Kötü bir oryantasyon yeni işe başlayan çalışanın hafızasından asla silinmez. Çalışan artık o şirketi kara listeye almıştır. Fısıltı gazetesi ile bu kötü deneyim etrafa kolaylıkla yayılabilir. Oysa oryantasyon çalışanın kendini rahat hissettiği bir ortamda, verimli bir şekilde gerçekleşmeli. Bunun için süreci yönetecek şirket çalışanı ya da yöneticinin hazırlıklı olması ve süreçlerin iyi belirlenmiş olması ise en önemli unsur.

Yeni işe başlayan stresli çalışan için oryantasyon çok önemli. Şirket kültürünü tanıması, bol bol bilgi edinmesi ve diğer çalışanlarla kaynaşması, daha stressiz ve kendinden emin bir başlangıç yapmasında çok etkili rol oynuyor. Oryantasyon yönetiminin önemi de bu noktada devreye giriyor. İyi bir oryantasyon demek, süreci profesyonel bir şekilde yönetmek demek. Bunun için belirli ipuçlarına dikkat etmek gerekiyor.

İşte İnsan Kaynakları uzmanları için doğru oryantasyon ipuçları:

Plan yapın

Yeni çalışana doğru oryantasyon vermenin ilk adımı plan yapmaktan geçiyor. Çalışan bilgileri, çalışanın oryantasyonda nelere ihtiyacı olacağı ve oryantasyon planı ile ilgili mutlaka hazırlık yapmak gerekiyor. Sunum yapılacaksa detayları önceden tespit edilmeli. Plansız ve hazırlıksız bir oryantasyonun çalışana hiçbir katkısı olmayacağı gibi işveren açısından da kötü bir izlenim oluşturacağı kesin.

plann

Çalışanı bekletmeyin

Erkenden gelen heyecanlı ve stresli çalışanı bekletmek doğru değil. Oryantasyon günü siz de erkenden ofiste olun ve çalışanı geldiği anda karşılayın. Çalışanın ilk izlenimi ve oryantasyon sürecinin sorunsuz ilerlemesi için bu detay son derece kritik.

Oryantasyon öncesi çalışanı bilgilendirin

Çalışanın oryantasyona nasıl bir kıyafetle gelmesi gerektiği, yanında getirmesi gereken belgeler, oryantasyonun ne kadar süreceği gibi önemli bilgiler mutlaka oryantasyon öncesi çalışana bildirilmeli. Bu hem çalışanın hazırlıklı olması hem de oryantasyon sürecini yönetecek kişinin rahat etmesi açısından önemli.

Çalışanların rahat etmesini sağlayın

Oryantasyon günü çalışanlar gergin olabilir. Bunu önlemek için yapılması gereken önemli hazırlıklar var. Öncelikle rahat ve havalandırması iyi bir oryantasyon lokasyonu seçin. Tüm gün sürecek bir oryantasyon için mutlaka çalışanlara içecek ve yiyecek tedarik edilmesini sağlayın. Çalışanlara kendilerini iyi hissettirin. İstedikleri konuda size soru sorabileceklerini bilmeleri önemli. Aralar vererek katılımcıların dikkatlerinin dağılmasını önleyin. Tuvalet, varsa mutfak, çıkış gibi noktaları mutlaka gösterin.

ory

Dürüst olun

Oryantasyon şirket kültürünü anlatır ve çalışanın işe başlamadan önce kendisini firmaya yakın hissetmesini sağlamayı amaçlar. Bu nedenle verdiğiniz bilgilerin doğru bilgiler olduğundan emin olun. Bilmediğiniz soruların cevapları için yöneticinize danışın.

durust

Çalışanların hemen işe koyulmasını beklemeyin

Oryantasyon sonrası çalışanlardan hemen çalışmaya başlamalarını beklemeyin. Onlara adapte olmaları için zaman verin, rahatlatın. Çalışanı en başından pozitif bir yaklaşımla karşılamak, motivasyon ve verimlilik için şart.

*Çalışanlar yeni iş oryantasyonuna nasıl hazırlanmalı? yazımızı da okumayı unutmayın.