Çocuklar okuldan eve geldikten sonra oyun-etüt abla ve abileri, çocuklara ödevlerinde yardım ediyor, yabancı dil öğretiyor, birlikte oyun oynuyor. Unisbul aracılığıyla bulunan oyun ablaları, üniversite gençlerini iş sahibi yapıyor, çalışan anne babaların aklının evde kalmasını önlüyor.

oyunabla250150Gençlere iş fırsatları sunan Unisbul.com, 2008 yılından beri ailelerin çocuklarına yardımcı olabilecek en uygun adayları bulmasına olanak sağlayarak alanında bir ilki gerçekleştiriyor. 2012 yılında Kariyer.net, Türkiye’yi oyun ablası ve abisi kavramıyla tanıştıran Unisbul ile ortak olarak şirketin hedeflerini büyütüyor.

Günümüzde ebeveynlerin her ikisi de çalıştığı için okuldan gelen çocuklar evde yalnız kalıyor. Hem çocukların yalnız kalmamasını sağlamak hem de çocuklara bir şey öğreten, onlarla oynayan, parka götüren hatta yabancı dil öğreten abla ve abiler bulmak mümkün. Bu doğrultuda Unisbul, çocuklu ailelerin oyun ablası, ev ödevlerine yardımcı, saatlik bakıcı, etüt sorumlusu ihtiyaçlarını aday veri tabanında bulunan  bin üniversiteli gençle karşılıyor. Unisbul’un Kurucu Ortakları Cemil Erol, Uğur Akkuş Oyun ablası çalışmalarına yönelik sorularımızı yanıtladı.

İki tarafında güvenilirliğini nasıl araştırıyorsunuz?

Unisbul.com’un operasyonel sürecini zorlayan ama ailelerimizin ve çocuklarının güvenliğini sağlamak için bir o kadar da gerekli bir uygulamamız var. Unisbul.com’a kayıt olabilmek için üniversite öğrencisi veya mezunu olduğunu adayın bize kanıtlaması gerekiyor. Bu yüzden adaylardan öğrenci belgesi istiyoruz, belgesini bize gönderen adaylar, iş başvurusu yapabiliyor. Ailemiz isterse, adaya ait öğrenci belgesini kendisine ulaştırabiliyoruz. Yine adaylarla ilgili bir şikayet alırsak ve bu şikayetin doğruluğu da varsa, o adayı kara listeye alıyoruz ve bir daha hiç bir ilana başvuru yaptırmıyoruz.  Adayımızın güvenliğini sağlamak için de, velimizden, kişisel bilgilerini, iş bilgilerini. talep ediyoruz.

 Oyun Ablası arayanlar neler yapmalı?

Oyun Ablası arayanlar aile.unisbul.com sayfamızı ziyaret edebilir, info@unisbul.com mail adresimizden veya 0216 330 00 28 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilir. Ücret ödenmeden eleman arayan herkes, üyelik gerektirmeden ve hiçbir ödeme yapmadan, detaylı arama modülümüz ile aradığı kriterdeki adayları görebiliyor. Deneme ilan hizmetimiz mevcut. Müşterilerimiz ücret ödemeden ilanlarını veriyor, başvurularından memnun kalırsa ücretini ödeyerek, adaylarla iletişime geçiyor. . Müşterilerimize sadece ilan yayınlamakla kalmayıp, tüm başvuru sürecini takip ediyoruz. Başvurularını artırmak amaçlı aranan kriterlere uygun iş arayan adaylara ilanı mail atarak, facebook ve twitter sayfalarımızdan duyurusunu yaparak adayları anında haberdar ediyoruz. Her müşterimize özel müşteri temsilcisi atıyoruz. Tüm sorularına müşteri temsilcimiz vasıtasıyla cevap bulabiliyor. Mail ve telefonla müşteri temsilcimizle iletişime geçebiliyor.

Nasıl bir süreç aileleri bekliyor?

aile.unisbul.com adresinde yer alan formumuz veya telefon, e-mail aracılığıyla hem velimizle ilgili hem de aradıkları adayla ilgili detaylı bilgiyi topluyoruz. Bu bilgiler doğrultusunda Türkiye genelinde 100 bin üniversite öğrencisi ve yeni mezunun iş aradığı internet sitemizde 60 gün boyunca Oyun Ablası ilanının duyurusunu yapıyoruz. Bu duyuru sonrasında velimizle çalışmak isteyen üniversiteliler internet sitemiz üzerinden özgeçmişini velimize gönderiyor.
Velilerimizin bu özgeçmişleri internet sitemiz üzerinden takip edebilmesi için gerekli şifreyi, e-posta adreslerine gönderiyoruz. Velimiz, kendisine gelen şifreyle Unisbul.com’a giriş yaparak, çalışmak isteyen adayların detaylı özgeçmişlerini inceleyebiliyor. Bu özgeçmişler arasından velimiz, uygun olan adayları görüşmeye çağırıyor ve bu adaylar arasından çocuğuna uygun olan adayla çalışmaya başlıyor.

Özellikle kimler oyun, etüt ablası olmak istiyor? Ne kadar kazanma şansları var?

Aslında çocuklarla ilgilenmeyi seven, onlara bir şeyler öğretmek isteyen her üniversiteli oyun etüt ablası olmak istiyor. Çocuk Gelişimi, okul öncesi öğretmenliği, sınıf öğretmenliği bölümlerinde okuyan ve pedagojik formasyon eğitimi almış üniversiteliler oyun ve etüt ablalığına ayrı bir önem veriyorlar. Çünkü çocuklarla ilgili eğitim almış olduklarından, bu bilgilerini çocuklar üzerinde uygulayıp, çocuklara faydalı olmak istiyorlar. 300 TL ile 1000 TL arası harçlık kazanma şansları oluyor.

 

Şirketlerde çalışan anne/babalara yönelik, şirketlerle kurumsal bir işbirliğiniz var mı?

Çalışan anne ve babaların aklı hep çocuğunda olduğu için, onların motivasyonlarını sağlamak amaçlı, şirketlerin özellikle İK departmanlarıyla birlikte özel çalışmalar yapıyoruz.
Bazı şirketler, bu hizmeti çalışanlarına yan hak olarak verip çalışanlarını destekliyor. Bu konuda şirketlere özel sunumlar gerçekleştiriyoruz.

 

Sizce Oyun Ablasının hem ailelere, hem de çocuklarına faydaları neler?

Çocuklara oyunla İngilizce öğretir

Doktor tavsiyeli olup, çocukların kişisel gelişimi ve motor gelişimini hızlandırır

Ev geçindirmek gibi bir derdi olmadığı için uygun ücretle çalışır

Çocukların ev ödevlerine yardımcı olur

Velimiz eşi ve dostlarıyla bir akşam yemeğine çıktığında, o çocuklarla evde ilgilenir

Tatillerde oyun ablası çocuklara bakar

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırır

En iyi üniversitelerde okuyan abla ve abi, çocuklara vizyon katar

Çocukları kültürel ve sanatsal etkinliklerle(tiyatro, opera, sinema) buluşturur

Çocukları spora teşvik eder

Çocukları okuldan alır