İşe alım zor bir süreç. Yeni kurduğunuz şirketiniz için ise çok daha zor. Limitli para kaynağı olan yeni kurulmuş bir şirket olarak yanlış kişiyi işe almak şirketinizde pek çok açıdan negatif bir etki yaratabilir. Bu nedenle şirket kültürüne en uygun ve en yetenekli adayı işe almak için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. İşte size özel bazı öneriler… 

Şirketinizin ilk günlerinde çalışanlarınıza yüklü miktarlar ödeyebilecek finansal kaynaklarınız olmayacaktır. Bu yüzden yetenekli birini sizinle çalışması için ikna etmenin ve işe almanın yolu paradan çok şirketinizin üzerine kurulu olduğu heyecan dolu misyon ve vizyon olmalı. Şirketinizin kurucusu olarak potansiyel çalışanlarınızla uzun vadeli vizyonunuzu paylaşmanız ve şirketinizi en iyi yoldan tanıtmanız gerekir. Aynı  Steve Jobs’ın John Scully’i Apple’a katılmaya ikna etmeye çalışırken kullandığı yöntem gibi… Ona yüklü bir maaş sunmamış, şunu sormuştu: “Hayatının geri kalanında şekerli su satmak mı istiyorsun yoksa benimle gelip dünyayı değiştirmeyi mi?” 

Fanlarınızı işe alın 

Şirketinize hayran olan insanları işe almak kendi şirketleriymiş gibi çalışmalarını ve normal çalışanlardan çok daha verimli olmalarını sağlar. Ayrıca bu insanlar, karşılıklı konuşmalarda diğer insanlara işlerinden ne kadar çok keyif aldıklarını anlatırlar ve bu insanlar da sonunda sizinle çalışmak isteyebilir. Tabii birini sadece size hayran diye işe alamazsınız. Ancak bir hayranınızı yeteneklerine göre uygun bir pozisyonda değerlendirmeniz her zaman mümkün.  

Uzaktan çalışanları işe almayı düşünün 

Eğer bulunduğunuz bölgeye yakın konumlarda aradığınız beceriye sahip birini bulmakta zorluk çekiyorsanız, menzilinizi genişletin ve daha uzakta yaşayan adayları işe almayı deneyin. Bırakın evden çalışmayı denesinler. Uzaktan çalışma seçeneğini kullanmanız birbirinden yetenekli insanlara ulaşmanızı sağlar. Elbette bu durum daha az maliyete de neden olur. Evden çalışanlar sizin için uygun bir seçenek değil ise çalışma şartlarını esnetebilirsiniz. Örnek olarak 3 gün ofiste, 2 gün evde çalışması gibi… 

Çalışmak için iyi bir yer olun 

Ağzınızdan dan çıkan her lafın yetenekleri insanları çekmek için etkili olduğunu atlamayın. Eğer bünyenizde bulunan çalışanlar çalışma ortamlarından memnunlarsa arkadaşlarına bundan bahsederler. İyi bir şirket kültürü oluşturmayı ve bu kültürün devamlılığını sağlayabilirseniz işinde iyi olan insanlar sizinle çalışmak isteyecektir. İşlerinden zevk alan insanlar daha verimli çalışırlar, az şikayet ederler ve şirkete daha çok değer katarlar. 

Markanızı ilk günden oluşturmaya başlayın 

İnsanların belli başlı şirketlerde çalışmak istemelerinin sebeplerinden biri de popüler markalarla ilişkili olmak istemeleridir. Herkes kariyerini bir adım ileriye taşımak için yatırım yapmak istiyor ve olası büyüme fırsatlarına sahip, yeni bir marka, bu yüzden heyecan verici olabiliyor. Bunun için şirketinizi sosyal medyada, bloglarda ve etkinliklerde pazarlayabilir ve insanlara sizinle çalışmanın nasıl bir şey olduğunu gösterebilirsiniz. 

Bünyenizde bulunan yetenekleri kaçırmayın 

Yetenekli insanlar, yetenekli başka insanlarla çalışmak ister. Birbirlerinden bir şeyler öğrenmek ve birbirlerinin başarılarını kutlamak, yetenekli insanların arasında bir bağ kurulmasına yardımcı olur. Bu nedenle sahip olduğunuz yetenekleri elden kaçırmamak da hedeflerinizden biri olmalı.  

Zorlayan projeler sunun 

Yetenekli insanlar zamanlarını sıkıcı projelerde çalışarak geçirmeyi sevmezler. Rekabeti sevdikleri için onlara büyük, teşvik edici, iddialı hedefler verin. Bu meydan okumaya karşılık vereceklerdir. Hatta size bunun için teşekkür bile edeceklerdir. 

Şirketiniz hakkında internette konuşun 

Açık olun, blog yazın ve belirli sitelerden içerik edinin. Yazılarınızda markanızı bir düşünce liderine dönüştürün ve şirketiniz hakkında konuşun. Tecrübelerinizi paylaşın. Böylece yetenekli insanlar yazınızı okuyacak ve bazıları ekibinize katılmak isteyecektir.