İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin (SKD) sürdürülebilir tüketimi desteklemek amacıyla hayata geçirdiği “DO! Projesi” ile iş yerlerinde elektrikten suya, yakıttan kağıda kaynak tasarrufu sağlanacak. Projenin hedefi farkındalık oluşturmanın da ötesinde “duyarlı insanlar” yaratmak olarak belirtiliyor. 

surdurulebilir

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD), iş dünyasında sürdürülebilir tüketim konusunda farkındalık oluşturmak ve “duyarlı insanlar” yaratmak amacıyla “Duyarlı Ol” (DO) projesini hayata geçirdi. Yeşil İş Sürdürülebilir İş Zirvesi’ndeki panelde ayrıntıları duyurulan projede, doğa ile ilgili eylemlerin tümünde insanların “duyarlı olması” gerektiğine dikkat çekiliyor. Projenin iş dünyasına büyük kazanımlar sağlayacağı öngörülüyor.

DO! Projesi’nin kapsamında neler var?

DO! Projesi’nde elektrikten suya, yakıttan kağıda, iş yeri ortamında kaynak tasarrufu sağlayacak pek çok bilgi bulunuyor. Projeyi uygulayanlar, verimlilik tablosunda hangi alanlarda, ne kadar tasarruf sağlayabileceğini görüyor ve hangisini uygulamak istediğine karar veriyor. Projenin “DO! Uygulaması” ise sürdürülebilir tüketim alışkanlığını iş yeri ortamından çıkarıp bireylerin günlük hayatına da katıyor. Uygulama, sürdürülebilir tüketim alanında püf noktaları, elektrik, kağıt, atık ve su alanlarında özel tasarruf önerileri içerdiği gibi telefonların şarj adaptörünün prizden çıkarılması için uyarıda bulunuyor. Günde üç litre su tüketilmesi için yardımcı oluyor ve hareketsiz kalındığı zaman ise “harekete geç!” diyerek kişisel sağlığı düşünen uyarılar da içeriyor.

Şirketlerin kazancı ne olacak?

“DO! Projesi”ni uygulayacak firmaların kazanımlarının şunlar olacağı düşünülüyor:
– Çevresel, sosyal ve ekonomik olumsuz etkiler azaltılacak
– Doğal kaynakların korunmasına katkı sunulacak
– Kaynak tasarrufu ve atık yönetimi sayesinde maliyetlerde azalma olacak
– Gezegendeki değişimin gerekli kıldığı yeni iş modelleri konusunda önemli bir adım atılacak
– Kurumsal sürdürülebilirliğe katkı yapılacak
– Çalışanların şirkete duyduğu aidiyet yükselecek
– Şirketin itibarı ve saygınlığı artacak

İsteyen her şirket kolayca uygulayabilecek

SKD’ye üye 47 şirket bulunuyor ve bu şirketler yaklaşık 350 bin kişiyi istihdam ediyor. Çalışanların aileleri de göz önüne alındığında DO Projesi ile yüz binlerce tüketiciye ulaşabilme imkanı olacak. Öncelikle SKD üyesi şirketlerde uygulanacak olan proje, üye olmayan şirketlere de ücret karşılığı açık olacak. Böylece Türkiye’nin her yerinde kolaylıkla uygulanıp yaygınlaşabilecek ve ülke çapında önemli bir değişime imkan sağlayacak.