Süreç ilerledikçe evden çalışmayı isteyenler artıyor

0

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net’in, HR Pulse araştırma serisi kapsamında CURIOCITY iş birliğiyle gerçekleştirdiği “Koronavirüs ve İş Hayatı” araştırmasının 4. dönemi sonuçlandı. Önceki dönemlere göre değişen veriler dikkat çekti.

Süreç ilerledikçe evden çalışmayı isteyenler artıyor

Salgın nedeniyle evden çalışma sistemine geçen beyaz yakalılardan; bu esnekliğin önümüzdeki dönemde de kalıcı olmasını talep edenlerin oranı ikinci dönemde 13 puan düşüş göstermiş ve üçüncü dönemde de bu seviyeyi korumuştu. Ancak son dönemde beyaz yaka çalışanlarda, evden çalışma sisteminin kalıcı hale gelmesini isteyenlerin oranının 8 puan artarak %42’ye ulaştığı görüldü. Bu durum; süreçle ilgili belirsizliklerin azalması sonrası yapılan genel bir muhasebe olarak yorumlanabileceği gibi, çalışanların evden çalışma sisteme adapte olmalarının bir etkisi olarak da görülebilir.

Beyaz yakalılar ofise dönme konusunda daha tedirgin

Ofise geri dönme konusundaki tedirginlik düzeyi İK yetkilileri tarafında dördüncü dönemde de azalmaya devam ederken, beyaz yaka çalışanlarda ise 3 puan arttı. Bu durum, çalışanların evden çalışma sisteminin kalıcılığı konusundaki istekliliğinin artmasını da açıklıyor.

İstihdamın olumsuz etkileneceğini düşünen beyaz yakalılar azalıyor

Araştırmanın son döneminde, işten çıkarma beklemediklerini belirten beyaz yaka çalışan oranının 3. döneme göre 5 puan arttığı kaydedildi. Önümüzdeki dönemde salgının ekonomik etkileri sebebiyle, işten çıkarmaların olacağını düşünen beyaz yaka çalışanların oranı ise 3.döneme göre 4 puan azalarak, ikinci dönemdeki seviyesine geriledi.

Raporun tamamını okumak mı istiyorsunuz? Gelin, tanışalım!

Teşekkürler!

Formda paylaştığınız e-posta adresine, raporu indirebileceğiniz bir link gönderdik. Gelen kutunuzu kontrol etmeyi unutmayın!