2

Tur Rehberi İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Tur Rehberi cancel

Tur Rehberi İş İlanları

Turizm sektörü günümüzde oldukça önemli sektörlerden biri. Öncelikle ülkenin kalkınması ve gelişmesi açısından turizm sektörü hayli önemli bir paya sahip. Türkiye doğal güzelliklerinin yanı sıra uzun zamandır Anadolu’da yaşam olması ve birçok medeniyetin bu topraklarda yaşam kurması sebebiyle çeşitli kültürel dokulara ve tarihi yapılara ev sahipliği yapar. Bunun dışında ülkede birçok farklı kültürün yerleşmesi ve hala yaşaması sebebiyle birçok farklı kültürel ögeyi deneyimlemek isteyen kişiler için sıklıkla tercih edilen birçok destinasyonu bulunur. Türkiye’de bulunan turistik destinasyonları gezmek ve turistlere rahat bir tatil fırsatı sunmak isteyen birçok işletme ve firmanın her zaman tur rehberine ihtiyacı olur. Bu sebeple tur rehberi iş ilanları oldukça yoğun ve çeşitli sayıda.

Tur Rehberi Görev ve Sorumlulukları

Tur rehberi olarak çalışmak isteyen ve eğitimini bu yönde alan kişilerin üstlenmesi gereken birtakım görev ve sorumluluklar bulunur. Bu görev ve sorumluluklara uymak hem turistlerin güvenliği hem de ülkenin itibarı açısından hayli önem taşır. Tur rehberlerinin görev ve sorumlulukları;

  • Öncelikle seyahat acentelerinin belirlediği tur paketi kapsamında gezilecek turistik destinasyonlar hakkında bilgi sahibi olmak ve bu bilgileri misafirlerine en anlaşılır şekilde anlatmak tur rehberinin başlıca görevlerinden biri. 
  • Havalimanı veya otelden misafirlerini alarak onları karşılamalı ve uçuş öncesi ve sonrası gereken prosedürler hakkında misafirlerine yardımcı olmalı. 
  • Tur rehberi arayan firmaların hemen hepsi transfer aracıyla ilgili gerekli yönlendirmelerin tur rehberi tarafından yapılmasını ister. Bu sebeple tur rehberinin transfer aracının gidiş geliş güzergahları ve durak noktalarıyla ilgili aracın şoförü ve bağlı bulunduğu firmayla iletişim halinde olması esas kılınır. Bu iletişimin sonucuna göre misafirlerini gerekli noktalara götürür.

Tur sırasında misafirlere genel olarak ülkeyle ve gidilen destinasyonla ilgili bilgi vermesinin yanı sıra, ekstra tur paketleri hakkında da bilgi vermeli ve serbest zaman içerisinde misafirlerin hangi bölgelere gitmesi ve ülkeye özgü ne tür yemekler denemesi gerektiğiyle ilgili de anlatımlar yapmalı. 

Tur Rehberi Olmak İçin Gereken Eğitim Koşulları

Tur rehberi olarak görev almak isteyen kişilerin öncelikle üniversite sınavından yeterli puanı alarak üniversitelerin gerekli bölümlerine girmesi gerekir. Üniversitelerde tur rehberi olmak için okunması gereken bölüm turizm rehberliği bölümüdür. 4 yıllık olan bu bölümde öğrencilere; klasik arkeoloji, turizm coğrafyası, demir çağı krallıkları, mesleki İngilizce gibi dersler verilir ve birçok oryantasyon programı uygulanır. Bu bölümü başarıyla tamamlayan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan dil sınavına girebilir veya sözlü mülakatlarda belirli bir puanın üzerine çıkarak tur rehberi olabilir. 4 yılın sonunda öğrenciler, Türkiye turu veya belirli bir bölgenin turunu yaparak meslek hayatına adım atabilir. Kariyer.net’teki güncel tur rehberi iş ilanlarına bakıldığında bu yetkinliklere sahip olduğunu kanıtlayan belgelerin istendiğini söylemek mümkün.

Tur rehberinde aranan nitelikler neler?

Tur rehberi olmak isteyen kişilerin sahip olması gereken birtakım nitelikler bulunur. Kişilerin öncelikle en az bir yabancı dili akıcı bir şekilde bilmesi gerekir. Genellikle evrensel bir dil olduğu için İngilizce tercih edilir. Kişilerin yapmaları gereken görev ve sorumlulukları itibariyle iletişim becerilerinin yüksek olması, diksiyonunun düzgün olması ve güler yüzlü olması önemli kriterlerden bazıları. Kişilerin dış görünüşüne ve kişisel bakımına dikkat etmesi gerektiği gibi aynı zamanda organizasyon yapabilme özelliğinin bulunması birçok ilanda dikkat çeken niteliklerden. 

Tur rehberi iş ilanları hangi bölgede daha yoğun?

