Dünyaca ünlü CEO’ların başarıya giden yolda yanlış tercihler yapmadığını, çeşitli engellerle karşılaşmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Onlar, tüm sorunları karşısında yılmadan mücadele ettiler ve belli başlı soruları önce kendilerine sorarak yola koyuldular. Peki ya siz, iş hayatında başarıyı yakalamak için gerçekten çabalıyor musunuz?

Çalışma ortamındaki huzuru, verimliliği ve başarıyı artırmak için bir mentordan yardım almak iyi bir seçim gibi görünse de iş hayatının içinde olan tüm çalışanların ihtiyacını karşılayacak kadar mentor bulmak imkansız diyebiliriz.

Bu durumda ne yapmak gerekiyor?

Bu durumda yapılabilecek en faydalı şey, göz önünde olan başarılı insanların neler yaptığını gözlemlemek. Çünkü onların kendilerine sordukları kritik birkaç soru kendilerini tanımaları ve kariyerlerini başarıya taşımaları için büyük sağladı. Sizin de bu sorulara vereceğiniz cevaplar, başarıya ve yaratıcılığa giden yolda etki alanlarınızı fark etmenizi sağlayacak.

 

Sabah saat kaçta uyanıyorsunuz?

ge

“Bir gün 24 saat ve bunun istediğiniz kadarını kullanabilirsiniz.”
General Electric CEO’su Jeffrey Immelt

Jeff Immelt, CEO’luğunun yanı sıra dünyanın en yaratıcı insanları arasında kabul ediliyor. Immelt, işiyle o kadar fazla meşgul ki, son 24 yıl boyunca haftada 100 saat çalıştığı iddia ediliyor. Bunun matematik hesabını yaptığımızda ise karşımıza korkunç bir sonuç çıktığı muhakkak. Çünkü buna göre Immelt, haftanın altı günü çalışıyor olsa günlük 17 saatini ofiste geçiriyor. Peki, bunu nasıl başarıyor? Her sabah saat 5 buçukta kalkan Immelt, öncelikli olarak spora, gazetelere ve e-maillerine zaman ayırıyor. Erken uyanması işine de erken gitmesini sağlıyor ve böylece işlerini halletmesi kolaylaşıyor. Immelt sabah erkenden kalkıp işlerini halleden tek CEO değil. Apple CEO’su Tim Cook ve Starbucks CEO’su Howard Schultz da erken kalkıp işe koyulanlardan.

Zamanınızı bu kadar yoğun bir şekilde değerlendirmek size fazla gelecek olsa bile, en azından bu süreyi yeteri kadar verimli geçirip geçirmediğinizi sorgulayabilirsiniz. Belki de uykuya olan düşkünlüğünüz  başarınızı etkiliyor olabilir.

 

Karar vermek zorunda mısınız?

facebook

“Hayatımı gerçekten sadeleştirmek istiyorum bu sayede insanlara nasıl daha iyi hizmet edebilirim dışındaki konularda daha az karar vermek zorunda kalacağım.”
Facebook CEO’su Mark Zuckerberg

Zuckerberg’e en çok sorulan sorular arasında neden hep aynı gri tişörtü giydiği bulunuyor. Yukarıda söylediği cümle bu soruya verdiği cevap. “Bugün ne giyeceğim?” diye harcayacağı zamanı bu şekilde yok ettiğini, enerjisini karar vermek için tüketmek zorunda kalmadığını belirten Zuckerberg, bu zamanı daha verimli işler için kullanabileceğini belirtiyor.

Siz, vereceğiniz kararların hangilerini göz ardı edebilirsiniz? Hayatınızda değiştireceğiniz çok küçük şeyler, enerjinizi kendinize saklamanızı ve daha önemli işler için kullanmanızı sağlayabilir.

 

Korkularınızla yüzleşebilir misiniz?

apple

“Bir gün öleceğimizi unutmamak, kaybedecek bir şeylerin olduğunu düşünme tuzağından kurtulabilmek için en gerçekçi yöntemdir.”
Apple CEO’su Steve Jobs

Geçen yüzyılın en büyük yenilikçilerini düşündüğümüzde aklımıza ilk gelecek kişilerin arasında elbette Steve Jobs vardır. Ayrıca Jobs, tüm başarısızlıkları kabullenerek risk almayı başarabilen ender isimlerden biri. Çok bilinen hikayeyle, 1996 yılında Apple gerçekten kötü bir durumdayken, Jobs tekrar Apple’ın başına geçer ve yılda 1 dolar karşılığında orada çalışır. Sonrasında Apple, dünyanın en hızlı satış yapan markası haline gelir. Bu birçok insanın korkarak yaklaşacağı bir durumken, Steve Jobs başarısına başarı katıyor.

Kendinize bir sorun, nelerden korkuyorsunuz? Korkularınız sizi yapmak istediğiniz işten alıkoyuyor mu? Şimdi bunları keşfedip yüzleşme zamanı.

 

Günün en önemli hedefi ne?

macys

“Yapacağınız işi gerçekten çok çok iyi yapın. Böylece etrafınızdaki herkes bunun farkına varacak ve sizi bir sonraki aşamaya taşıyacak.”
Macy’s CEO’su Terry Lundgren

Uzun süreli hedeflerin önemi tartışılmaz fakat dünyanın en başarılı CEO’larının uzun süreli hedefler yerine kendilerine günlük hedefler koyduklarını belirtmek gerekiyor. Öncelikle bugün neyi başarmak istiyorum diye yola koyulmanın, sonrasında ise bunu haftalık, yıllık ya da beş yıllık hedefler şeklinde planlamanın önemi çok büyük.

İşin aslı şöyle; aylık hedeflerinize odaklanmıyor ve başarısız oluyorsanız, bir senelik hedef belirlemeniz de hiçbir anlam ifade etmez. Bunun yanı sıra, bir sene sonra ulaşmak istediğiniz hedef bugün bu şekildeyken, bir sene sonra farklılık gösterebilir. Bu sebepten, öncelikle kısa süreli hedeflere odaklanmalı, önünüzdeki işe iyi bir şekilde adapte olup başarıya ulaşmak için elinizden geleni yapmalısınız.

 

Zor işlerle yeteri kadar uğraşıyor musunuz?

dell

“Sadece bana zevk veren işleri yapmaktan hoşlanmıyorum. Şirketi başarıya götürecek olan işleri yapmak hoşuma gidiyor. En sevdiğim işleri yapmak için fazla zaman harcamıyorum.”
Dell Computers CEO’su Michael Dell

Sevdiğiniz işi yapmak gerçekten büyük önem taşıyor fakat zor olan bir işin üstesinden gelmek ise size fazlasıyla değer katabileceği gibi zorluklar karşısında daha güçlü kalmanıza fayda sağlıyor. Micheal Dell’in de söylediği gibi, kendinizi bir adım ileriye taşımak için zor ve sıkıcı işleri es geçmemeli, mücadele etmelisiniz. Sonuçlarını ve size kazandırdıklarını gördüğünüzde emin olun ki pişman olmayacaksınız.

Sürekli üzerinde çalıştığınız, sevdiğiniz projeleri bir düşünün. Başarıya giden yolda gerçekten kritik öneme sahipler mi? Eğer değilse odak noktanızı değiştirmenin zamanı gelmiş demektir.