54

Maliyet Kontrolörü İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Maliyet Kontrolörü cancel
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Şu an 2 sayfa içerisinden 1. sayfadasınız

Maliyet Kontrolörü İş İlanları

Kamu ya da özel kuruluşlar farketmeksizin tüm işletmelerin ihtiyaç duyduğu maliyet kontrolörü iş ilanları giderek artış gösterir. Maliyet kontrolörü, proje maliyetlerini kontrol eder ve bu süreçleri yürütür. Bu meslek grubunda çalışan kişiler farklı sektörlerde hizmet veren firmalarda  görev alabilirler. Muhasebe kontrolörü, piyasa araştırması gerçekleştirerek işletme için en uygun olacak seçenekleri bulmak ile görevlidir. Düzenli bir şekilde envanteri hazırlayacak çalışanlar için finansal kontrolör iş ilanları her geçen gün artmakta ve bir yenisi daha iş fırsatı olarak adayların karşısına çıkar. Bilgisayar becerilerine güveniyorsan ve ilgili alanda eğitim aldıysan güncel maliyet kontrolörü iş ilanları arasında kendin için uygun fırsatı bulabilirsin. Bu mesleğin gerektirdiği yetkinliklerin beraberinde büyük bir sorumluluk istediğini de bilmen gerekir. İşletmenin ya da kurumun eksiksiz bir şekilde faaliyetlerine devam edebilmesi, hizmetlerin herhangi bir aksaklığa uğramaması için kontrolörlerin oldukça dikkatli olması gerekir. 

Maliyet Kontrolörü Olmak için Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Maliyet kontrolörü ya da finansal kontrolör olarak bilinen meslek dalı, işletmenin sahip olduğu prensiplere uyacak şekilde proje bütçesini belirler. 

  • İşletmenin ya da tesisin ihtiyaç duyduğu araç-gereç ve malzemeleri en uygun şekilde tedarik ederek işin aksamasının önüne geçer ve işletmenin bütçesini etkili bir şekilde kullanmaya çalışır. 
  • Bu pozisyonda çalışmak istiyorsan yapman gerekenlerin yalnızca bunlarla sınırlı olmayacağını bilmen gerekir. Bütçeleri belirlemekle beraber satın alımın prosedüre uygun olup olmadığını kontrol etmen de işinin bir parçası olacaktır. 
  • Satın alınan malzemelerin kaydını doğru bir şekilde yapmak, gerektiği zaman aylık ya da yıllık maliyet raporu hazırlamak da yapman gerekenler arasında yer alır. 
  • Satın alma işlemlerinin gerçekleşmediği günlerde ise mevcut envanterin sayımının yapılması, yeterli düzeyde eşyaya sahip olunup olunmadığını da kontrol etmen gerekir. 

Maliyet kontrolörü arayan firmalar işlerinin aksamaması için bu alanda profesyonel olan kişileri işe alırlar. Bu alanda gerekli işlemleri eksiksik şekilde yerine getirebileceğini düşünüyorsan ve lisans eğitimini tamamladıysan güncel iş ilanları ile şansını deneyebilir ve kariyerine finans kontrolörü olarak devam edebilirsin.  

Maliyet Kontrolörü Olmak için Hangi Eğitim ve Belgelere Sahip Olmak Gerekir?

Üniversite ya da meslek yüksek okullarının muhasebe, ekonomi ya da maliye gibi bölümlerinden mezun olman maliyet kontrolörü arayanların yayınladıkları ilanlara başvuru yapabilirsin. Eğitim düzeyinin lisans ya da lisansüstü olmasının şart olmadığını da bilmen gerekir. Güncel ilanlara bakıldığında, lise ya da dengi kurumlardan mezun olmayı yeterli bulan birçok ilanın olduğu da görülür. Bununla birlikte halk eğitim merkezlerinden alınan muhasebe sertifikası ya da daha önceki iş deneyimlerin de bu sektörde iş bulmak için sana yardımcı olabilir. Kariyer.net üzerinden bu iş özelinde yayınlanan ilanları bulmak filtreleme özelliklerini kullanabilirsin. Listelediğin ilanları inceleyip başvurunu gerçekleştirebilirsin.  

Maliyet kontrolörü iş olanakları nasıldır?

