Neden? diye soran, vizyon sahibi Y Kuşağının dikkatini çekmek için, Kariyer.net aracılığı ile yapabileceğiniz değişiklikleri Kariyer.net Eğitim Uzmanı Begüm Kalak bir araya getirdi.  

yjenerasyonİş dünyasının içinde daha bireysel, bağımsız, girişimci, esnek, özgürlüğüne ve eğlenceye düşkün, özgüvenli ancak daha az kanaatkarlar…

Evet!

Onlar Y Kuşağı…

Yöneticiler, onları elde tutamamaktan, sorgulayıcı tavırlarından, şirkete bağlılıkları zayıf olduğundan dolayı zorlanıyor.  Oysa ki bu kuşağın; isteklerini sağlamak oldukça kolay. Onlar;  bilgi sahibi olmak, anlaşılmak, şirketin bir parçası olmak, öğrenmek ve takdir edilmek istiyorlar…

Y Kuşağının olumsuz görünen yönlerini, avantaja çevirmek ve onların dikkatini çekmek için, Kariyer.net aracılığı ile yapabileceğiniz değişiklikleri bir araya getirdik.  İşe alım süreçlerinizde kullanacağınız bir kaç temel adımla, onların dikkatini çekebilir, kendinizi anlatma fırsatı bulabilirsiniz.

1) Vizyon Yaratmalısınız: Firmanızı tanıtmak için görsel tasarımı kullanarak firma imajınızı yaratabilir veya tanıtım videosu kullanarak şirketinizin ön plana çıkmasını istediğini yönleri yansıtabilirsiniz.

lcwilan

2) İşin Parçası Olmasını Sağlamalısınız:  Yaptığı işin önemli olduğunu ve bütünün bir parçası olduğunu ilan metinlerinizde hissettirebilirsiniz. Apple Store’un ilanı güzel bir örnek niteliğinde, İlanın detayları şöyle:

Uzman olarak, müşterilere doğru çözümleri sunup, ürünlerimizin çevresinde enerji ve heyecan yaratmamıza yardım edersiniz. Apple Store‘un başka hiçbir yerde bulunmayan, benzersiz bir müşteri deneyimi sunmaya adanmış olduğunu anlarsınız. Bu deneyim, sizin müşterilerin ihtiyaçlarını keşfetmenizle başlar. Ardından, mağaza ekibi üyelerinin desteğiyle, bu ihtiyaçları doğru ürünlerle eşleştirirsiniz. Her yeni gün, mağazaya gelen bir ziyaretçiyi sadık bir Apple müşterisine dönüştürmeniz için bir fırsattır.

3) Genelleyerek Değil, Kişiselleştirerek Yönetmelisiniz: Bunun için karşınızdaki kişinin yetkinlik ve kişilik özelliklerini öğrenmeye çalışabilirsiniz. D.I.S.C Kişilik Envanteri sizin bu süreçteki en önemli aracınız.

disc

4) İşe Alım Süreciniz Hakkında Bilgilendirmelisiniz:  Y Kuşağı mülakat sonrasında mutlaka kendilerine geri dönüş yapılmasını bekliyor. Kısa vadede olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapılması adaylarda olumlu bir algı yaratıyor ve bunu da çevresindekilerle paylaşıyor.  Kariyer.net’in Başvuru Cevaplama modülünü kullanarak adaylara kişiye özel mektuplar gönderebilirsiniz. Ayrıca her yıl düzenlediğimiz İnsana Saygı Ödülü’ne aday olabilir; kurumsal imajınızı da ödülümüzle pekiştirebilirsiniz.