874

İş Analisti İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

İş Analisti cancel
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

İlanları konuma göre filtrele!

Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Şu an 18 sayfa içerisinden 1. sayfadasınız

İş Analisti İş İlanları

İş analisti; kurumların süreçlerini değerlendiren, gereksinimlerini belirleyen ve yöneticilere ve paydaşlara veriye dayalı olarak öneriler ve raporlar sunan kişidir. İş analistleri bu raporları sunmak için veri analitiğini kullanır. İş analistleri süreç, ürünler, hizmetler, yazılım ve donanımdaki veriye dayalı değişikliklerin verimliliğinin nasıl artırılabileceğini ve değer katabileceğini anlamak için iş liderleri ve kullanıcılarla etkileşime girer. İş analistleri iş liderleri ve kullanıcılarla kurduğu iletişimin ardından fikirlerini açıkça ifade eder. Çalıştığı kurum için teknolojik olarak uygulanabilir olan birçok işi finansal ve fonksiyonel olarak dengeler. Özel sektöre ait kurumlarda veri teknolojilerinin kullanılmaya başlamasıyla birlikte iş analistlerine ihtiyaç artmıştır. Bu nedenle çeşitli sektörlerde yer alan firmalar, iş analisti iş ilanları yayınlayarak bünyesine iş analistlerini katar. 

İş Analisti Mesleği İçin Hangi Yeteneklere Sahip Olunmalı?

Başarılı bir iş analisti olmak için belli başlı temel yetkinliklerinizin yanı sıra bazı yeteneklere de sahip olması gerekir. Bir iş analisti etkili iletişim kurmalıdır. İş analistliğine yeni başlayacak kişiler hem sözsüz iletişim hem de sözlü iletişim alanında kendilerini yetiştirmelidir. Bunun yanı sıra iletişime girmekten çekinen veya iletişime girmeyen paydaşlarla nasıl iletişime geçileceği,  iletişime geçmenin kuralları ve yöntemleri öğrenilmelidir. Bir iş analistinin problem çözme yeteneği mutlaka olmalıdır. Proje üretimi sırasında doğacak problemleri kayıt altına almayı ve problemi nasıl çözeceğini bilmelidir. Problemi çözme aşamasında meydana gelebilecek krizleri aşmayı bilmesi gerekir. İş analistinin sahip olması gereken yeteneklerden birisi de eleştirel düşünme becerisidir. İş analistinin yetenekleri arasında bulunan en önemli yetenek ise iş analizi becerisidir. İş analisti, zayıf olan iş analizi becerilerini geliştirmelidir. İş analizi becerileri arasında belgeleme, analiz becerisi, etkili iletişim becerisi, görsel modelleme bulunur. İş analistliğine yeni başlayanlar yetiştirilmek üzere iş analisti iş ilanları sayfasını inceleyebilirler. İş analisti ilanları adaylar için birçok kriter içerir. İşveren genellikle bilgisayar bilimleri, bilişim teknolojileri  ve endüstri mühendisliği bölümünden mezun adayları tercih eder. İş analisti adayları için veri analitiği bilgisi önemlidir. İş modelleri sunma konusunda geçmiş iş yaşamındaki projeleri talep edilebilir. Çeşitli iş analizi yöntemlerinde yetkinlik aranır. Birçok sektöre ait iş analisti ilanı arasından niteliklerinize uygun olanlara başvurabilirsiniz. 

İş Analisti Mesleği İçin Hangi Eğitim ve Belgeler Gerekir?

İş analisti olarak çalışmak için üniversitelerin bilgisayar, matematik, endüstri ve işletme mühendisliği bölümlerinde eğitim almış olmak gerekir. Bu bölümlere ek olarak üniversitelerin yönetim bilişim sistemleri ve istatistik bölümlerinden mezun olanlar da iş analistliği yapabilir. Bir iş analistinin temel bilgisayar yazılımlarını kullanması gerekir. Bu yazılımların yanı sıra iş analistinin Clearquest ya da Jira gibi iş ya da hata yönetimi araçlarını, Enterprise Architect gibi modelleme araçlarını ve Calibre veya DOORS gibi gereksinim yönetimi araçlarını kullanması rakiplerinden öne çıkmasını sağlar. Ayrıca iş analistinin süreç modelleme, balık kılçığı diyagramı, kök neden analizleri, zihin haritalama gibi iş modellerini bilmesi olumlu değer katar.  İş analisti iş ilanları İstanbul ve diğer sanayi açısından gelişmiş kentlerde bulunan özel sektöre ait firmalar tarafından yayınlanır. İş analistleri bankacılık sektöründen tekstil sektörüne kadar neredeyse her sektörde çalışır.

İş Analisti Mesleğinde Çalışma Ortamı ve Koşulları Nasıldır?

