İçinde bulunduğumuz pandemi süreci istihdam konularını derinden etkiledi. Normalleşme adımlarına geçilse de hemen hemen birçok kişi kendini gelecekte neyin beklediği konusunda net bir fikir sahibi değil. Belirsizlik sürecinin üstesinden nasıl gelinebileceğine dair sana birkaç önerimiz var.

Kaygılarını yönet 

Sahip olduğun korku ve kaygı gibi duyguları kabul edip içine alarak, belirsizliği adlandırıp nedenlerini araştırarak, kendi yatkınlıklarının üzerine giderek belirsizlik düşüncesini tehditten fırsata dönüştürebilirsin.

Geleceği hayal et

Bugünün belirsizlik ortamında bile, gelecekteki başarılarının neler olabileceğini hayal et. Belirli olayları (evde çalışma vb.) kalıplara koy ve sonra gelecek kalıpları (gelecekte nasıl çalışabileceğini) hayal et. Gelecekteki fırsatların neler olabileceğini düşün ve bugünden geleceğe yatırım yapmaya başla. Bu süreçte edineceğin her başarı, seni daha özgüvenli ve dolayısıyla da başarılı kılacaktır.

Beklentilerini düzenle

Belirsizlik çoğu zaman hayal kırıklığına yol açar; çünkü belirsizliğin hakim olduğu bir ortamda doğru kararlar vermek zordur. Bu durum bazen gerçekçi olmayan beklentileri de beraberinde getirir. Güçlü ve zayıf yönlerini tanıyarak, beklentilerini yeniden gözden geçirmen bu noktada en iyisi.

Bir deney yap

Belirsiz ortamlar inanılmaz fikir ve çözüm üretkenliği sağlayabilir. Daha önce karşılaştığın bir sorunla ilgili hiç denemediğin yeni çözüm yolları keşfedebilirsin. Tabii bunu yaparken alternatif risk senaryolarını da göz önünde bulundurmanda fayda var.

Network’lerinle bağlantıda kal

Belirsizliği bertaraf edecek şeylerden biri de diğer insanlarla iletişim halinde kalıp, karşılıklı bilgi alışverişinde bulunarak bazı bilinmezler hakkında fikir sahibi olmaya çalışmaktır. Bu nedenle ilgi alanınla ilgili sana destek olabileceğini düşündüğün kişilerle konuşmalı,  gerekirse onlardan2 tavsiyeler almalısın.

Kaynak: Dave Ulrich

Konuk Yazar: Hakan Selahi / İK danışmanı ve eğitmen