69

İhracat Müşteri Temsilcisi İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

İhracat Müşteri Temsilcisi cancel
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Şu an 2 sayfa içerisinden 1. sayfadasınız

İhracat Müşteri Temsilcisi İş İlanları

İhracat ülkemizde olan bir malın veya hizmetin başka bir ülkeye döviz karşılığında satılması işlemine denir. İhracat ülkemizin ekonomisi için büyük önem taşıdığı gibi dış ticaret dengesini sağlayan en önemli faktörlerden biridir. İhracat müşteri temsilci ise ihracat yapılan müşterilerle ilişkilerden sorumlu olan kişilerdir. Ülkenin ekonomisinde büyük önem taşıyan ihracat için bağlantıları kuran müşteri temsilcilerine ihtiyaç duyulmaktadır. İhracat müşteri temsilcisi iş ilanları ile ilgileniyorsan, gerekli eğitimleri alıp, deneyim kazandıysan sana uygun ilanlara başvurularını yapabilirsin.

İhracat Müşteri Temsilcisinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

İhracat müşteri temsilcisi, görev aldığı şirketin ihracat ile ilgili tüm süreçlerinden sorumlu olan kişidir. Görev ve sorumluluklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Firmanın çalıştığı müşterilerden siparişleri alır.
  • Müşterilerle yazılı ve sözlü olarak iletişimi sağlar.
  • Dopadaki işlem ve aşamaların takibini yapar.
  • Organizasyon ve raporlamadan sorumludur.
  • Müşterilere ürün veya hizmetin sunumunu, tanıtımını yapar
  • Hedef pazarlarla ilgili çalışma, araştırma ve raporlardan sorumludur.
  • Yurt içi ve yurt dışı seminer ve fuarlarda görev alır.

Bu görev ve sorumlulukları yerine getirebileceğine inanıyorsan sen de kariyer.net'te yayınlanan ihracat müşteri temsilcisi iş ilanları yeni olanlara başvuruda bulunabilirsin.

İhracat Müşteri Temsilcisi Olabilmek İçin Hangi Eğitimlere ve Belgelere İhtiyaç Duyulur?

İhracat alanında müşteri temsilcisi olarak çalışabilmek için gerekli eğitim ve belgeler mevcuttur. Öncelikle üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olman gerekir. İhracat alanındaki mesleklerde genellikle diğer ülkelerle iş yapıldığından en az bir yabancı dile ihtiyaç duyulur. İngilizce başta olmak üzere birden fazla yabancı dile hâkim olmak senin için bu sektörde büyük avantaj olacaktır. Üniversitelerin dış ticaret, iktisat, gümrük işletme gibi bölümlerinden eğitimini tamamlamalısın. Ekstradan çalışacağın şirketler senden farklı eğitimler veya belgeler de isteyebilir. İhracat-ithalat müşteri temsilcisi, ithalat-ihracat gümrük müşteri temsilcisi gibi sertifikalı eğitimleri alarak avantaj kazanabilirsin. Güncel ihracat müşteri temsilcisi iş ilanlarına aldığın eğitimlere ve deneyimlerine göre başvurularını yapabilirsin.

İhracat müşteri temsilcisi ne iş yapar?

İhracat müşteri temsilcisi, görev aldığı şirketin ihracat ile ilgili tüm süreçlerinden sorumlu olan kişidir. Bu süreçte bağlantı kurduğu müşterilerle olan iletişiminde başarılı olmalıdır. İhracat ile ilgili süreçleri ilgili departmanlarla koordineli olarak tamamlamalıdır. Hedef pazarlarla ilgili araştırmalar yapmalı, gerekli raporlamaların zamanında ve doğru yapılmasını sağlamalıdır. İhracat işlemleriyle ilgili dosyaların ve işleyişin takibini yaparak işi başarıyla sonuçlandırmak ile sorumludur. 

İhracat müşteri temsilcisinin sahip olması gereken özellikleri nelerdir?

Dış ticaret firmalarında ihracat müşteri temsilci olarak çalışmayı düşünüyorsan sahip olman gereken belirli özellikler bulunur. Müşteri kitlesi farklı ülkelerden olduğu için en az bir yabancı dile sahip olman gerekiyor. Müşterilerle olan bağlantılarının başarı ile sonuçlanması için iletişimi güçlü, problem çözmeye yatkın olmalısın. Çalışma ortamında ekip ile işbirliği ile çalışabilmelisin. Müşteri talep ve sorununu çözme yetkinliğine sahip olabilmeli ve müşteriyi doğru kanala yönlendirebilmelisin. Bu özelliklere sahipsen ihracat müşteri temsilcisi iş ilanları bay ve bayan özelinde yayınlanan ilanlara başvurularını gerçekleştirebilirsin. 

İhracat müşteri temsilcisi nerelerde çalışma imkânı bulabilir?

