413

İhracat Uzmanı İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

İhracat Uzmanı cancel
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

İlanları konuma göre filtrele!

Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Şu an 9 sayfa içerisinden 1. sayfadasınız

İhracat Uzmanı İş İlanları

İhracat, yurt içinde üretilen ya da monte edilen bir malın hem çıkış hem de varış ülkesinin mevzuatlarına uygun olarak yurt dışına gönderilmesidir. İhracat uzmanı yurt dışı pazar araştırmasının yanı sıra sevkiyat ve gümrük mevzuatına da hakim olmalıdır. İhracat uzmanlığı yurtdışı bağlantılı bir iş olduğundan gümrük mevzuatını bilmenin yanı sıra mutlaka en az bir yabancı dil bilmen gerekir. Firmalar genellikle adayların uluslararası ticaret ya da işletme mezunu olmasını isterler. Bunun yanı sıra ihracat yurt dışı seyahati bol olan bir iş olduğundan adayların seyahat konusunda bir engeli olmaması yerine getirilmesi gereken başvuru kriterlerinden biri olabilir. İhracat uzmanı iş ilanları sayfasını incelerken ihracat uzmanının bir işinin de satış olduğunu fark edebilirsin. İhracat uzmanı olarak kariyerine başladığında yeni pazarların bulunmasına destek olarak çalıştığın firmanın sürdürülebilir büyüme hedeflerine katkı sağlarsın. Bunun yanı sıra müşteri memnuniyeti önceliğin olduğunda malın eksiksiz, hasarsız ve tam zamanında varış yerine ulaşmasını sağlamak da önemli ana performans kriterlerin arasında yer alır. Diğer bir konu ise uygun lojistik planlamasıyla optimum maliyetle malları yurt dışına çıkararak da çalıştığın firmayı rekabette ön sıralara çıkarabilirsin. İhracat uzmanı iş ilanları sayfasını inceleyerek daha detaylı bilgi alabilir, kariyerine ihracat uzmanlığı iş ilanları sayfası üzerinden niteliklerine uygun ilana başvurarak başlayabilirsin.

İhracat Uzmanının Sorumluluk Alanları

İhracat uzmanının sorumluluk alanları firmaların organizasyon yapısına göre değişse de alanları operasyonel ve stratejik olarak ayırmakta fayda var. Bazı firmalarda her iki alan da ihracat uzmanının sorumluluğuna girerken bazı firmalar da çizgiler biraz daha nettir. Operasyonel sorumluluk alanında evrak takibi, gümrük süreci, lojistik süreci nakliye teklifi alma ve değerlendirme, sevk evraklarını hazırlama, ödeme takibi gibi işler sayılabilir. Stratejik alanda pazar araştırması, yeni pazarlar bulma, maliyet iyileştirme projeleri üzerinde çalışma gibi daha stratejik işler yer alır. İhracat uzmanı iş ilanları sayfasında firmaların ilanlarını incelediğinde sorumluluk alanları konusunda daha detaylı bilgi sahibi olabilirsin. İhracat uzmanı arayan firmalar, ihracat uzmanı iş ilanları sayfasına ilan verirken firma organizasyon yapılarına göre ilan verirler. İhracat uzmanı iş ilanları sayfasında dikkatini çekecek diğer bir konu da yabancı dil bilgisinin her ilanda olduğudur. İhracat, dış ticaret bölümünün altında yer alır. Bu bölümde yurtdışından mal getirmeye ithalat denirken yurtdışına mal gönderme ise ihracat olarak anılır. Her iki durumda da çalışanın işi yurtdışıyla olduğundan çalışılan ülkenin gerektirdiği yabancı dil bilgisine sahip olmak önemlidir. Dolayısıyla ihracat uzmanı olmak istediğinde mutlaka en az bir yabancı dili hem konuşma hem de yazma olarak iyi seviyede bilmen gerekir ki farklı ülkelerle lisan konusunda problem yaşamayasın.

İhracat Uzmanının Çalışabileceği Alanlar

İhracat uzmanı olarak yurtdışı bağlantılı firmaların yanı sıra lojistik ve danışmanlık firmalarında da çalışabilirsin. Kariyerine ihracat uzmanı olarak başlamak istersen sektörlerin bulunduğu ihracat uzmanı iş ilanları sayfasını inceleyebilir, hayalindeki işi bulabilirsin.

