Kariyer.net verileri, son 6 ayda KOBİ’lerden gelen iş ilanlarının ağırlıklı olarak Yapı, Bilişim ve Hizmet sektöründen geldiğini ortaya koyuyor. Talepte en çok artış gösteren pozisyonlardan yazılım geliştirme uzmanındaki artışın yüzde 226 olması, KOBİ’lerdeki dijital dönüşüm trendini doğruluyor. Kariyer.net; artışın istikrarı için ücretsiz KOBİ Hizmet Paketi’ni hayata geçirerek markalaşma yolunda KOBİ’lerin yanında olduğunu hatırlatıyor.

kobiKariyer.net’in verilerine göre, KOBİ’lerin istihdam potansiyeli son 6 ayda yükselen bir trend gösteriyor. Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz,”Ekonominin lokomotifi KOBİ’ler, istihdamda da önemli bir yer tutuyor. Kariyer.net olarak KOBİ’lerin Türkiye ekonomisindeki değerinin farkındayız. KOBİ’ler büyüyor ve bu büyümeden aldıkları pay morallerini yükseltiyor. Bu moral ve büyüme onların daha profesyonelce davranmalarına yol açıyor” yorumunu yapıyor.

Yapı, Bilişim ve Hizmet sektörleri lider

2015’in ilk 6 ayı boyunca Kariyer.net’te iş ilanı yayınlayan KOBİ’lerin faaliyet gösterdikleri sektörler incelendiğinde en başta Yapı, Bilişim, Hizmet ve Üretim yer alıyor. yüzde 155’lik artış ile Turizm, yüzde 137’lik artış ile Telekomünikasyon ve yüzde 130’lük artış ile Gıda sektörleri ise son 6 ayda gerçekleştirdikleri yükselişlerle dikkat çekiyor.

Satış ve Muhasebe elemanı için istihdam eşit ağırlıkta

“KOBİ’lerin en çok iş ilanı yayınladıkları pozisyonlara baktığımızda diğer ölçekteki kurumların istihdam tablosundan çok da farklı olmadığını görüyoruz” diyor Azoz ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Sitemizdeki rakamlara göre en çok aranan pozisyon, hem KOBİ’ler hem de diğer ölçekteki kurumlar için satış temsilcisi ve muhasebe elemanı.”

Yazılım geliştirme uzmanı ve mimar ihtiyacı artıyor

KOBİ’lerden gelen iş ilanlarında sayısal olarak değil de oransal olarak talepte en çok artış gösteren pozisyonlara bakıldığında ise daha farklı bir tablo ortaya çıkıyor. “KOBİ’lerin son 6 ayda hızla artan bir şekilde iş güvenliği uzmanı ve yazılım geliştirme uzmanı arayışında olduğunu görüyoruz” diyen Azoz, bu pozisyonlarda son 6 ayda gerçekleşen talep artışını sırasıyla yüzde 226 ve yüzde 123 olarak açıklıyor.

KOBİ’lerde eş-dost aracılığıyla eleman aramak tarihe karışıyor

Azoz, “KOBİ’lerin başarısı için her çalışanın performansı ve yetenekleri büyük önem taşıyor. Bu yüzden doğru personele ulaşmanın, KOBİ’lerde büyük şirketlere göre daha da fazla önem taşıdığını söylemek yanlış olmaz. Spesifik konularda uzmanlaşmış elemanlara ihtiyaçları var.

Hem regülasyondan hem de elemanın kalitesinin anlaşılabilmesi için sertifikalı eleman bulmak önemli. Üstelik KOBİ’ler personel arama sürecini düşük maliyetlerle gerçekleştirmek zorundalar. Gerçekleştirdiğimiz birebir görüşmelerde işe alım süreçlerinde yaşadıkları sıkıntıları, ihtiyaç ve beklentilerini dinledik. Uzun soluklu ve detaylı çalışmalarımız sonucunda, KOBİ sahiplerinin ve işe alımla ilgilenen çalışanların İnsan Kaynaklarıyla ilgili tüm süreçlerinde yanında olmayı hedefleyen ve iş süreçlerini kolaylaştıracak KOBİ’lere özel yeni ‘KOBİ Hizmet Paketi’ni hazırladık” açıklamasını yaptı.

İş ilanlarını hazırlarken KOBİ’lere yardımcı olması; hatta isterlerse iş ilanlarını KOBİ’ler için hazırlaması için kurulan “Kariyer.net ilan danışmanları” ekibi tamamen ücretsiz olarak KOBİ’lere hizmet verecek.  KOBİ’ler için iş başvurularının en uygunlarını seçerek zaman tasarrufu sağlayacak ekip; KOBİ’lerin markalaşmasına yardım etmek için Kariyer.net’te KOBİ’lere özel firma profili sayfaları oluşturacak. KOBİ Hizmet Paketi ile ilgili detaylı bilgi için 0850 220 00 21 no’lu danışma hattı aranabilecek veya http://www.kariyerkobi.net/ sayfasından incelenebilecek. Ayrıca her türlü soru için kobidestek@kariyer.net mail adresinden ilan danışmanlarına ulaşabilecek.