250x150-onyaziÖzgeçmişi daha etkili kılacak en önemli araçlardan biri önyazıdır. Ancak Kariyer.net’teki iş başvurularının sadece yüzde 15’inde önyazı yer alıyor. Sizi hem önyazı hem de iş arama ile ilgili daha sık geri bildirim vermeye davet ediyorum.

Herkesin çevresinde muhakkak iş arayan birçok dostu, tanıdığı vardır. İK alanında çalışanlar veya iş sahipleri işveren olarak görüldükleri için sadece yakınlarından değil yakınlarının tanıdıkları tarafından da erişilerek bu kitleden daha yüksek bir pay alırlar, önemli bir sorumluluk üstlenirler. Size ulaşan özgeçmiş sahiplerine iş olanağı sağlamaksa genelde mümkün olmaz. Zaten bu sebeple de Kariyer.net var. Ancak, sonucun sıklıkla olumsuz olmasına rağmen özgeçmişlerin bu kanalla akışına son vermek mümkün değil. Sizi bu verimsiz akıştan topluma faydalı olacak bir sonuç üretmeye davet ediyorum.

Yukarıda bahsettiğim, yakın çevresinden birçok özgeçmiş alan kişilerden biriyim. Son zamanlarda bana gelen talep ve ricalara geri dönüş yaparken biraz daha fazlasını yapmaya gayret ediyorum. İş arayanları sitemize yönlendirmenin yanı sıra elimden geldiğince destek vermek için özgeçmişleri ile ilgili, iş arama süreci ile ilgili yorumlarımı kendileri ile paylaşıyorum. Sizinle en sık geri bildirim verdiğim ve çok önemli olduğunu düşündüğüm bir konuyu paylaşmak istiyorum.

Neyi yazmalı, neyi yazmamalı?

Özgeçmiş, iş arayan kişinin eğitim, iş tecrübesi geçmişini anlatan, deneyim ve becerilerine yer verdiği, başarılarını ifade ettiği bir yazıdır. Açık, net ve kısa yazılıp, özellikle deneyimler kısmında kişiye özel olarak elde edilmiş başarılar, deneyimler, somut örnekler ve hatta mümkünse rakamlarla anlatıldığında çok etkili olan ve mülakat sürecine geçişi mümkün kılan bir araçtır. Özgeçmişi daha etkili kılacak ikinci bir araç ise önyazıdır. İş arayanlara muhakkak önyazı yazmalarını öneriyorum. Önyazının her başvuru yapılan pozisyon için ayrı olarak hazırlanması ideal olsa da burada sektör, pozisyon, şirket özelinde daha az sayıda önyazı da hazırlamak gayet mümkün. Önyazı özgeçmişten farklı olarak kişinin ilgilendiği iş, şirket, sektör için neden uygun olduğunu ve özgeçmişinde yer alan bilgilerle kişinin bu işe başvurmasındaki geçerli ve iddialı sebepleri iki – üç kısa paragrafla anlatan bir yazı olmalı.

Yukarıda yazdıklarımın zaten bildiğiniz konular olduğuna eminim. Amacım, sizi hem önyazı hem de iş arama ile ilgili daha sık geri bildirim vermeye davet etmek. Size gelen özgeçmişlere hızlıca bakıp farklı kişilere yönlendirmenin yanında, özgeçmişi açıp kişiyi ve kişinin iş arama sürecini iyileştirecek iki – üç geri bildirimi vermenizi daha fazla tetiklemek. Tabii ki, işveren olarak da önyazıları daha fazla talep etmenizi ve incelemenizi de rica ediyorum. Kariyer.net’teki iş başvurularının sadece yüzde 15’inde önyazı yer alıyor. Önyazılı başvuruların incelenme oranı ise önyazısız başvurulara kıyasla sadece yüzde 1 daha fazla. Sadece adayları önyazı yazmaya yönlendirmek yeterli olmayacaktır.

İş arama ve eleman bulma süreçlerini daha verimli kılmak ve hızlandırmak için her birimize rol düşüyor. Geri bildirimlerimizle, küçük adımlarla bile olsa ülkemizde kalifiye istihdam gücünün ve verimliliğin artmasına katkı sağlayacağımıza şüphem yok.

NOT: Ocak ayında listelediğim iki yeniliğimize bir yenisini de Şubat ayında ekliyoruz. Bu ay eleman bulma süreçlerinizin mekan ve zaman kısıtlarını ortadan kaldıracağız! Bizi takip edin!