İşletmelerin hizmet ve mal satın alımları ile uğraşan maliyet kontrolörleri neredeyse her firma için vazgeçilmez çalışanlardır. Bu meslek için yeterli bilgi birikimine ve eğitime sahip olduğunu düşünüyorsan iş fırsatlarının oldukça fazla olduğunu bilmen gerekir.

Maliyet kontrolörü çalışma ortamı ve koşulları nasıldır?

Maliyet ve finans kontrolörlerinin çalışma ortamları genellikle ofis ortamındadır. Bilgisayar ile içli dışlı olman gerektiğini göz önünde bulundurarak nasıl bir çalışma ortamına sahip olabileceğini ön görebilirsin.

Maliyet kontrolörü maaş aralıkları nasıldır?

Her işte olduğu gibi maliyet kontrolörü çalışanlarının da maaşlarını belirleyen yegane unsur eğitim ve tecrübedir. Lisans düzeyinde bir eğitim almış ve sektörde en az 2 yıllık tecrübe edinmiş isen pek çok kişiye kıyasla yüksek miktarlarda bir maaşa sahip olabilirsin.

Maliyet kontrolörü çalışma şekli nasıldı?

Maliyet kontrolörü olarak çalışmak istiyorsan farklı çalışma koşullarına sahip olan pek çok işletmenin olduğundan haberdar olman gerekir. Bu pozisyonda görev alanlar tam zamanlı olarak çalışırlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Maliyet kontrolörü ne iş yapar?

Maliyet kontrolörü, alınan malzemenin fiyat kontrolünü gerçekleştirir. Öncelikle piyasa araştırması yapar ve araştırmaların değerlendirmesini yapabilmek için de teknik bilgisini ve deneyimini kullanır. Satışa sunulan ürünlerin satış sürecini takip etmek de yine maliyet kontrolörlerinin görevleri arasında bulunur. Muhasebe kayıtlarını hazırlayarak çeşitli harcamaların dağılımını görebilir. Böylece daha net bir tablo oluşturarak atılması gereken adımları doğru tespit eder. Aksaklıkları rapor ederek nasıl hareket edilmesi gerektiğini belirler.

Maliyet kontrolörü nerelerde çalışır?

Proje geliştirilen tüm şirketler, firmalar, atölyeler ve işletmeler maliyet kontrolörünün çalışabileceği alanlardır. Çünkü projelerin oluşturulması, planlanması ve bu süreçte nasıl bir yol izleneceği konusunda maliyet kontrolörleri etkili rol oynar. Maliyet kontrolörü, ilgili kurumlarda projelerin bütçesinin oluşturulması ve araç gereçlerin satın alma işlemleriyle ilgilenmek gibi çeşitli alanlarda çalışmalar yürütür.

Maliyet kontrolörü hangi bölüm mezunudur?

Maliyet kontrolörü olmak istiyorsan üniversitelerin Mühendislik Fakültesi içinde yer alan mühendislik bölümlerinden birini kazanman ve bölümü başarı ile tamamlaman gerekir. Lisans programındaki çeşitli uygulamalı dersleri alman ve stajları eksiksiz tamamlaman bu alanda daha verimli sonuçlar ortaya koymanda oldukça etkilidir. Maliyet hesaplama ve kontrol gibi alanlarda uzmanlaşman da bu alanda çalışabilecek yetkinliğe ulaşman yolunda önemli bir adımdır.

Maliyet kontrolörü hangi bilgisayar programlarına hâkim olmalıdır?

Maliyet kontrolörü olmak için bazı bilgisayar programlarını kullanabiliyor olman gerekir. Öncelikle Microsoft Office programlarına hâkim olman gerekir. Bu programlarla ortaya birçok farklı çalışma koyabilirsin ve daha verimli bir çalışma süreci geçirebilirsin. Ayrıca maliye programlarını da etkili bir şekilde kullanman firmalar tarafından beklenir. Her detayı düşünmen ve ince hesaplamaları bile kolaylıkla yapabilmen bu alanda sahip olman gereken alanlardan bir diğeridir. Tekli çalışmalarda gösterdiğin performansı takım çalışmalarında da gösterebilmen oldukça önemlidir.

notifications İş Alarmı kur