Kariyer.net’in web sitesi üzerinde yayınladığı ve yaklaşık 22 bin kişinin yanıtladığı anket sonuçlarına göre adayların yüzde 83’ü bugüne kadar videolu iş görüşmesi yapmadığını ortaya koyuyor. Dünyada ise bu uygulama çok daha yaygın olarak İnsan Kaynakları uzmanları tarafından kullanılıyor. 

videoisgörüsmesiknetVideolu mülakatların iş görüşmelerini taşıdığı yeni boyut dünyada birçok kurumu tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Türkiye’de ise durumun tam tersi olduğu Kariyer.net’in yaptığı ve yaklaşık 22 bin kişinin yanıtladığı anketin sonuçlarında ortaya çıkıyor. Anketi yanıtlayan Kariyer.net’e üye adayların yüzde 83’ü hayatında hiç videolu iş görüşmesi yapmadığını söylüyor.

Anket adayların konuya olan  yaklaşımıyla ilgili de ipuçları veriyor. Özellikle “İş görüşmenizi oturma odanızdan yapsaydınız…” sorusuna kendimi daha rahat ifade ederdim seçeneğini yüzde 40 oranında seçerken; yolda harcadığım zaman bana kalırdı diyenlerin oranı ise yüzde 34. yüzde 15’i ise işin maddi kısmını düşünüyor ve yolda harcadığım para bana kalırdı, diyor. Öne çıkma fırsatı yakalayacağını düşünenler ise yüzde 11 oranında.

Mülakatlar daha hızlı sonuçlanıyor

İnsan Kaynakları profesyonelleri ve işverenlerin videolu işe alım görüşmelerine yaklaşımı ise daha sıcak ve birçok açıdan avantaj sağladığı düşünülüyor. Anketi yanıtlayan İnsan Kaynakları profesyonellerinin yüzde 38’i videolu iş görüşmesi yaparak kısa sürede yüzlerce adayla görüşme şansı yakalayabileceklerini, yüzde 23’ü iş görüşmelerinin daha kolay olacağını belirtiyor. Diğer yüzde 23’lük kesim ise iki ve daha fazla mülakat aşamasının olduğu firmalarda; yöneticilerin de videoları izleyerek adaylarla ilgili karar verebileceğini söylüyor. Yüzde 16’sı ise operasyonel iş yükünün azalacağını; görüşme organizasyonundan kurtulacaklarını ve toplantı odası probleminin ortadan kalkacağını söylüyor.

Kariyer.net iştiraki videolu iş görüşmesi platformu HR Venue’nün Genel Müdürü Ümit Pembecioğlu Oktamış, dijital iş görüşmesi platformları sayesinde iş görüşmelerinin zaman ve mekandan bağımsız; daha hızlı, ekonomik ve kolay bir şekilde gerçekleştirildiğini; videolu mülakatın, işe alımlar konusunda yeni bir sayfa açarak daha fazla adaya şans tanıdığını söylüyor. Oktamış, “Adaylar videolu mülakatın saatini ve yerini kendileri seçiyor” yorumunu yapıyor.