fırsat yaratıyor muydu? Yaptığınız işten zevk almanızı sağlıyor muydu? Şimdi de en kötü patronunuzu düşünün. Acaba onu neden “kötü” olarak hatırlıyorsunuz? Çalışanların işten ayrılma sebepleri araştırıldığında genellikle ilk sırayı kötü ve soğuk olarak nitelendirilen işverenler alır. Her iş ortamında, aktif etkileşim başarılı bir iş performansının anahtarıdır. Bu yüzden çalışanlar için samimi bir yönetici de kesinlikle iş hayatını kolaylaştıran bir unsurdur.

Fikir ayrılıklarınızı tartışın ve eleştiriye açık olun

Kötü bir işverenin en belirgin özelliklerinden biri yanıldığını kabul etmemesidir. Eğer geri bildirimleri görmezden gelmeyi seçerseniz iş sorunlarınız sürekli artar ve asla çözülmez. Bir lider olarak gelişim odaklı geri bildirimleri eleştiri gibi görmememiz gerekiyor. Kendinize şu soruları sorun: Başkalarının görüşlerini benimsiyor ve takımımdaki anlaşmazlıklar için geçerli çözümler sunabiliyor muyum? Çünkü çalışanlar size önerilerini sunarken düşüncelerinin onaylanmasını, en azından gözden geçirilecek kadar değer görmesini ister.

Çalışanlarınızı takdir edin

Bir otorite figürü olarak, daha iyi bir performans sunmayı hedefleyen personelinizin desteğinizi hissettiğinden emin olmalısınız. Zaman zaman farklı düşünen bir çalışanınızla yüzleşerek görüşlerini dinleyin. İletişim sorunlarınızı arka plana atmanız ise sadece işleri zorlaştıracak ve işlerinizin ilerlemesini durduracaktır. Unutmayın, çalışanlarına takdir gösteren bir yönetici her zaman saygı duyulan bir yöneticidir.