Türkiye’de ihracat yapan birçok firma bulunmaktadır. Her sektörden ihracat yapan çalışma alanlarında ihracat müşteri temsilcisi olmak için pek çok imkân vardır. İhracat müşteri temsilcisi olarak gümrüklerde ve ithalat-ihracat firmalarında kariyer yapabilir, yabancı dile hâkimsen istihdam edilebileceğin alanları daha da genişletebilirsin. Tekstil, otomotiv, tarım ve sanayi sektörlerinde ihracat müşteri temsilcisi olarak çalışabileceğin birçok iş imkânı vardır. Sen de üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezunsan ihracat müşteri temsilcisi iş ilanları bayan ve bay kategorisindekileri inceleyerek başvurularını tamamlayabilirsin.

İhracat müşteri temsilcisinin avantajları nelerdir?

İhracat müşteri temsilcisi olmanın kariyer alanında ve kişisel anlamda birçok avantajı vardır. Çalışma ortamında kaşılaşabileceğin olumsuz durumlara çözüm bulmak için stres altında çalışabilmeye ve çözüm odaklı olmaya başlarsın. Çalışacağın diğer ülkedeki müşterilerle iyi iletişim kurmak için insan ilişkilerini ve yabancı dilini sürekli geliştirme şansın vardır. Şirketin iş yaptığı mevcut olan müşterilerle devam edebilmek ve yeni müşteriler kazanmak adına ikna etme kabiliyetini sürekli kullanmak bu özelliğini geliştirir.

Sıkça Sorulan Sorular

İhracat müşteri temsilcisi ne iş yapar?

İhracat dosyalarının hazırlanmasında çalışmalar yürüten kişiler ihracat müşteri temsilcisi olarak bilinir. Müşteriden gelen talepleri yerine getirir ve oluşan soruları cevaplandırır. Sözlü ve yazılı iletişim becerilerinde oldukça başarılır ve ikna ediclik kabiliyeti yüksektir. Numune hazırlama sürecinde ihracat müşteri temsilcileri rol üstlenir. Müşteri iletişimini yöneterek seri ve profesyonel bir iletişim için gerekli şartları oluşturur. Ürünün sipari aşaması ile başlayan yolculuk, müşteriye ulaşana dek devam eder. Bu süreçte takibe ve kontrole devam etmek de önemli olan görevler arasında yerini alır.

İhracat müşteri temsilcisi nerelerde iş imkanı bulabilir?

Aksesuar, deri ürünler, tasarım takılar, çeşitli tekstil ürünler, e- ticaret gibi birimlerde çalışma imkanı bulabilirsin. Kurum ya da kuruluşlar senden yabancı dil talebinde de bulunabilirler. Hedef kitlenin hakim olduğu dil burada belirleyici olur. İyi derecede istenen dili konuşman ve yazabilmen işte verimlilik ve başarı olarak dönüt sağlar. Aynı zamanda kendini geliştirmen için çeşitli eğtimler, kurslar ve hızlandırılmış eğitim paketklerine yönlendirilebilirsin. Tüm bu kriterleri sağladığında birçok farklı kurum ve kuruluşta çalışma inkanı elde edersin. Kariyer.net platformu ile farklı seçenekleri de değerlendirmeye alabilirsin.

İhracat müşteri temsilcilerinde tecrübe aranır mı?

İhracat yapılan ürün özellikleri, ulaşılan kitlenin genişliği, çalışma kapasitesi ve yoğunluğu snden farklı kriterler bekleyebilir. Bazı kurum ve kuruluşlar yeni başlayan pozisyon seviyesini tercih ederken, bazı kuruluşlar çalışma yoğunluğundan dolayı deneyimli elemanlara öncelik tanıyabilir. Tüm bu farklı özellikleri bir arada değerlendirdiğinde karşına oldukça farklı seçenekler çıkar. Yeni mezun olman ya da deneyimli olman iş imkanlarının kısıtlanması anlamına gelmez. Çünkü bu sektörde irili ufaklı birçok işletmeden söz edilir. Üretim oldukça fazladır ve globalleşene dünyada ihracat müşteri temsilcisi olmak oldukça önemli bir role sahiptir.

İhracat müşteri temsilciliğine kimler başvuru yapabilir?

İşletmelerin ve firmaların çoğu dil bilmene önem verir. Aranan kriterlere baktığında eğitim durumunda lise mezunu aranabildiği gibi, lisans ya da ön lisans mezunları da tercih edilebilir. İyi derecede belli yabancı dilleri bilmen en önemli kriterdir. İhracatın gerçekleştirilmesinde vergi numaralarının alınması ve kur farkını hesaplayabilmen, kargo sürecini takip etmen gibi görevler yer alır. Tüm bu işlemler için gerekli olan teknik bilgilere sahip olman önemlidir. Sözlü ve yazılı anlatımda oldukça başarılı olman daha iyi performans kurulmasına zemin hazırlar. Girişken olman, öngörüye sahip olman ise aranan diğer kriterlerdendir. Numune hazırlama sürecinin yönetimi sana aittir. Bu alanda gerekli tedbirleri alman, satış hızı, verimi ve güvenliği için önemlidir.

notifications İş Alarmı kur