İş analistleri ofis ortamında çalışır. İş analizi yaptığı firmada paydaşlar ve yöneticilerle birlikte çalışır ve onlarla devamlı iletişim halindedir. Görev yaptığı iş yeri için sürekli yeni projeler geliştirir, proje üretimi esnasında ortaya çıkan sorunları çözer. İş analistleri özellikle sanayi, turizm, bankacılık ve yazılım gibi sektörlerde görev yapar. Bursa iş analisti iş ilanları genellikle otomotiv sektöründe bulunan firmalar tarafından yayınlanır. İş analisti neredeyse bütün sektörlerde yeni projelerin sürdürülmesi ve verimliliğin artırılması için çalışır. Turizm sektöründe görev yapan iş analistleri, İzmir ve diğer turizm açısından gelişmiş kentlerde iş bulabilir. İş analisti iş ilanları İzmir ve çevresinde genellikle turizm ve gıda sektöründe yer alan firmalar tarafından yayınlanır. Yazılım sektöründe çalışmak isteyenler, BT iş analisti iş ilanları arasından niteliklerine uygun ilanlara başvurabilir. 

İş Analisti Mesleğinde Maaşlar Nasıldır?

İş analistlerinin maaşları firmaya ve sektöre bağlı olarak değişiklik gösterir. İş analistinin yetkinlikleri, daha yüksek maaş almasını sağlar. İş analistlerinin deneyimli olması maaşında olumlu yönde etki eder. Henüz tecrübe kazanmamış iş analistlerinin maaşları deneyimli iş analistlerine göre düşüktür. 

İş Analisti Olmak İçin Tecrübe Önemli Midir?

Her işte olduğu gibi iş analistliğinde de tecrübe önemli bir faktördür. Fakat iş modellerini iyi bilen ve uygulamayı öğrenmiş henüz 1-2 yıllık deneyimi olan iş analistleri de oldukça başarılıdır. İş analistlerinin sektörde kazandığı deneyim maaşlarına da olumlu şekilde yansır. İş analistliğinde deneyimli olmayan ancak sektörde iş analisti olarak çalışmak isteyen kişiler, tecrübesiz iş analisti iş ilanları arasından uygun bir iş bulabilir. 

İş Analistleri Yöneticilik Yapabilir Mi?

İş analisti proje yöneticisi olarak yönetim kadrosuyla yakın ilişkiler kurarak çalışır. İş analisti bir yöneticiden farklı olarak iş süreçlerinin tasarlanması aşamasında analitik yöntemleri ön plana alarak hareket eder. Bu nedenle bir yöneticiden farklı özellikleri bulunmalıdır. Aynı zamanda iş analisti gibi mesleklerde daha çok verimlilik esaslı çalışmalar ön plana çıkar.

Herkes İş Analistliği Yapabilir Mi?

İş analisti olmak için üniversitelerin endüstri, işletme, bilgisayar bilimleri gibi lisans programlarından mezun olmak şarttır. Bunun yanı sıra iş analisti, çeşitli iş modellerini ve bilgisayar yazılımlarını bilmelidir. İş analisti olarak çalışmak isteyen ve kendisini bu yönde yetiştirmiş olanlar, iş analisti iş ilanları arasından niteliklerine uygun işleri araştırabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Tam zamanlı İş Analisti iş ilanlarını nasıl bulabilirim?

Tam zamanlı İş Analisti iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Çalışma Şekli'' kategorisinden ''Sürekli / Tam Zamanlı'' seçeneğini tıklayarak keşfedebilirsin. Ayrıca dönemsel, proje bazlı, serbest ve yarı zamanlı iş ilanlarını da yine bu alandaki seçenekleri tıklayarak keşfedebilirsin.

İş Analisti iş ilanlarına Kariyer.net'te nasıl başvurabilirim?

İş Analisti iş ilanlarını Kariyer.net'te farklı tarih, pozisyon seviyesi ve konuma göre filtreleyebilir, sana en uygun ilanlara hızlıca başvurabilirsin.

İş Analisti pozisyonu için en güncel iş ilanlarını görüntüleyebilir miyim?

Güncel İş Analisti iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Tarih'' kategorisinin altında bulunan ''Bugünün ilanları'' seçeneğini işaretleyerek en güncel İş Analisti iş ilanlarına erişebilirsin.

İş Analisti iş ilanları için hangi nitelikler aranmaktadır?

İş Analisti için aranan nitelikler iş ilanlarında detaylı olarak yer almaktadır. İş ilanlarında bulunan ''Genel Nitelikler ve İş Tanımı'' bölümünden, adaylarda aranan nitelikleri detaylıca inceleyebilirsin. Ayrıca ''Aday Kriterleri'' bölümünden de tecrübe, eğitim, askerlik ve ehliyet gibi istenilen şartları öğrenebilirsin.

notifications İş Alarmı kur