Aydın Yenipazar Merkez Ortaokulu’ndan İngilizce öğretmeni Yalçın Karaca’nın hazırlamış olduğu I’m Planning My Future (Geleceğimi Planlıyorum) adlı Erasmus+ Projesi, yapılan değerlendirmede 95,5 puan alarak yaklaşık bin başvuru arasından Avrupa Birliği Bakanlığı’na bağlı Türkiye Ulusal Ajansı’ndan 25 bin Euro hibe almayı hak etti. İki yıl sürecek projenin ortakları Türkiye, Portekiz, Romanya, Letonya ve Bulgaristan.   

Meslek seçimi insan hayatında en önemli kararlar arasında yer alıyor. Meslek seçimi hayat biçimini seçmek anlamına gelmesi nedeniyle çok önemli. İyi bir kariyer elde etmenin ilk adımı da kişiliğe uygun meslek seçmek. Kendine uygun bir meslek seçen kişiler işlerini severek yapıyor, kariyerinde daha kolay ilerliyor ve böylece daha mutlu ve verimli bir sürdürüyor. Peki, herkes istediği, sevdiği mesleği mi yapıyor?

Dünyada ve ülkemizde yapılan araştırmalara bakacak olursak ortaya çıkan sonuçların hiç de öyle olmadığını görüyoruz. 90’lı yılların başından beri çalışan memnuniyeti üzerine anketler yapan Dünyaca ünlü araştırma şirketi Gallup’un, 140 ülkede yaptığı araştırmaya göre ABD’de çalışan nüfusun yüzde 70’i, Türkiye’de yüzde 85’i, dünya genelinde ise yüzde 87’si işinden memnun değil.

Aynı araştırmaya göre çalışanların yüzde 63’ünün motivasyonunu kaybettiği ve işiyle ilgili ekstra çaba sarf etmeye isteksiz olduğu ortaya çıkıyor. Yüzde 24’lük kesim ise işine olan ilgisini tamamen yitirmiş mutsuz ve verimsiz. Gallup’a göre bu mutsuzluğun dünya ekonomisine yıllık maliyeti ise 450 ile 500 milyar dolar arasında değişiyor.

Ortaya çıkan tüm bu sonuçlar aslında bize erken yaşlardan itibaren çocuklara meslekleri tanıtmanın ve ciddi bir kariyer planının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Kariyer planlamanın ilk basamağı bireyin özelliklerini tanımayı; ikinci basamak ise meslekleri incelemeyi ve tanımayı sonra da bu bilgileri eşleştirerek uygun bir karar vermeyi kapsıyor. Birey kendini ne kadar iyi tanırsa tanısın, meslekler hakkında doğru ve yeterli bilgiye sahip değilse uygun bir meslek seçimi yapamaz. Uzmanlara göre ise meslekler çocuklara ortaokuldan itibaren öğretilmeye başlanmalı.

İşte bu gibi nedenlerden doğan, Aydın Yenipazar Merkez Ortaokulu’ndan İngilizce öğretmeni Yalçın Karaca’nın hazırlamış olduğu I’m Planning My Future (Geleceğimi Planlıyorum) adlı proje ortaokul çağındaki öğrencilere meslekleri, çalışma şartlarını, kazançları, mesleklerin gerektirdiği becerileri, toplumdaki yerlerini, ulusal ve uluslararası geçerliliğini tanıtarak gelecekte kendileri için en uygun meslekleri seçmelerine yardım etmek olarak ortaya çıkıyor.

Projenin hedefleri şöyle:

– Öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini tespit etmek

– Öğrencilere girişimcilik, özgüven, sosyallik, analiz yeteneği, yaratıcılık, öz disiplin gibi özellikler kazandırmak

– Yabancı dil yeterliliklerini geliştirmek

– Bilişim yeteneklerini geliştirmek

– Farklı ülkeleri, inançları, kültürleri tanıtarak bunlara saygı duymayı öğretmek

– Öğretmenlerin farklı ülkelerin okullarını ve eğitim sistemlerini tanımasına olanak sağlayarak mesleki yeterliliklerini geliştirmesini sağlamak.

Proje kapsamında Merkez Ortaokulu’ndan üç öğretmen ve altı öğrenci geçtiğimiz Mayıs ayında Letonya’nın Jaunpeibalga şehrine gitti. Türk öğrenciler burada ortak ülkelerin öğrencileriyle bir araya gelerek bir hafta boyunca çeşitli etkinliklere katıldı. Öğrenciler askerlik, bilim, mobilyacılık, ekolojik tarım ve hayvancılık, itfaiyecilik, el sanatları, ressamlık ve diş hekimliği gibi meslekleri yakından ve uygulamalı olarak incelediler.

Letonya kültürünü de yakından tanıma şansı elde eden öğrenciler, farklı kültür ve inançlardan insanlarla bir arada yaşamayı öğrendiler.

Nisan 2018’de de bir grup öğretmen ve öğrenci Portekiz’in Porto şehrine giderek meslekleri tanıma faaliyetlerine devam edecek. Projenin Haziran 2018’de Türkiye’de yapılacak kapanış toplantısı ile sona ermesi planlanıyor.