Hayatımızın birçok alanını etkileyen on-demand ekonomisi hızla gelişmeye devam ediyor. İş yapış şekillerini ve çalışma hayatını değiştiren on-demand ekonomisi, yeni bir olgu olması nedeniyle sektör hakkında bazı yanılgılar ve önyargılar da ortaya çıkıyor. En sık karşılaşılan 5 temel yanılgıyı paylaşmak sizinle paylaştık.  

On-demand ekonomisi günlük gereksinim ve işlerden ibaret değil

On-demand ekonomisi sadece araba sürmek, eve servis yapmak ve temizlik gibi günlük gereksinimlerden ibaret değil. Artık global holdinglerden KOBİ’lere kadar birçok şirket, stratejik kararlar alırken veya önemli bir projeyi hayata geçirirken esnek işgücünden faydalanıyor. En yetkin ve deneyimli beyaz yakalı profesyoneller de bu şekilde çalışmayı seviyor. Hatta birçoğu esnek işgücü modelini tercih ediyor. Şirketler on-demand ve hibrid işgücüyle birlikte daha dinamik ve verimli çalışabiliyor, firmalarını hızla ileriye götüren kararlar alabiliyor. Tüm sektörlerde uzman eşleştirmesi gerçekleştiren bir firma olarak en çok finans, satış, iş geliştirme ve teknik rollerde bu modelin kullanıldığını görüyoruz.

On-demand projeler sadece yeni jenerasyon için değil

Intuit ve Emergent Research firmaların on-demand profesyonellerle yaptığı kapsamlı yeni bir ankete göre, on-demand projeleri aslında en çok 33-52 yaş arasındaki profesyoneller yapıyor! Proje bazlı, esnek ve on-demand çalışmaların yüzde 41’ini bu yaş aralılığındaki deneyimli profesyoneller tamamlıyor. Genç kuşak (millennial jenerasyonu) esnek işgücünün yüzde 35’ini temsil ediyor. 53-70 yaş arasındaki kıdemli profesyoneller ve yeni emeklilerin oranı ise yüzde 24. Yani aslında on-demand ekonomisinin sunduğu faydalar olan esneklik, kendi programını ve kariyerini yönetebilmek, network oluşturmak ve tecrübelerini gelire dönüştürmek, birçok farklı profil ve segmente çekici geliyor. Expertera’nın uzmanlık platformunda bulunan 15 bini aşkın uzmana baktığımızda da çok farklı profiller görüyoruz. Aralarında yeni emeklilerden freelance profesyonellere, öğrencilerden öğretim üyeleri ve yeni annelere kadar geniş bir kitleyle çeşitli projeler gerçekleştirdik.

On-demand projeler sadece erkekler için değil

Kadınların on-demand ekonomisine katılım oranı gün geçtikçe artıyor. 2015’te yüzde 37 iken, 2016’da bu oran yüzde 41 oldu. Bu sene de kadınların oranı artmaya devam ediyor. On-demand ve hibrid çalışma modelleri özellikle kadınlar açısından çok avantajlı. Zira çocuk bakarken veya ihtiyaçları olduğunda esnek veya dönemsel projelerde yer alarak iş dünyasında yer alabiliyorlar.

On-demand projelerde çalışanlar geleneksel çalışanlara göre mutsuz değil

Bu da tamamıyla yanlış! En yetkin ve deneyimli beyaz yakalı profesyoneller talep-üzerine çalışmaktan memnun. Hatta Intiuit ve Emergent Research’ün anketine göre yüzde 67’i “oldukça memnunum” veya “memnunum” yanıtlarını verdi. Üstelik yüzde 81’i bu şekilde çalışmaya devam edeceklerini belirtti. On-demand ekonomisinde çalışan profesyoneller, proje-bazlı çalışarak edindikleri ek gelirin beklenmedik finansal sıkıntılar veya istikrarsızlık dönemlerde kendilerine destek olduğunu ve hayatlarında dengeleyici bir faktör olduğunu belirtiyor.  Expertera olarak yaptığımız son uzman anketine göre de uzmanlarımızın yüzde 75’i on-demand çalışmaktan çok memnun olduklarını belirtti.

On-demand çalışan profesyoneller sadece ek gelir için çalışmıyor

On-demand ekonomisi aynı zamanda girişimciliği de destekliyor, hatta sağlıyor. Bir çok profesyonel yeni bir şirket kurarken veya mevcut işlerini büyütürken proje bazlı çalışma fırsatlarından faydalanarak ek gelir kaynağı oluşturuyor. Bu projelerin sağladığı ek gelir sayesinde zor dönemlerde ayakta kalabiliyor ve nihayetinde hedeflerine ulaşabiliyorlar. Hatta on-demand sektöründe çalışanların yüzde 37’si iş sahibi ve yüzde 21’i iş kurmakta olan profesyoneller. Expertera gibi online platformlar da hem girişimciliği destekliyor, hem de girişimciler için farklı networking fırsatları oluşturuyor.

Hayal Koç