Pozitif marka algısı uyandıran şirketler genelde çalışanlarına en iyi çalışma atmosferini sunan şirketler arasında yer alıyor. Bir işveren markası yaratarak negatif marka algısından kurtulan şirketlerin çok daha verimli ve kârlı iş sonuçlarına ulaştığı ise artık birçok araştırma sonucunda açıkça görülüyor. Peki, çalışan memnuniyetiniz gerçekten düşük mü? Bu algının nedeni nedir?  Ve daha iyi iş sonuçları için marka algınızı pozitife dönüştürecek hangi uygulamaları hayata geçirmeniz gerekiyor?

Eğer çalışanlarınızın mutlu olmadığını düşünüyorsanız, firmanızın kulaklarda iyi bir şekilde çınlamama ihtimali yüksek. Mobbing, düşük maaş, eksik sosyal haklar, yanlış İnsan Kaynakları yönetimi gibi durumlar söz konusu ise her an ayrılmaya hazır çalışanlarınızın olduğunu ve negatif ününüzün günden güne yayılabileceğini göz ardı etmemek gerekiyor. Bugünden yarına bir değişim olmasını beklememeli ancak bazı basit noktalara dikkat ederek algıyı zamanla pozitife çevirmenin mümkün olduğunu unutmayın.

İşte negatif marka algısını pozitife çevirmenin püf noktaları:

Vermek istediğiniz mesajı belirleyin

Öncelikle firmanızın eksilerini ve artılarını bir kenara yazın. Odaklanmak istediğiniz yönlerinizi belirleyin ve bunları parlatacak bir mesaj oluşturun. Mesajın nasıl bir etki yarattığını mutlaka gözlemleyin. Şirket içi anketlerle ve araştırmalarla etkiyi takip edebilirsiniz.

mesajjj

Çalışan memnuniyetini ölçün

Çalışanların şirkete bağlılıklarını ve şirket uygulamalarından ne kadar memnun olduklarını ölçmek için şirket içi memnuniyet ölçümü yapmak son derece önemli. Bunun için memnuniyet analizleri kullanılabilir. Bu tür analizler memnuniyeti ve üretkenliği artırmanıza olanak sağlıyor, pozitif algıyı güçlendiriyor.

Şirket kültürünüzü değiştirin

Kötü ününüzün nedeni teknolojiye sırtını dönmüş, bugünün iş dünyasına adapte olamamış ve kalıplaşmış şirket kültürü olabilir. Şirket kültürünü değiştirmek elbette kolay bir süreç değil. Ama yavaş yavaş bu yönde adımlar atmak ve değişiklikler yapmak zamanla algıyı pozitife çevirecektir.

Çalışanlarınızı teşvik edin

En hızlı algı pozitif etkileşim ağı ile yayılıyor. Çalışanlarınızın firmanız hakkında olumlu şeyler söylemesi çok önemli. Bu nedenle öncelikle çalışanları mutlu edecek değişimleri gerçekleştirmek gerekiyor. Bu tür değişimlerle birlikte pozitif algının da hızla yayıldığını görebilirsiniz.

fghdfs

Staj programı geliştirin

Üniversite öğrencilerinin keyifli bir şekilde ve değerli deneyimlerle tamamlayacağı bir staj programı geliştirmek negatif marka algısının değişmesine büyük katkı sağlayabilir. Öğrencilerin seveceği bir çalışma ortamı kurgulamak demek, değişimlere açık ve modern bir yüze sahip olmak demek.

Pazarlama ve halkla ilişkiler gücünü kullanın

Vereceğiniz mesajların etkili olması adına gücünüzü pazarlama ve halkla ilişkiler alanının gücüyle birleştirin. Pazarlama ve halkla ilişkiler uzmanları mesajın doğru hedef kitleye ulaşması ve etkili olması adına size yardımcı olacaktır.

dijitall

Dijitalde mutlaka yer alın

Web siteniz dışında internet dünyasında mutlaka farklı mecralarda yerinizi alın. Sosyal medya hesapları açmak ve firma tanıtımına özen göstermek çok önemli. Özellikle iş arama sitelerinde profil sayfası kısmını özenle doldurup farklı ve pozitif yönlerinizi ifade edebilirsiniz. İlanlarınızı firmanızı tanıtan kısa ve keyifli bir video ile çıkarak algınızı pozitife çevirme yolunda önemli adımlar atabilirsiniz.