Oldukça geniş bir çalışma alanı olması piyasada iş bulmanı kolaylaştırır. İhracat uzmanı iş ilanları sayfasına oldukça fazla ilan görebilirsin. Bununla birlikte deneyim kazandıktan sonra dışardan danışmanlık vererek ya da bir danışmanlık firmasında çalışarak da kariyerine devam edebilirsin. Uluslararası ticaret yapan firmalarda firmaların yurtdışı pazarını büyütmesine destek olabilirsin. Gümrük mevzuatına hakim olacağın için gümrük müşavirliği yapan firmalarda da kariyer olanağı yakalayabilirsin. Diğer yandan nakliye ve lojistik konusundaki deneyiminle de lojistik firmaları başarılı olabileceğin sektörler arasında sayılabilir. İhracat uzmanı iş ilanları üzerinden dilediğin işe başvurabilirsin. 

İhracat Uzmanının Alması Gereken Eğitim ve Sertifikalar

İhracat uzmanı olabilmek için öncelikle uluslararası ticaret ya da işletme mezunu olman beklenir. Bunun yanı sıra farklı bölümlerden mezun olmuş sektör deneyimi olan ihracat uzmanları da vardır. İthalat-ihracat 2 yıllık ön lisans, işletme, ekonomi, uluslararası ticaret, uluslararası ilişkiler ise 4 yıllık lisans bölümleridir. Eğitim hayatın boyunca iktisat, işletme, temel hukuk, ticaret hukuku, ithalat ve ihracat tekniğiyle birlikte vergileme, istatistik, finansman ve ithalat, ihracat mevzuatı dersleri alırsın. İhracat uzmanı iş ilanları sayfasında adaylardan dış ticaret mevzuatı ve terminolojisi konusunda bilgi sahibi olmaları beklenir. Dolayısıyla dış ticaret sertifikası bu noktada önemli bir sertifika olup seni başvuru sırasında ön plana çıkarır. Genel olarak ihracat uzmanlığı iş ilanları üzerinde iş başvurusu yaparken aşağıdaki sertifikaların da olması kariyerin için önemlidir. 

 • Dış ticaret eğitimi sertifikası
 • Gümrük ve dış ticaret mevzuatı sertifikası
 • Akreditif uygulamaları sertifikası
 • Yabancı dil sertifikası

Dış ticaret ve gümrük mevzuatı sertifikası ihracatın yasa ve yönetmeliklere uygun olarak yapılması konusunda iyi bir referanstır. Bununla birlikte değişen yönetmelikler ve mevzuatları takip edebilmek için belirli aralıklara eğitimlere katılman yerinde olur. Akreditif ise akreditifli satışlarda önemlidir. Akreditifin nasıl açılacağı, paranın karşı taraftan nasıl tahsil edileceği, malların sevkiyatı ve sevkiyat şekli gibi birçok detay içerir. İhracat uzmanı iş ilanları üzerinden ihracat uzmanı arayanlar kısmını filtrelediğinde de firma beklentileri hakkında da detaylı bilgiye ulaşabilirsin.

İhracat Uzmanı Olabilmek için Aranan Nitelikler

İhracat uzmanı iş ilanları sayfasında da görebileceğin gibi nitelik beklentileri sektöre göre değişir. Bazı sektörler genel niteliklerin yanında adaydan sektörel tecrübe de beklerler. İhracat uzmanı ilanına başvurabilmen için aranan nitelikler ise genel olarak aşağıdaki gibi;

 • Dış ticaret konusunda bilgi sahibi olmak
 • İş takibi ve güçlü organizasyon yeteneğine sahip olmak
 • Ekip çalışmalarına yatkınlık,
 • Analitik düşünme ve müzakere edebilme becerisi,
 • Çözüm ve sonuç odaklı olmak,
 • Güçlü iletişim becerisi,
 • Bağımsız çalışabilme ve karar alma becerisi,
 • Yabancı dil bilgisi,
 • Microsoft Office programlarına hakim olmak,
 • Raporlama ve sunum yapabilme yeteneğine sahip olmak

Yukarıda sayılan nitelikler ihracat uzmanı iş ilanları sayfasında görebileceğin niteliklerdir. Bu nitelikleri taşıdığını düşünüyorsan güncel ihracat uzmanı iş ilanları üzerinden başvurunu yaparak istediğin işe girebilme olanağı yakalayabilirsin. 

