İş hayatında başarıyı şansa bırakmamak için birçok konu veri odaklı ilerliyor. Başarılı işlere imza atması beklenen çalışanlar da mülakat aşamasında çeşitli elemelerden geçirilerek, elde edilen veriler doğrultusunda işe alınıyor. Peki, veriye dayalı işe alım stratejisi, bir şirkete hangi faydaları sağlıyor?

Günümüzde şirketler temel birkaç nedenden dolayı veriye dayalı bir işe alım stratejisi benimsiyor. Bu nedenler;

  • İçgüdüye güvenmenin yeterli olmaması,
  • Yetenek kazanımı ve İK ekiplerinin veri setlerini birlikte değerlendirmesinin önemi,
  • Hâlihazırda birçok departmanın iş sürecinde verileri baz alması vb. olarak sıralanabilir.

Değerlendirme testlerindeki veriler, doğru adayı bulmak için yol gösterici oluyor!

İşe alım ekibinin açık pozisyonu kısa sürede yetkin bir adayla kapatması oldukça zorlu bir iş. Bu nedenle adayın özgeçmişinin uygunluğu dışında, mülakat sürecine dahil edilen çeşitli testlerden elde edilen veriler de oldukça değerli.

İşe alım sürecinde CV tarama aşamasından önce, nitelikli adaylara hızla ulaşmanızı ve veri tabanlı kararlar almanızı sağlamak için özel olarak tasarlanan yapay zeka tabanlı ön değerlendirme fırsatı sunan Coens.io, bu noktada size yol gösterici oluyor.

Kariyer.net 360 işveren panelinizden kolayca ulaşabileceğiniz Coens.io testleriyle, hedef odaklı bir işe alım süreci yürütebilirsiniz. Satış, pazarlama, yazılım ve İK gibi sektöre özel aday değerlendirme testleriyle daha az eforla etkili sonuçlar alabilirsiniz. Coensio aracılığıyla on binden fazla soru içeren binden fazla hazır testi, farklı sektördeki adayları değerlendirirken kullanabilirsiniz. Mesleki değerlendirmenin dışında, İngilizce Yeterlilik, Genel Davranış vb. testlere de yine aynı panelden ulaşabilirsiniz.

Veriye dayalı işe alım stratejisi size nasıl bir fayda sağlar?

Uzmanlara göre günümüzün rekabetçi yetenek pazarında, işe alıma yönelik veriye dayalı bir yaklaşımı benimseyen işletmelerin diğer işverenlere göre bir üstünlüğü var; çünkü analitik merkezli şirketler, çevik kalabiliyor ve stratejilerini verilerine göre uyarlayabiliyor.

İyi koordine edilmiş, düzenli olarak optimize edilmiş, veriye dayalı bir işe alım stratejisi uygulamak, uzun vadede mevcut tüm iş gücünü olumlu etkiliyor. Benzersiz bakış açıları, beceri kümeleri ve deneyim seviyeleri bir araya gelip bir uyum yarattığında başarı da kaçınılmaz oluyor. Nitelikli ve çeşitli yeteneklerin işe alınması, şirket genelinde çalışanlar ve ekipler için güçlü bir iş birliğini ve üretkenliği sağlıyor.

Siz de yazılım, satış, pazarlama ve İK alanında aradığınız yetenekleri daha az eforla bulmak; hangi testlerle yetkinlik ölçebileceğiniz konusunda profesyonel destek almak isterseniz Coens.io ekibine contact@coens.io e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Coens.io ile ilgili diğer yazıları okumak için buraya tıklayabilirsiniz.