Yazılarımda kişisel gelişimin önemini ve sürekliliğini zaman zaman vurguluyorum. İşte veya kariyerde ilerleme için ilgi alanınız, çalıştığınız sektör veya iş alanı ile ilgili yayınların takibi, bol kitap okunması, bilirkişi ve uzman görüşlerinin online veya offline düzenli takip edilmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum.

language-290x150Teknolojik gelişmelerin yetişmesi zor bir ivmeyle hızlandığı, iletişim sınırlarının her geçen gün tekrar tanımlandığı, imkansızlıkların teknoloji sayesinde azaldığı bir dünyada yaşıyoruz. Tüm bu gelişmelerden en yüksek seviyede faydalanmak ise tamamen bireylerin gayret ve azmine kalıyor. Bu azim ve gayretin yanında bir olmazsa olmaz daha var elbette. Dünya insanı olabilmek… Tüm gelişmeleri kaynağından en doğru şekilde takip etmenin yaratacağı küresel rekabet avantajı için yabancı dil/diller bilmek gerekiyor. Hedefi daha net hale getirelim; anadili Türkçe olan birinin İngilizce bilmesi yukarıdaki avantajlardan faydalanabilmesi için olmazsa olmaz bir şart.

Dil bilimi konusunda bir uzmanlığım yok, ancak bireyin kendi ilgi alanındaki yayın ve bilgileri takip edecek düzeyde, sözlü/yazılı iletişimde kendini ifade edebilecek ve karşı tarafı anlayacak seviyede İngilizce bilmesi gerekiyor. İngilizce ile bireyin ufku genişleyecek ve internetin sunduğu imkanlarla da birçok yeni fırsat kapısını aralayabilecek…

İş dünyasının olmazsa olmazı

Bazılarının hemen aklına İngilizce veya herhangi bir yabancı dil bilmeyen ve çok başarılı olmuş birçok kişinin belirmeye başlayacağını öngörebiliyorum. Tabii ki her alanda olduğu gibi istisnalar vardır ve olacaktır. Ancak günümüz dünyasında var olabilmek için nasıl bilgisayar bilgisi, internet kullanımı gibi bazı olmazsa olmazlar varsa, çoğunluk için İngilizce bilmek de gereklilik haline gelmiş durumda.

Bazıları ise teknoloji firmalarının yabancı dil bilme gereksinimini azaltan ürünler çıkardığından bahsedecektir. Google’ın birçok dildeki siteyi farklı dillere çevirdiği Translate ürünü, Microsoft’un sahibi olduğu Skype üzerinden anında simültane tercüme hizmeti örnek gösterilebilir. Hatta gelecekte insanların farklı dillerde konuşmasının teknoloji sayesinde bir engel, dolayısıyla yabancı dil bilenler için fırsat olmaktan çıkacağı da söylenebilir; muhtemelen de olacaktır. Ancak bu ve benzeri ürünler günümüzde İngilizce bilgisine sahip olmanın yerini tutamıyor.

Eğitim sektörünü incelediğimizde dil eğitimlerinin, başta İngilizce olmak üzere en çok talep gören alanlardan biri olduğunu biliyoruz. Öte yandan, sizden gelen geri bildirimlerde İngilizce bilgisinin işaretlenmesine rağmen bilgi düzeyinin oldukça düşük olduğunu sürekli duyuyoruz. Çalışanlarımızdan başlayarak gençlerimizin ve tabii ki çocuklarımızın özellikle İngilizce olmak üzere en az bir yabancı dil öğrenmesini desteklemeliyiz. Haziran ayından itibaren Kariyer.net olarak farklı iş ortaklarımızın İngilizce eğitimlerini kariyerakademi.net üzerinden beğeninize sunuyoruz. Kendini geliştirmek isteyen herkesi yönlendirmeniz dileklerimle…