Şirketlerin çoğu “Baba dostu” olarak görülmüyor

0

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net’in, CURIOCITY iş birliğiyle gerçekleştirdiği “Çalışma Hayatında Babalar ve Baba Olma Algısı” araştırması; babalar ve baba adaylarının işverenlerden beklentilerine yönelik önemli veriler ortaya koydu.

Kariyer.net ve CURIOCITY’nin çalışma hayatının nabzını tuttuğu “HR PULSE” serisinde; 3007 erkek ile Babalar Günü’ne özel “Çalışma Hayatında Babalar ve Baba Olma Algısı” araştırması gerçekleştirildi.

İşte, araştırma sonuçlarında öne çıkan bazı başlıklar:

Her 2 babadan 1’i sorumluluğu anneyle paylaşıyor

“Çalışma Hayatında Babalar ve Baba Olma Algısı” araştırmasına katılanların %50’si çocuğa ilişkin sorumluluğun eşinde olduğunu belirtirken,  “Yarı yarıya paylaştık” diyen babalar %45’lik, “Sorumluluk çoğunlukla  bende” diyenler ise sadece %4’lük bir kesimi oluşturuyor. Bu sorumluluğu bakıcı veya aile büyükleriyle paylaşanların oranı ise %1’de kalıyor.

Araştırma ayrıca; çalışan babaların haftada ortalama 18 saati, çalışmayan babaların ise haftalık ortalama 20 saati çocuklarıyla kaliteli vakit geçirmeye ayırdıklarını da gösterdi. Araştırmaya  katılan  babaların  yalnızca  %8’i çocuğuyla kaliteli vakit geçiremediğini dile getirdi.

Erkeklerin %70’i, uzun dönemli babalık iznine sıcak bakıyor

Ankete katılan her 10 erkekten 9’u babalık iznini biliyor, 7’si ise şirketinin 2 aydan 6 aya kadar babalık izni vermesi durumunda bu izni kullanacağını söylüyor. Ancak erkeklerin yarıya yakını bu izni kullanmanın işini olumsuz etkileyebileceğini de belirtiyor.

 

Erkeklerin %50’den fazlası baba olduktan sonra kariyerinin olumlu etkilendiğini düşünüyor!

Babaların yarısı çocuğunun doğumunun kariyerini olumlu yönde etkilediğini belirtirken, eşinin kariyerinin etkilenmediğini söylüyor. Ankete katılan babaların sadece %6’sı kendi kariyerlerinin olumsuz etkilendiğini belirtirken, %29’u ise çocuğunun doğumunun eşinin kariyerini olumsuz etkilediğini söylüyor.

Şirketlerin çoğu “Baba dostu” olarak görülmüyor

Katılımcıların çoğu şirketlerdeki mevcut uygulamaların değişmesi gerektiğine inanıyor. Öyle ki her 10 erkekten yaklaşık 7’si şirketlerini “Baba dostu” olarak görmüyor. Peki, babalar şirketlerden en çok ne istiyor?

Araştırma sonucuna göre babalar ve baba adayları, şirketlerin babaları desteklemek için en çok şu 3 uygulamayı hayata geçmesi gerektiğine inanıyor:

  • Çocuklarla vakit geçirmek için 1 yıl boyunca kullanılabilecek şekilde 10 gün izin alınabilmesi (%36)
  • Karne ve sınav günleri gibi özel günlerin babaların yıllık izninden düşülmemesi (%33)
  • Şirketlerin anaokulu, dil okulu, yaz okulu ve spor eğitimi veren özel kurumlarla özel indirim anlaşmaları yapması (%33)

Raporun tamamını okumak mı istiyorsunuz? Gelin, tanışalım!

Teşekkürler!

Formda paylaştığınız e-posta adresine, raporu indirebileceğiniz bir link gönderdik. Gelen kutunuzu kontrol etmeyi unutmayın!