Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net’in, istihdam piyasasının nabzını tutmak amacıyla her ay düzenli olarak yayınladığı İstihdam Endeksi’nin Ağustos 2019 verileri açıklandı.

Ağustos ayında iş günü ortalamasına göre yayınlanan yeni iş ilanı sayısı; temmuz ayına göre %6,  Ağustos 2018’e göre %2 oranında artış gösterdi. Geçtiğimiz aya göre, ağustos ayında ilan sayısında en çok artış yakalayan sektörler; Turizm (+%23), Ticaret (+%18), Eğitim (+14) ve Tekstil (+%7) oldu.  Üretim/Endüstriyel ürünler, Elektrik/Elektronik, Hizmet, Bilişim, Sağlık ve Gıda sektörlerinin ilan sayılarında da yukarı yönlü hareket olduğu görüldü.

Ağustos ayında bir iş günü ortalamasına göre yayınlanan yeni iş ilanı sayısı; temmuz ayına göre %6, Ağustos 2018’e göre %2 artış gösterdi. Kariyer.net’in, her ay gerçekleşen milyonlarca iş başvurusu ve yayınlanan binlerce ilandan yola çıkarak ortaya koyduğu İstihdam Endeksi’nin ağustos sonuçları, istihdam piyasasında hareketliliğin başlığına işaret etti.

Yayınlanan yeni iş ilanları incelendiğinde, hemen hemen tüm sektörlerdeki iş ilanı sayılarında artış görüldü. En çok iş ilanı yayınlayan, dolayısıyla istihdama en çok katkı sağlayan sektörler sıralamasında “Tekstil” sektörü ilk sırada yer aldı. Tekstil sektörünü; Bilişim, Üretim/Endüstri ve Hizmet sektörleri takip etti.

Ağustos ayında en çok yeni iş ilanı yayınlayan sektörler pozisyon bazında incelendiğinde; Tekstil sektöründe Satış Danışmanı, Üretim/Endüstri sektöründe Makine Mühendisi, Hizmet sektöründe ise Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi pozisyonları ilk sırada yer aldı.

İşe alımlarda en çok artış Turizmde!

İstihdam Endeksi verileri sektör bazında incelendiğinde, iş ilanı sayısını %23 arttıran Turizm sektörü ilk sırada yer aldı. Turizm sektörünü %18 artışla Ticaret,  %14 artışla Eğitim ve %7 artışla Tekstil sektörleri izledi. Turizm sektöründe Resepsiyonist, Ticaret sektöründe Satış Danışmanı, Eğitim sektöründe ise İngilizce Öğretmeni pozisyonları en çok iş ilanı yayınlanan pozisyonlar oldu.

Eğitim, Bilişim ve Gıda sektörleri canlılığını koruyor

Yayınlanan yeni iş ilanı sayılarında,  geçtiğimiz yıla oranla en çok artış yakalan sektörler Eğitim, Bilişim ve Gıda oldu. Ağustos ayında bu üç sektörde yayınlanan yeni iş ilanı sayıları, bir önceki aya göre de artış gösterdi.

  • Geçen aya göre %14 artış gösteren Eğitim sektöründeki iş ilanları, 2018 Ağustos’a göre %36 arttı.
  • Bilişim sektöründe yayınlanan yeni iş ilanı sayılarının geçtiğimiz aya göre %6, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %5 oranında arttığı görüldü.
  • Gıda sektöründe yayınlanan yeni iş ilanı sayıları incelendiğinde ise geçtiğimiz aya göre %3, bir önceki yılın aynı ayına göre %4 oranında artış kaydedildi.

Mavi yaka istihdamında “İşin Olsun” Anadolu’da da gözde platform!

Kariyer.net’in mavi yaka istihdamına katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiği lokasyon bazlı iş ve eleman arama uygulaması İşin Olsun, bugüne kadar 3 milyondan fazla kişi tarafından indirildi. 200 bine yakın işverene mavi yaka çalışan arayışında destek olan İşin Olsun’da bugüne kadar 580 binin üzerinde iş ilanı yayınlandı.

Ağustos 2019 itibarıyla İşin Olsun’da bir önceki yılın aynı ayına göre yeni iş ilanı sayısında en yüksek artış Kahramanmaraş’ta (%211) yaşandı. Kahramanmaraş’ı; Sivas (%138), Karaman (%114), Siirt (%83), Malatya (%81), Van (%72) ve Yozgat (%61) izledi.

Bu veriler, her ay 2 milyonun üzerinde iş başvurusuna aracılık eden İşin Olsun’un Anadolu’da da mavi yakalı istihdamında gözde platform haline geldiğini ortaya koydu. Ağustos ayında İşin Olsun’da en çok iş ilanı yayınlanan pozisyonlar sırasıyla Garson, Temizlik Görevlisi, Sekreter, Aşçı ve Komi oldu.

*İşin Olsun’da adaylar; mobil uygulamaya ek olarak, www.isinolsun.com üzerinden de üyelik gerçekleştirip iş başvurusu yapabiliyorlar.

*İstihdam Endeksi Ağustos 2019 verileri için https://www.kariyer.net/kariyer-istihdam-endeksi/ web adresini ziyaret edebilirsiniz.