Tur rehberi iş ilanlarının yoğun olduğu yerleri listelemeden önce tur rehberlerinin birçok yerde iş olanağı olduğunu söylemek gerekir. Özellikle turistik çekiciliğin ve destinasyonların daha yoğun olduğu yerlerde iş imkanları oldukça fazla. Mesela Antalya, yaz sezonunda birçok turist tarafından tercih edilen bir şehir. Bu sebeple tur rehberi iş ilanlarına Antalya şehrinde bakan biri diğer yerlere göre daha fazla sayıda iş ilanına rastlar. Bunun dışında ülkemizde birçok şehirde turizm faaliyetlerine verilen önem çoğalmış durumda. Bu sebeple Ankara, Çanakkale, İzmir, İstanbul ve Muğla gibi şehirlerin yanı sıra Adana, Gaziantep, Mersin, Hatay ve Manisa gibi birçok şehirde de iş imkanı bulunur. 

Tur rehberi iş ilanlarına nasıl başvuru yapabilirim?

Tur rehberi iş ilanlarına başvuru yapmak için Kariyer.net’e giriş yapmak yeterli. Mesela tur rehberi iş ilanları İstanbul olarak arama yapmak istiyorsan Kariyer.net’e giriş yaptıktan sonra “aradığın iş” kısmına tur rehberi, “aradığın yer” kısmına İstanbul yazabilirsin. Daha sonra Kariyer.net’in sana sunduğu filtreleme özelliklerini kullanarak istediğin iş ilanlarına daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsin. Akıllı sıralama özelliğinin konuma göre seçeneğiyle evine en yakın iş ilanlarını en üst sıralarda bulabilirsin. Kendine en uygun iş ilanını bulduktan sonra ilan içeriğinde karşına çıkan ‘başvur’ butonuna tıklayarak kolayca başvuru yapabilirsin.

Tur rehberi olarak çalışmanın avantajları neler?

Tur rehberi olarak çalışmak isteyen kişilerin en merak ettiği konulardan biri de bu mesleğin avantajlarının neler olduğu. Kişiler, bu meslekte kendini geliştirdikçe daha iyi çalışma şartlarına sahip olabilir. Bunun dışında kendi alanında tanınmış tur rehberleri kariyerlerinde yükselme şansına sahip olur. Son olarak bu meslek, kariyer planlaması yapmaya oldukça elverişli.

Sıkça Sorulan Sorular

Tur rehberi olmak için ne yapılmalı?

Tur rehberi unvanı ile çeşitli turizm sektörü firmalarında görev alabilirsin. Tam zamanlı, yarı zamanlı veya serbest zamanlı olarak farklı şehirlerde tur rehberi olarak gelir elde edebilirsin. Tur rehberi olmak için ilgili eğitimleri alarak mesleki yeterliliğe sahip olman gerekir. Üniversitelerin turist rehberliği veya turizm rehberliği bölümünden mezun olman gerekir. Lisans veya önlisans programlarının ilgili bölümlerinden mezun olan ve başta İngilizce olmak üzere yabancı dil bilgisine sahip olan kişiler tur rehberi olarak çalışabilir.

Tur rehberinin görevleri nelerdir?

Tur rehberinin çalıştığı alana göre çeşitli görev ve sorumlulukları bulunur. Görev alına tur şirketinin etkinliğine katılacak misafirleri karşılamak, seyahat ile ilgili dökümanları hazırlayarak misafirlere vermek, seyahat aracına göre hareket bilgileri hakkında misafirlere bilgi vermek, misafirleri ile iyi iletişim kurmak, gidilen yerler hakkında tanıtıcı bilgiler vererek misafirleri bilgilendirmek tur rehberlerinin görevlerindendir. Ayrıca, tur boyunca misafirlerin seyahat araçlarına binip binmediğini kontrol etmek ve sayım yapmak tur rehberinin ilgilenmesi gereken durumlar arasında yer alır.

Tur rehberinin maaş kriteri nasıldır?

Tur rehberinin maaş aralığı oldukça esnektir. Tam zamanlı olarak görev alan tur rehberleri aylık olarak ücret ödemesi alır. Part time çalışan tur rehberlerinin maaşları ise çalıştıkları saate göre hesaplanır. Ayrıca, dönemsel olarak tur rehberi olarak görev alabilirsin. Dönemsel çalışan tur rehberlerinin maaşları ise yapılan iş ve ayrılan bütçeye göre hesaplanır. Her firmanın sunduğu maaş ve yan haklar işveren politikasına göre çeşitlilik gösterir. Ayrıca, bazı firmalarda ikramiye ve prim gibi maaş dışında ödemeler yapılabilir.

Tur rehberinin çalışma şartları nasıldır?

Tur rehberinin çalışma şartları ilgili birime göre farklılık gösterir. Müzelerde görev alan tur rehberinin çalışma ortamı müzedir. Müzenin açık olduğu saatlerde görev yapan tur rehberi gelen misafirleri müzede gezdirerek sergilenen eserler hakkında bilgi verir. Seyahat acentalarında görev yapan tur rehberlerinin çalışma koşulları farklıdır. Yurtiçi ve yurtdışı seyahatler yapan tur rehberleri, gezi planına göre gündüz veya gece işlerini yürütür. Seyahate katılan misafirlerin ulaşım ve konaklama işleri ile ilgilenerek gidilen bölgeyi tanıtan tur rehberleri bu tür organizasyonlarda işlerini dışarıda yürütür.

notifications İş Alarmı kur