İhracat Uzmanı Maaşları

İhracat uzmanı maaşları işin kapsamına olduğu kadar, deneyime, firmanın sektörüne göre de değişir. İhracat uzmanının iş sürecinde ihracat pazar araştırmasından sipariş takibi ve malların varış noktasına ulaşmasına kadar olan süreç vardır. Bununla birlikte fiyat teklifi vermek, ihracat evraklarını hazırlamak, gümrük ve banka işlemlerinin takibi gibi operasyonel süreçler de iş tanımının içinde yer alabilir. Firma organizasyon yapısı iş kapsamı için belirleyicidir. İhracat uzmanı iş ilanları üzerinden başvuru yaparken ilanda işin kapsamının ne olduğunu da görürsün. İhracat uzmanı iş ilanları sayfasında göreceğin firmaların sektörü de aşağı yukarı bir maaş tahmin yapmana yardımcı olabilir. Bununla birlikte aldığın sertifikalar ve eğitimler de başvuru sırasında şansını arttırabilir. İlanlara başvururken filtrelerden biri de ihracat uzmanı iş ilanları bugün sekmesidir. İhracat uzmanı iş ilanları üzerinden başvurunu yaparken güncel ilanları görüntülemende işe yarar.

İhracat Uzmanı İş İlanları Başvurusu

İhracat Uzmanı iş ilanları üzerinden iş ilanlarına başvurabilmenin ilk adımı aktif bir Kariyer.net üyeliğine sahip olmandır. Bununla birlikte özgeçmişinin güncel olmasına da dikkat etmelisin. İhracat uzmanı iş ilanları sayfasının kullanımı oldukça kolaydır. Sayfada göreceğin farklı sekmeler istediğin şekilde filtreleme yapmana yardımcı olur. İhracat uzmanı iş ilanları yeni sekmesi yeni yayınlanmış ilanları görüntülemene yardımcı olurken pozisyonu ihracat uzmanı olarak arattığında herhangi bir farklı filtreleme koymadıysan yayınlanan tüm ilanları görebilirsin. İhracat uzmanı iş ilanları şehre göre filtrelenebileceği gibi departman, çalışma şekli, eğitim durumu gibi filtreleri kullanarak arama alanını daraltabilirsin. Başvurmak istediğin ilanı seçtikten sonra ise başvur seçeneği üzerinden ilana başvurabilirsin. Bazı firmalar başvuru sırasında bazı sorulara cevap vermeni isteyebilir. Bunun yanı sıra istersen özgeçmişin ile birlikte güçlü bir ön yazıyı da başvuruna ekleyebilirsin. Sistemde mutlaka İngilizce özgeçmişin olmalı ki İngilizce olarak yayınlanan ihracat uzmanı ilanlarına başvurabilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Tam zamanlı İhracat Uzmanı iş ilanlarını nasıl bulabilirim?

Tam zamanlı İhracat Uzmanı iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Çalışma Şekli'' kategorisinden ''Sürekli / Tam Zamanlı'' seçeneğini tıklayarak keşfedebilirsin. Ayrıca dönemsel, proje bazlı, serbest ve yarı zamanlı iş ilanlarını da yine bu alandaki seçenekleri tıklayarak keşfedebilirsin.

İhracat Uzmanı iş ilanlarına Kariyer.net'te nasıl başvurabilirim?

İhracat Uzmanı iş ilanlarını Kariyer.net'te farklı tarih, pozisyon seviyesi ve konuma göre filtreleyebilir, sana en uygun ilanlara hızlıca başvurabilirsin.

İhracat Uzmanı pozisyonu için en güncel iş ilanlarını görüntüleyebilir miyim?

Güncel İhracat Uzmanı iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Tarih'' kategorisinin altında bulunan ''Bugünün ilanları'' seçeneğini işaretleyerek en güncel İhracat Uzmanı iş ilanlarına erişebilirsin.

İhracat Uzmanı iş ilanları için hangi nitelikler aranmaktadır?

İhracat Uzmanı için aranan nitelikler iş ilanlarında detaylı olarak yer almaktadır. İş ilanlarında bulunan ''Genel Nitelikler ve İş Tanımı'' bölümünden, adaylarda aranan nitelikleri detaylıca inceleyebilirsin. Ayrıca ''Aday Kriterleri'' bölümünden de tecrübe, eğitim, askerlik ve ehliyet gibi istenilen şartları öğrenebilirsin.

notifications İş Alarmı kur